fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Venezuela: Líder opozície Juan Guaidó sa vyhlásil za dočasného prezidenta

Caracas 23. januára (TASR) – Predseda venezuelského Národného zhromaždenia a opozičný vodca Juan Guaidó sa v stredu pred zhromaždeným davom svojich podporovateľov vyhlásil sa dočasného prezidenta juhoamerickej krajiny.

Guaidó pozdvihol za jasania prítomného davu pravicu a vyhlásil, že „formálne preberá zodpovednosti šéfa výkonnej moci“.

Toto vyhlásenie 35-ročného predsedu parlamentu prichádza v čase, keď po celej krajine prebiehajú demonštrácie s cieľom dosiahnuť odstúpenie súčasného socialistického prezidenta Nicolása Madura.

Za nového prezidenta Venezuely uznal Guaidóa už aj americký prezident Donald Trump. Ten označil Madura za „nelegitímneho“ prezidenta a vyhlásil, že Národné zhromaždenie na čele s Guaidóom je „jedinou legitímnou vládnou inštitúciou, ktorú si Venezuelčania patrične zvolili“.

Venezuelský najvyšší súd zbavil ešte v roku 2017 Národné zhromaždenie všetkých právomocí. Došlo k tomu po tom, ako Maduro stratil po parlamentných voľbách kontrolu nad parlamentom. Opozíciou vedené Národné zhromaždenie napriek tomu zasadá a prijíma rozhodnutia, ktoré však vzápätí anuluje najvyšší súd.

Venezuela, juhoamerická krajina trpiaca hyperinfláciou a nedostatkom základných tovarov, skĺzla v pondelok do ešte väčšieho chaosu po tom, ako bezpečnostné sily pred svitaním potlačili vzburu príslušníkov Národnej gardy. To spustilo už niekoľko dní trvajúce násilné pouličné protesty.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info