fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
Zdroj: Xinhua / Cheng Min )
ZAHRANIČIE

Nemci chcú na liečbu koronavírusu ešte rok

Prezident Inštitútu Roberta Kocha, Lothar Weiler, varoval pred panikou z prvej smrti spôsobenej koronavírusom v Európe. V Paríži zomrel osemdesiatročný Číňan, ktorý bol infikovaný koronavírusom a následne mal komplikovaný zápal pľúc. Weiler hovoril o tragickom prípade.

„Ale ak vidíte počet prípadov mimo Číny, je zrejmé, že opatrenia na zabránenie šíreniu sú celkom úspešné,“ uviedol s odkazom na počet postihnutých v samotnej Číne, ktorý v súčasnosti presahuje 68 000. V zahraničí bolo zaregistrovaných asi 600 prípadov. Inštitút Roberta Kocha analyzuje situáciu každý deň.

Tradičná čínska medicína je účinná pri liečbe COVID-19

V súčasnosti neexistuje žiadna krajina mimo Číny, kde sa zistil ďalší prenos vírusu chorými ľuďmi. Weiler tiež pripomenul, že existuje nebezpečenstvo skresleného vnímania nebezpečenstva na verejnosti. Na porovnanie uviedol, že od začiatku roka bolo v Nemecku zaregistrovaných 40 000 prípadov chrípky a 60 ľudí zomrelo.

Weiler však varoval pred trivializáciou koronavírusu (Covid-19) a predovšetkým vyzval na zvýšené úsilie v chudobnejších krajinách v prípade, že by sa v ňom mal vyskytnúť aj vírus. „Toto je veľmi dynamická situácia. Možnosť šírenia je veľká“, povedal pre agentúru Reuters. „Svet už robí veľa, no to nestačí. Musíte urobiť viac pre posilnenie zdravotných systémov v chudobnejších krajinách,“ uviedol Weiler.

Európa sa pripravuje na nedostatok liekov na liečbu koronavírusu

Dobrý zdravotný systém je schopný obmedziť ohnisko. „A ak sa vírus nerozšíri, nezaberie toľko lekárov pre pacientov,“ uviedol s odkazom na omnoho dramatickejšiu situáciu v Číne, kde už vírus uzavrelo 1 700 lekárov a lekárskych asistentov. „Potrebujeme však verejnosť, fungujúce zdravotnícke systémy a silné inštitúcie, ako je inštitút Roberta Kocha v každej krajine. To je najdôležitejšia vec. “

Weiler utlmil nádej na rýchly úspech vo vývoji vakcíny proti Covid-19. „Ak budeme optimistickí, očkovanie populácie bude trvať najmenej rok,“ povedal. Vakcína by mohla byť vyvinutá o tri až štyri mesiace. „Potom potrebujeme fázu klinického testovania, ktorá trvá osem až desať mesiacov.

Preto je práca na liečbe v súčasnosti dôležitejšia. V Číne už existujú klinické štúdie. Okrem toho už na trhu existujú terapie proti iným vírusom, ktoré môžu byť účinné aj proti Covid-19. Ak sa epidémia rozšíri, očkovanie je určite príliš neskoro“, dodal.

Koronavírus je pravdepodobne schopný šíriť sa cez potrubie v budovách

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info