Svet zadržal dych! O 22:54 prišla správa: USA zaútočili na Irán. Teherán okamžite vrátil úder!
09 | 07 | 2026 I Gabriela Fedičová

O 22:54 Amerika udrela na Irán, Teherán okamžite odpovedal útokom na americké základne!

06:43 Najnovšie údery v Iráne zasiahli 90 vojenských cieľov

Americká armáda vo štvrtok oznámila, že jej jednotky dokončili ďalšiu sériu útokov proti Iránu. Ústredné velenie USA (CENTCOM) na sociálnej sieti X zároveň uviedlo, že sily USA zasiahli 90 iránskych vojenských cieľov vrátane systémov protivzdušnej obrany, skladov rakiet a dronov a ďalších zariadení. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP a staníc SkyNews a al-Džazíra.

Spojené štáty „8. júla uskutočnili ďalšiu sériu útokov proti islamskej republike s cieľom ešte viac oslabiť schopnosť Iránu útočiť na komerčnú lodnú dopravu a nevinných civilných námorníkov v Hormuzskom prielive“, uvádza sa vo vyhlásení CENTCOM.

Armáda tiež dodala, že „najnovšie údery nadväzujú na úspešné ofenzívne údery v Iráne z predchádzajúcej (utorkovej) noci“.

Iránska tlačová agentúra Fárs po útokoch informovala, že americké sily vo štvrtok v skorých ranných hodinách zaútočili aj na oblasť v blízkosti mesta Ahváz v juhozápadnej provincii Chúzistán. Útoky si vyžiadali najmenej tri obete a niekoľko ďalších osôb utrpelo zranenia.

04:55 Irán zaútočil na americké základne v Kuvajte a Bahrajne

Iránske ozbrojené sily vo štvrtok uviedli, že zaútočili na dve americké základne v Kuvajte a Bahrajne a varovali, že ak budú Spojené štáty pokračovať v bombardovaní, zasiahnu aj ďalšie americké objekty v regióne. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP a stanice SkyNews.

Podľa stanice al-Džazíra sa iránske Revolučné gardy (IRGC) vo štvrtok prihlásili k útokom na „dôležitú infraštruktúru a zariadenia“ na amerických základniach v Kuvajte a Bahrajne. Zároveň uviedli, že tieto ciele zasiahli v rámci prvej fázy „odvetnej reakcie“ na najnovšie útoky USA.

V oboch krajinách sa krátko predtým rozozvučali poplašné sirény.

Hlavný iránsky vyjednávač Mohammad Báker Kalíbáf zároveň pretým varoval Washington, že Hormuzský prieliv bude otvorený iba za „iránskych podmienok“. Toto vyhlásenie nasledovalo po vzájomných útokoch Teheránu a Washingtonu na Blízkom východe.

„Spojené štáty sa stále nepoučili, že šikanovanie a porušovanie sľubov už neostanú bez následkov,“ uviedol Kalíbáf v príspevku na platforme X. „Poviem to jasne: Ak zaútočíte, odpovieme úderom,“ varoval.

03:45 V Bahrajne a Kuvajte sa rozozvučali sirény po hrozbe útoku Iránu na základne USA

V Bahrajne a Kuvajte sa rozozvučali sirény po tom, čo Irán údajne prisľúbil „masívny“ útok na americké základne. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP a staníc SkyNews a al-Džazíra.

Reportér agentúry AFP informoval, že vo štvrtok bolo v bahrajnskej metropole Manáma počuť výbuchy. Sirény varujúce pred „nepriateľskými raketovými a dronovými útokmi“ pritom úrady spustili len krátko predtým.

„Aktivovali sme poplašné sirény. Vyzývame občanov a obyvateľov, aby zachovali pokoj, uchýlili sa na najbližšie bezpečné miesto a sledovali aktuálne informácie prostredníctvom oficiálnych kanálov,“ uviedlo bahrajnské ministerstvo vnútra v príspevku na platforme X.        

Krátko nato štátne médiá v Kuvajte informovali, že sirény boli aktivované aj tam.

„Generálny štáb armády konštatuje, že všetky výbuchy, ktoré bolo počuť, sú výsledkom zachytávania nepriateľských útokov systémami protivzdušnej obrany,“ uviedla kuvajtská armáda v príspevku na X bez toho, aby špecifikovala ich pôvod.

Aj katarské ministerstvo vnútra medzičasom vydalo varovanie, v ktorom uviedlo, že „úroveň bezpečnostnej hrozby je vysoká“, a vyzvala obyvateľov, aby zostali doma a zdržiavali sa na bezpečných miestach.

