fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
BULVÁR ZAHRANIČIE

Bojíte sa zombie apokalypsy? Ak chcete prežiť, TIETO miesta vás zachránia!

Global Look Press / ZUMApress.com / st4

Všetci dúfame, že k tomu nedôjde, ale priznajme si, vždy sa hodí byť pripravený na všetko. Nové výskumy tvrdia, že vedci identifikovali 20 najlepších miest, na ktoré by ste sa mali zamerať, ak vypukne pandémia, ktorá môže dokonca spôsobiť vyhynutie ľudstva.

Lekári v oblasti verejného zdravia so sídlom na Novom Zélande (čo je druhé najlepšie miesto, kde by ste sa mohli ukryť pri prepuknutí masívnej pandémii) v medzinárodnom merítku, použili na zúženie možností množstvo prísnych kritérií. Menšie ostrovy boli zo zoznamu vyradené, pretože im chýba široká škála odborných vymožeností, ktoré sú potrebné na podporu modernej civilizácie.

Každé potenciálne útočisko muselo tiež spĺňať podmienky týkajúce sa jej vzdialenosti od iných krajín, jej prírodných nebezpečenstiev, dostupných zdrojov a počtu návštevníkov, ktorí sa ročne dostávajú do týchto krajín. Kľúčovým faktorom bola aj sociálna stabilita. Vedci, profesor Nick Wilson a dr. Matt Boyd, pridelili každému prvku body, pričom zostavili užší zoznam ideálnych krajín.

Ich výskum, zverejnený v časopise Risk Analysis, zistil, že Austrália je najlepším miestom na prežitie globálnej pandémie, a to najmä vďaka jej veľkému množstvu energie a jedla. Medzi piatimi najlepšími sa taktiež nachádzali Nový Zéland, Island, Malta a Japonsko.

Boyd, hlavný autor knihy, uviedol, že „najhorší scenár“ by boli smrtiace, geneticky upravené organizmy, ktoré by ľudia náhodou alebo úmyselne vypustili do sveta, avšak aj na takéto situácie „musíme byť pripravení.“

Je však nepravdepodobné, že by takáto rozsiahla pandémia nastala, avšak Wilson súhlasí s tým, že je dôležité premýšľať dopredu: „Je to ako poistenie. Dúfate, že ho nikdy nebudete musieť použiť, ale ak dôjde ku katastrofe, musí mať vymyslenú stratégiu.“

K našej Mliečnej dráhe sa približuje galaxia, ktorá by mohla zničiť život na Zemi

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info