fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Fico ide po bankách. Podľa neho majú zisky ako obchodníci s drogami

Robert Fico / TASR

Predseda strany SMER-SD Robert Fico zvolal tlačovú besedu s témou Vyšší odvod pre banky.

Fico vyhlásil, že banky majú až númerne vysoké zisky, ktoré ale získavajú na úkor zvyšovania poplatkov a nie kvalitnými službami pôžičiek a úverov. Fico uvádza, že slovenské banky majú v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ nadpriemernú ziskovosť, až 11%. Fica prirovnal dosahovanie takýchto vysokých ziskov bánk k výnosom z obchodu s drogami alebo s bielym mäsom.

Treba hovoriť o zvýšení osobitného odvodu pre banky,“ vyhlásil Fico s tým, že strana SMER-SD navrhne od 1. 1. 2020 zvýšenie osobitného odvodu bánk zo súčasných 0,2 % na O,4 %.

Švecová tvrdí, že Urbancová marí viaceré doterajšie výsledky práce Najvyššieho súdu

Slovenské banky pritom neustále a dlhodobo zvyšujú sadzby a poplatky za svoje služby. Slováci s niekoľkými účtami v rôznych bankách tento rok už zažili zdražovanie. Ďalšie zvyšovanie poplatkov teraz banky pripravujú v reakcii na oznámenie vlády, že bankový odvod sa predĺži. Osobitný bankový odvod sa zaviedol v roku 2012 a mal byť iba dočasným opatrením. Štát tak získal od bánk desiatky miliónov eur na rôzne sociálne opatrenia.

Za prvých šesť mesiacov tohto roku zisky domácich finančných domov stúpli o 2,2 percenta a dosiahli 345,6 milióna eur. Tatra banka najnovšie oznámila, že od 31. decembra znižuje úroky na sporiacich účtoch na rovnú nulu, z predošlých 0,01 percenta. Ľudia tak nezískajú pri sporení absolútne žiadne úročenie a navyše zaplatia ešte zvýšený poplatok za vedenie účtu.

Komediant Harabin: Sudca Najvyššieho súdu si „kopol“ do Danka!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info