fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO VÝBER SPRÁV

Ukradnuté rádioaktívne zariadenie polícia vypátrala

Ilustračné foto / Zdroj: YouTube

Zariadenie na meranie hustotu materiálu známe ako troxler, ktoré v utorok neznámy páchateľ odcudzil z osobného auta sa našlo. Na miesto nálezu boli privolaní aj pracovníci radiačnej ochrany, aby zariadenie skontrolovali a dohliadli na bezpečnú manipuláciu s ním.

Zariadenie troxler, ktoré bolo odcudzené v utorok z motorového vozidla v Bratislave v Podunajských Biskupiciach, sa našlo v neskorých nočných hodinách bez poškodenia. Ide o zariadenie na meranie hustoty materiálov, ktoré v sebe obsahuje rádioaktívny materiál (rádionuklid cézium Cs-137). Informovalo o tom Ministerstvo dopravy a výstavby.

POZOR: Krádež predmetu s rádioaktívnym materiálom vyšetrujú bratislavskí kriminalisti, prosia občanov o pomoc

Ako priblížila hovorkyňa rezortu dopravy Karolína Ducká, na miesto boli privolaní aj pracovníci radiačnej ochrany, aby zariadenie skontrolovali a dohliadli na bezpečnú manipuláciu s ním. Na mieste nálezu bola preverená radiačná situácia a nariadené opatrenia tak, aby všetky úkony boli vykonané v súlade s princípmi radiačnej ochrany a aby ožiarenie zasahujúcich osôb bolo udržané na čo najnižšej úrovni.

Obhliadkou bolo podľa MDV zistené, že zariadenie troxler a ani samotný zdroj ionizujúceho žiarenia nebol poškodený. Po zaistení potrebných dôkazov bolo zariadenie odovzdané majiteľovi.

„Predpokladá sa, že k ožiareniu osôb nad povolený limit ožiarenia obyvateľstva nedošlo, ale vzhľadom na to, že boli porušené opatrenia na zaistenie bezpečnosti rádioaktívneho žiariča pri preprave, bude mimoriadna udalosť hodnotená aj v zmysle Medzinárodnej stupnice jadrových a radiačných udalostí INES,“ skonštatovala hovorkyňa.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info