MIMORIADNA SITUÁCIA V 55 OKRESOCH! Medvede pred domom, na uliciach, turistických chodníkoch...
15 | 07 | 2026 I Diana Zaťková

V súvislosti s výskytom medveďa hnedého sú vyhlásené mimoriadne situácie v 55 okresoch Slovenska. Platia od apríla 2025. Pre TASR to potvrdil odbor strategickej komunikácie Ministerstva vnútra (MV) SR.

Mimoriadne situácie sa týkajú okresov Turčianske Teplice, Martin, Žilina, Bytča, Kysucké Nové Mesto, Čadca, Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Poprad, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Sabinov, Levoča, Prešov, Bardejov, Svidník, Stropkov, Vranov nad Topľou, Humenné, Medzilaborce, Snina, Spišská Nová Ves, Rožňava, Gelnica, Košice-okolie, Košice I, Košice II, Košice III, Košice IV, Brezno, Revúca, Rimavská Sobota, Poltár, Lučenec, Detva, Veľký Krtíš, Krupina, Zvolen, Banská Bystrica, Žiar nad Hronom, Banská Štiavnica, Žarnovica, Topoľčany, Zlaté Moravce, Levice, Považská Bystrica, Púchov, Ilava, Prievidza, Partizánske, Bánovce nad Bebravou a Trenčín.

Vláda pre výskyt medveďa hnedého vyhlásila v apríli minulého roka mimoriadnu situáciu vo viacerých okresoch. Dôvodom bol nárast počtu stretov medveďa s človekom. V uplynulých dňoch hlásili ľudia, ochranári aj samosprávy pohyb medveďov vo viacerých obciach, mestách aj okolí. Počas víkendu došlo aj k útoku medveďa na muža v intraviláne obce Závažná Poruba.

Boja sa už aj v Poľsku

Situácia so zvýšeným výskytom medveďov na Slovensku rezonuje mimoriadne silno aj v Poľsku. Poľskú verejnosť a odborníkov vyburcovali najmä medializované útoky u nás a vyhlásenie mimoriadnej situácie, čo viedlo k búrlivej debate o regulácii ich populácie.

Tlak na odstrely a manažment šeliem v Poľsku zosilnel po tom, čo neďaleko slovenských hraníc (v Podkarpatskom vojvodstve) usmrtil medveď 58-ročnú ženu. Poľské úrady následne začali s odchytom problémových jedincov v tejto oblasti.

VÝBUCH V OBCI DRIETOMA! Dvaja zranení a následne smrteľná nehoda (VIDEO)
V jednej z firiem v obci Drietoma v okrese Trenčín došlo v stredu dopoludnia pri manipulácii s ohňom pri propánových fľašiach k ich výbuchu a následnému požiaru. Zranenia utrpeli dve osoby. Informovala o tom trenčianska krajská policajná hovorkyňa... Čítať ďalej
15 | 07 | 2026 | Diana Zaťková

Milí čitatelia,

veríme, že pravda má byť pre všetkých – nie zamknutá za platobné brány, prémiové zóny či platený obsah.
Fungujeme bez oligarchov, bez tlaku  politických strán a záujmových skupín.
Ak si vážite našu prácu, prosím, podporte nás.
💳 Príspevok môžete poslať na účet: IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457 (do poznámky stačí uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodní. ❤️     

    Zdieľať tento článok
    Starší článok Novší článok