fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
BULVÁR ZAHRANIČIE

Požiare v Austrálii dopadli oveľa horšie ako akákoľvek predpoveď

Ilustračné foto / Facebook

„Austrálske požiare dopadli katastrofálnejšie ako akákoľvek simulácia našej meniacej sa klímy.“ Informuje BBC.

Toto je záver vedcov, ktorí opísali devastáciu ako „ohnivú výzvu na prebudenie vedy o klíme“. Požiare v juhovýchodnej Austrálii si vyžiadali 33 mŕtvych a spálili oblasť s veľkosťou Južnej Kórey. „Bolo to horšie ako čokoľvek iné, čo naše modely simulovali,“ povedal vedec v oblasti klímy Dr Benjamin Sanderson.

Dr. Sanderson, ktorý je súčasťou programu francúzskej vlády „Urobte našu planétu opäť skvelú,“ uviedol, že veda o klíme musí „urobiť lepšiu prácu,“ aby sme sa v budúcnosti vedeli vyhnúť požiarmom alebo inými katastrofami spôsobenými zmenou klímy. Zo svojej kancelárie v Európskom stredisku pre výskum a vzdelávanie v oblasti vysokovýkonných výpočtov (CERFACS) v Toulouse vysvetlil: „Čím rýchlejšie sa planéta otepľuje, tým je pravdepodobnejšie, že nás prekvapí.“

Židia kritizujú Amazon za nesprávne zobrazenie holokaustu v seráli „Lovci“

Klimatické modely (simulácie, ktoré využívajú všetky dostupné informácie o tom, čo ovplyvňuje klímu našej planéty) sú hlavnou metódou, ktorú využívajú odborníci na podrobnú predpoveď akejkoľvek zmeny klímy a jej následkov. Aj keď sú veľmi presné v modelovaní určitých aspektov podnebia vrátane globálneho zvýšenia teploty alebo zvýšenie hladiny morí, oheň je oveľa komplikovanejší. Simulácia požiarov nedokáže rátať s mnohými faktormi reálnych požiarov vrátane zrážok, vetra, plochy krajiny, hustoty obyvateľstva a všetkého, čo zvyšuje riziko požiaru a jeho šírenia.

„Ale aj keď sa pozriete na pár modelov, ktoré simulovali požiare,“ povedal Dr. Sanderson, „žiaden z nich ani z ďaleka nenapodobňuje nič podobné tomu, čo sa stalo v Austrálii“.

Bývalý francúzsky premiér François Fillon obvinený zo škandálu „falošných pracovných miest“

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info