fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER NÁZORY

Lavrov: Rusko sa nestane nástrojom slúžiacim záujmom USA!

Washingtonu sa nepodarí urobiť z Ruska nástroj slúžiaci záujmom Spojených štátov, povedal ruský minister zahraničia Sergej Lavrov v rozhovore pre RIA Novosti.

Minister poznamenal, že hlavným problémom vo vzťahoch medzi Moskvou a Washingtonom je to, že Spojené štáty nikdy tento vzťah nepovažovali za hodnotný ako taký. Podľa neho je pre americký politický establishment Rusko len „objektom“.

„Démonizujú nás, aby udržali disciplinovanú Európu a posilnili euroatlantické väzby. Alebo napríklad, teraz úplne vážne diskutujú o tom, ako využiť Rusko proti Číne v ich prospech. A áno, aj o pokusoch podnietiť zmenu moci v našej krajine, alebo zmenu ruskej politiky … takou ilúziou vo Washingtone mnohí trpia – čo je diktované snahou urobiť z nás nástroj pre obslúženie záujmov Spojených štátov, „povedal Lavrov.

„Poznáme krajiny, ktorým Američania dokázali vnútiť takú rolu (nástroj), ale samozrejme to s nami nebude fungovať,“ poukázal minister.

Podľa neho, kým „objektivizácia“ Ruska, ktorá zostala od studenej vojny, „nezmizne z vedomia americkej elity a neopustí túto prax, vzťah sa nezmení“.

Lavrov poznamenal, že „selektívna interakcia“ je škodlivá: nezabezpečuje konsolidáciu pozitívnych trendov a predvídateľnú budúcnosť.

„My, na druhej strane, vzťahy s akýmkoľvek štátom staviame ako cennú hodnotu. A sme pripravení konať v rovnakom duchu aj so Spojenými štátmi. Opakujem: Potenciál konštruktívnej bilaterálnej spolupráce je obrovský, však zostáva nevyužitý celé desaťročia. Myslím, že naše národy si zaslúžia oveľa lepšie ako to .. čo máme teraz, „dodal ruský minister.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info