fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
NÁZORY

Môj občiansky aj životný príbeh je úplne odlišný od príbehu Mariana Kotlebu, tvrdí Róbert Švec

FOTO: Michaela Kolimárová

„Vždy som odmietal politiku, ktorej cieľom bolo lacné vytĺkanie politického kapitálu zo závažných tém, ako je napríklad rómska otázka, organizovanie falošných zbierok na nákup bagrov a iných mechanizmov, aby sa robil „poriadok“ v rómskych osadách a s odstupom času zisťujeme, že nie je ani bager a ani peniaze. Tiež sa mi protiví zneužívanie sociálne slabých rodín a detí na vozíčku na odovzdávanie šekov so sumami 1488 eur s cieľom, zabezpečiť si tak priestor v médiách, v duchu hesla: aby sa o nás hovorilo.“, tvrdí v rozhovore na margo politiky Mariána Kotlebu prezidentský kandidát Róbert Švec

 

Koľko sa Vám podarilo zozbierať podpisov pod Vašu prezidentskú kandidatúru a kedy ich mienite odovzdať?

V prvom rade sa chcem veľmi pekne poďakovať všetkým občanom, ktorí svojím podpisom podporili moje úsilie stať sa prezidentom nášho štátu. Veľké poďakovanie patrí aj mojim spolupracovníkom v občianskom združení Slovenské Hnutie Obrody a našim aktivistom v jednotlivých regiónoch Slovenska, vďaka ktorým sme spoločne dokázali včas splniť zákonnú podmienku, aby som sa mohol uchádzať o najvyšší post v našom štáte.

Pokiaľ ide o presné číslo získaných podpisov, verejnosti ho oznámim o niekoľko dní, keďže ešte stále naši ľudia a sympatizanti zbierajú podpisy a v najbližších dňoch mi ich odovzdajú. Následne všetky hárky skontrolujeme, podpisy spočítame a verejnosti oznámim presný počet podpisov. Ale podľa ohlasov z regiónov, môžem konštatovať, že podpisov bude minimálne 18-tisíc. Vzhľadom na spomínanú skutočnosť, môžem v tejto chvíli konštatovať, že podklady pre moju kandidatúru na prezidenta SR určite odovzdám v zákonom stanovenej lehote, t.j. do 31. januára.

V prípade Vášho zvolenia, v čom budete iný ako Marian Kotleba?

Môj občiansky, ale už aj politický životný príbeh je úplne odlišný od príbehu Mariana Kotlebu. Už 15 rokov spoločne s kolegami tvoríme úspešnú značku občianskeho hnutia – Slovenské Hnutie Obrody. Vždy som bol a aj budem zástanca pozitívnej prezentácie myšlienok a aktivít. Vždy som odmietal politiku, ktorej cieľom bolo lacné vytĺkanie politického kapitálu zo závažných tém, ako je napríklad rómska otázka, organizovanie falošných zbierok na nákup bagrov a iných mechanizmov, aby sa robil „poriadok“ v rómskych osadách a s odstupom času zisťujeme, že nie je ani bager a ani peniaze. Tiež sa mi protiví zneužívanie sociálne slabých rodín a detí na vozíčku na odovzdávanie šekov so sumami 1488 eur s cieľom, zabezpečiť si tak priestor v médiách, v duchu hesla: aby sa o nás hovorilo. Slovenské Hnutie Obrody, vďaka projektu Staráme sa, pomáha sociálne slabým rodinám už 8 rokov a nikdy sme sa neznížili k tomu, aby sme situáciu rodín s deťmi spoločensky zneužívali tak, ako Marian Kotleba a jeho spolupracovníci. Možno z krátkodobého hľadiska takáto nezodpovedná taktika prinesie politické body, ale z dlhodobého hľadiska táto lacná negatívna kampaň poškodí a aj poškodila slovenskú vec, ale aj národné a štátne záujmy Slovenskej republiky. Všetko negatívne, čo urobíme pod bielym dvojkrížom zneužijú neprajníci slovenskej slobody na boj proti nášmu národu a štátu. Túto politiku Mariana Kotlebu som vždy kritizoval a pokiaľ v nej bude pokračovať, kritizovať aj budem.

Na tomto mieste sa vyjadrím aj k niektorým predvolebným sľubom a povolebných skutkom Mariana Kotlebu. Predtým, ako sa stal predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) kritizoval SMERákov a KDHákov, že sedia na dvoch a viacerých stoličkách. Keď sa stal Marian Kotleba aj poslancom NR SR, začal robiť v tejto veci tú istú politiku ako SMERáci a KDHáci. Bol predsedom kraja a aj poslancom NR SR a dnes je poslancom kraja a aj poslancom NR SR. Tiež kritizoval rodinkárstvo v úradoch. Keď sa stal predsedom kraja, zamestnal na Úrade BBSK svojich rodinných príslušníkov. Nikdy som takúto politiku neschvaľoval a ani nebudem.

A preto, ak sa ma pýtate, v čom budem iný ako Marian Kotleba, odpovedám: Budem taký istý Róbert Švec v Prezidentskom paláci, ako Róbert Švec občiansky aktivista. Priamy, vecný, razantný, nekompromisný s hodnotovou chrbtovou kosťou a plniaci sľuby, ktoré dám Slovákom. Čiže presný opak Mariana Kotlebu.

V minulosti sa Vaše hnutie negatívne vyjadrilo k SNP, je to aj Váš osobný názor?

Dovolím si konštatovať, že slovo negatívne sa v otázke ocitlo omylom. Áno, je pravdou to, že SNP bolo medzníkom, ktorý zaradil náš národ medzi víťazov v druhej svetovej vojne, ale pravdou je aj to, že úprimná snaha Slovákov bojovať proti nemeckej nadvláde v Európe bola využitá aj na šírenie ideí čechoslovakizmu a komunizmu, ďalšej zločineckej ideológie.

V histórii nič nie je iba čierne alebo biele. Pri posudzovaní histórie, dejinných udalostí a aj osobností sa vždy snažím preštudovať si čo najviac materiálov, takých, ktoré konkrétnu udalosť velebia, takých, ktoré konkrétnu udalosť zatracujú, ale aj takých, ktoré sa snažia objektívne zhodnotiť udalosti v našich a svetových dejinách. A taký istý spôsob poznania som zvolil aj pri formovaní si svojho názoru na SNP.

A preto si myslím, že 29. august 1944 by mal byť pamätným dňom Slovenskej republiky, aby sme si uctili pamiatku všetkých vojakov a civilistov padlých v povstaní, ktorí preliali svoju krv za slávu a slobodu národa, v boji proti nacizmu a fašizmu.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info