fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Židia kritizujú Amazon za nesprávne zobrazenie holokaustu v seráli „Lovci“

Aj v koncentračných táboroch sa ľudia modlili. A zomreli. Ilustračné foto / Facebook

Niekoľko židovských skupín kritizovalo fiktívne zobrazenie holokaustu v novej sérii seriálu „Lovci,“ ktorá vznikla v Amazon Studios. 

BBC informuje, že americký gigant bol tiež obvinený za povolenie predaja antisemitských propagandistických kníh. David Weil, producent serálu „Lovci,“ obhajoval sériu a Amazon povedal, že ide o „počúvanie spätnej väzby“ o kontroverznom predaji kníh.

Lovci, 10-dielna dráma, nadväzuje na tím nacistických lovcov v 70. rokoch 20. storočia v Amerike. Snímka, v ktorej hrá legendárny Al Pacino, bola obviňovaná zo „židovského spiknutia“ za zobrazenie fiktívnych zverstiev počas holokaustu. V rokoch 1941- 1945 bolo v Európe okupovanej nacistami zabitých asi šesť miliónov Židov. Na jednej scéne sú väzni z koncentračného tábora Auschwitz nútení navzájom sa zabíjať, keď sa používajú v hre ľudských šachov.

Bývalý francúzsky premiér François Fillon obvinený zo škandálu „falošných pracovných miest“

Weil, ktorého stará mama prežila holokaust, povedal, že seriál „Lovci“ je inšpirovaný skutočnými udalosťami, ale nie je to dokumentárny seriál. Povedal, že sa rozhodol vymyslieť udalosti v seriáli, pretože nechcel skresľovať utrpenie skutočných ľudí. „Koniec koncov, je pravda, že nacisti spáchali proti svojim obetiam rozsiahle a extrémne činy sadizmu, mučenia a dokonca boli aj prípady krutých hier, aká bola zobrazená v snímke. Jednoducho som nechcel vykresliť konkrétne a skutočné činy, ktoré by mohli pripomenúť rôzne traumy,“ povedal Weil. „Väčšia filozofická otázka je, či môžeme niekedy rozprávať príbehy o holokauste, ktoré nie sú dokumentárne. Verím, že môžeme a mali by sme.“

Pamätník Osvienčim, ​​charita, ktorá udržuje bývalý tábor ako historické miesto, obvinila tvorcov seriálu z „vymýšľania falošnej hry ľudského šachu“. Karen Pollacková, výkonná riaditeľka vzdelávacieho spolku o holokauste, povedala, že takéto zobrazenia môžu riskovať popieranie holokaustu a javiť ho so „zábavným tónom“. „Máme skutočnú zodpovednosť za ochranu pravdy o holokauste,“ uviedla Pollacková. „Najmä, keď sa vzdávame živej histórie, preživší sú logicky dotknutí.“

V Osvienčime bolo zavraždených asi 1,1 milióna ľudí, väčšinou Židov.

Donald Trump v Indii: Americký prezident chce zlepšiť vzťahy s indickou vládou

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info