fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
VÝBER SPRÁV ZAHRANIČIE

Stovky ľudí opúšťajú karanténu na lodi Diamond Princess

Cestujúcim je v piatok meraná teplota. Odchádzajú z výletnej lode Diamond Princess. Zdroj: REUTERS / Kim Kyung-Hoon

Stovky japonských a zahraničných cestujúcich vystúpili z výletnej lode zasiahnutej koronavírusom v piatok v Jokohame. Narastajú obavy, či vláda robí dosť na zastavenie šírenia vírusu.

Viac ako 600 cestujúcich na lodi, ktorá je v karanténe neďaleko Jokohamy od 3. februára, bolo infikovaných vírusom. Dvaja z nich – obaja Japonci v 80. rokoch – zomreli vo štvrtok a okolo 80 ľudí v Japonsku, vrátane 25 v hlavnom meste Tokiu, malo na vírus pozitívny test, píše japantoday.com

V Japonsku je už viac ako 80 ľudí zasiahnutých vírusom, z toho ďalší traja sa nakazili v piatok na severnom ostrove Hokkaido. Dvaja sú bratia na základnej škole, ktorí sa zotavujú v nemocnici, a tretí je karanténny dôstojník, uviedol na briefingu guvernér Hokkaidó.

Narastajúce množstvo prípadov – najmä vysoká miera infekcie na výletnej lodi – vyvolali obavy z praktík karantény Japonska. Doteraz vírus v Číne zabil viac ako 2 200 ľudí.

Dedinčania na Ukrajine zahádzali kameňmi ľudí evakuovaných z Číny

Zatiaľ čo zahraniční cestujúci opúšťajúci loď a čelia karanténe doma, Japonci v karanténe zvyčajne nie sú. Táto situácia, vyvoláva obavy z japonských karanténnych postupov. Viaceré krajiny poslali štátnymi špeciálmi svojich obyvateľov domov. Dvaja Austrálčania boli po príchode testovaní na vírus, austrálske úrady v piatok oznámili, že tieto testy boli pozitívne.

Na briefingu v piatok čelil šéf kabinetu Yoshihide Suga otázkam o tom, prečo jedna z cestujúcich na lodi, ktorá zomrela – 84-ročná žena – nebola testovaná alebo premiestnená do nemocnice ihneď, ale až týždeň potom, čo sa objavila horúčka.

Autobus s čínskym nápisom „Choď, ideme domov!“. Autobus s cestujúcimi z karanténnej výletnej lode Diamond Princess opúšťa prístav v Jokohame v piatok. Zdroj: AP / Eugene Hoshiko

Žena bola z lode odvezená až 12.02., potom, čo mala horúčku už celé dni,“ uviedol. „Bolo rozhodnuté nečakať na výsledky testov … preložíme ju radšej do nemocnice, aby sme ochránili zdravie zostávajúcich na lodi.“ Mnoho Japoncov v sociálnych médiách vyjadrilo obavy z riešenia situácie zo strany ich vlády.

„Na lodi je stále posádka ktorá má pozitívne testy na vírus, ľudia sa však môžu vylodiť, ešte aj povedali, že je v poriadku používať verejnú dopravu, aby sa dostali domov, a potom ministerstvo zdravotníctva povedalo, aby sa vyhýbali používaniu verejnej dopravy, keď sú doma,“ napísal jeden užívateľ na Twitteri.

V Spojených štátoch CDC v poznámke na svojej webovej stránke uviedlo, že Japonsko zaradilo na „úroveň sledovania 1“, najmenej vážnu z trojstupňovej stupnice. Uviedlo, že hoci neodporúča odložiť alebo zrušiť cesty do Japonska kvôli vírusu, cestujúci by mali prijať preventívne opatrenia vrátane „zabránenia kontaktu s chorými ľuďmi“ a dôsledného umývania rúk.

Európa sa pripravuje na nedostatok liekov na liečbu koronavírusu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info