fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
BULVÁR VÝBER SPRÁV ZAHRANIČIE

Kanada deportuje 96-ročného bývalého člena SS, ktorý vraždil zdravotne postihnuté deti

Ilustračné foto / Pixabay

Kanada začala konanie o vyhostení Helmuta Oberlandera, bývalého člena  SS (organizácia nacistickej strany NSDAP v rokoch 1925 – 1945), ktorého vražedný oddiel zavraždil 214 zdravotne postihnutých sovietskych sirôt už v roku 1942. Informuje RT.

Oberlander je na Stredisku Simona Wiesenthala v zozname najhľadanejších nacistických vojnových zločincov. „Proces deportácie sa začal, ale ešte zďaleka nie je ukončený,“ povedal Ron Poulton, právnik Oberlander, pre RIA a dodal: „nejde o extradíciu.“ Najvyšší súd v Kanade už predtým rozhodol zbaviť muža kanadského občianstva kvôli obvineniam z vojnových zločinov. Ruský vyšetrovací úrad požiadal Kanadu o trestné spisy týkajúce sa 96-ročného muža, ktorý sa je zaregistrovaný ako bývalý člen SS v oddiely „Sonderkommando 10A“ (jedna z častí Einsatzkommanda), ktorý bol nasadený na juh, kde nacisti okupovali časti Sovietskeho zväzu.

Nechvalne známa zabijácka skupina bola poverená elimináciou sovietskych komisárov, partizánskych Židov, Rómov a ďalších „rasovo nečistých“ ľudí v súlade s Hitlerovou víziou vyčistenia dobytých krajín pre nemeckých kolonistov. V roku 1942, kedy boli sovietske sily stále v defenzíve, Sonderkommando 10A zaútočilo na sirotinec s invalidnými prípadmi v južnom meste Yeysk a prinútilo 214 zdravotne postihnutých detí, aby nastúpili do komióna, v ktorom ich následne zamkli, pričom dovnútra vypúštali smrtiaci plyn. Bezmocné obete zomreli na zadusenie sa plynom v „masovom hrobe“ odkrytom po tom, čo Červená armáda oslobodila okolitý Krasnodar.

Ruskí agenti GRU chcú prerušiť podmorské internetové káble pri pobreží Írska

Oberlander, etnický Nemec a rodák z Ukrajiny, ktorá bola vtedy súčasť Sovietskeho zväzu, pôsobil v Sonderkommande od septembra 1942 do júla 1943. V 50-tych rokoch emigroval do Kanady a počas naturalizácie zatajil svoje členstvo v SS. Keď sa Ottawova imigračná služba dozvedela o ukrytom bývalom členovi SS, tvrdil, že je iba pomocník, ktorý má za úlohu prekladať, leštiť topánky a chrániť nemeckú komunikáciu.

Čína tvrdí, že Amerika je „Ríša Hackerov“ a obviňuje CIA z medzinárodného zločinu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info