fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
VÝBER SPRÁV ZAHRANIČIE

Módny inštitút sa ospravedlňuje za „jasne rasistickú“ módnu prehliadku

Ilustračné foto / Facebook

Módny inštitút so sídlom v New Yorku sa musel verejne ospravedlniť po tom, čo bola ich módna prehliadka na móle označená za rasistickú kampaň. Informuje BBC.

Modely, ktorí boli najmä študenti módneho dizajnu boli na prehliadke na Manhattane požiadaní, aby nosili nadpriemerné umelé uši, pery a huňaté obočie, čo malo pripomínať vzhľad afroameričana. Prehliadka bola kritizovaná na internete po tom, čo africko-americký model verejne uviedol, že na podujatí, ktoré sa konalo 7. februára odmietol nosiť „jasne rasistické“ doplnky.

Módny inštitút technológie uviedol, že sa táto záležitosť vyšetruje. „V súčasnej dobe sa nezdá, že pôvodným zámerom dizajnu, použitia doplnkov alebo zámer tvorivého smeru predstavenia bol rasistický,“ uviedol vo vyhlásení prezident inštitútu Joyce F Brown. „Teraz je však očividne zrejmé, že to bol výsledok. Za to sa ospravedlňujeme tým, ktorí sa zúčastnili na výstave, študentom a každému, kto bol urazený tým, čo videl.“

Afroamerická modelka, Amy Lefevre informovala, že na výstave prizvukovala vedúcim prehliadky, že sa modely cítia nepohodlne pri nosení takých predmetov, tí však reagovali so slovami: „cítiť sa nepohodlne iba 45 sekúnd vydrží každý“.

Jonathan Kyle Farmer, predseda modernej umeleckej výtvarnej výchovy, ktorá viedla prehliadku, sa ospravedlnil každému modelu a špeciálne Amy Lafevre, ktorá na rasistický vzhľad doplnkov upozornila. „Hlboko sa ospravedlňujem za akékoľvek škody a bolesti, ktoré som spôsobil tým, ktorí sa na výstave zúčastnili, vrátane Amy Lefevre. Beriem plnú zodpovednosť a som odhodlaný poučiť sa z tejto situácie a podnikať kroky na zlepšenie.“

Nie mágia, veda! Vedci vyvinuli systém na výrobu elektriny z „tenkého“ vzduchu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info