K týmto udalostiam došlo len niekoľko hodín po tom, čo Iránske Revolučné gardy (IRGC) údajne prisľúbil „masívne“ útoky na americké vojenské základne v reakcii na druhú noc amerických útokov.

01:41 USA výrazne zintenzívnia bombardovanie, ak Irán nezastaví útoky v Hormuze

Americký prezident Donald Trump v stredu varoval, že americké bombardovanie Iránu sa výrazne zintenzívni, ak bude Teherán naďalej útočiť na lode v Hormuzskom prielive. Vyhlásil to po tom, čo USA podnikli novú vlnu úderov v islamskej republike. TASR o tom píše podľa správy agentúry AFP.

Iránske štátne médiá v stredu neskoro večer informovali o výbuchoch na viacerých miestach pozdĺž južného pobrežia krajiny po tom, čo americké Centrálne veliteľstvo (CENTCOM) oznámilo novú vlnu útokov.

„Toto je odplata za včerajšie (utorkové) bombardovanie lodí Iránom. Ak sa to zopakuje, bude to oveľa horšie!“ napísal americký prezident na svojej sociálnej sieti Truth Social k fotografii, ktorá zrejme zachytáva bombardovanie neidentifikovaného miesta v Iráne.

Iránska agentúra IRNA medzičasom informovala, že nad ostrovom Kiš bolo počuť vojenské lietadlá a prístavnými mestami Bandar Abbás, Konarak a Čabahár otriasli viaceré výbuchy, pričom v niektorých z nich došlo k výpadku elektrickej energie.

Tlačová agentúra Fárs s odvolaním sa na miestneho predstaviteľa tiež uviedla, že útoky na prístav v Čabaháre zasiahli stredisko riadenia námornej dopravy a príslušný sklad.

Podľa iránskej agentúry Mehr boli výbuchy hlásené aj v meste Íránšahr na juhovýchode Iránu. Stanica al-Džazíra v tejto súvislosti uviedla, že pri útoku na zariadenie letiska v tomto meste zahynul jeden hasič.

Trump ešte pred nariadením novej vlny útokov na Irán v stredu vyhlásil, že prímerie s Iránom sa skončilo, čo podnietilo sprostredkovateľov – Pakistan, Katar a Organizáciu Spojených národov – k výzvam na upokojenie situácie.

CENTCOM uviedlo, že cieľom stredajších útokov je oslabiť schopnosť iránskych síl „ohrozovať slobodu plavby“ v Hormuzskom prielive.

22:54 Americká armáda opäť útočí na Irán, ktorý hlási výbuchy na juhu krajiny

Spojené štáty v stredu večer opäť zaútočili na Irán. Ústredné velenie USA (CENTCOM) na sociálnej sieti X uviedlo, že cieľom najnovšej vlny úderov je ešte viac oslabiť jeho schopnosť ohrozovať slobodu plavby v Hormuzskom prielive. Iránske médiá informovali, že po hlásených výbuchoch na dvoch miestach na juhu krajiny bola aktivovaná protivzdušná obrana, píše TASR.

„Na pokyn najvyššieho veliteľa (ozbrojených síl USA prezidenta Donalda Trumpa) začali sily Ústredného velenia USA vykonávať ďalšie údery proti Iránu s cieľom ešte viac oslabiť jeho schopnosť ohrozovať slobodu plavby v Hormuzskom prielive. Spojené štáty vinia Irán z nedávnej neopodstatnenej agresie voči komerčným lodiam a civilným posádkam, ktoré sa slobodne plavili po tejto kľúčovej medzinárodnej vodnej trase,“ uviedlo CENTCOM.

Iránske médiá podľa stanice SkyNews hlásili výbuchy na juhu krajiny v mestách Bandar Abbás a Sirik. Stanica Al Džazíra, ktorá sa odvolala na iránsku agentúru Mehr, zároveň uviedla, že protivzdušná obrana zasahuje proti „nepriateľským cieľom“ v blízkosti mesta Bandar Abbás.

Šéf Bieleho domu len pár hodín predtým na summite NATO v tureckej Ankare vyhlásil, že po utorkových nočných útokoch USA pravdepodobne opäť zaútočia na Irán. Aj tieto údery boli podľa americkej armády reakciou na iránske útoky na tri obchodné lode v Hormuzskom prielive.

Britská organizácia pre námorné obchodné operácie (UKMTO) po utorkových útokoch oznámila, že počas utorka boli v Hormuzskom prielive zasiahnuté neznámymi projektilmi tri tankery. Podobné údery na plavidlá v úžine v júni podnietili USA vykonať útoky na ciele v Iráne. Obe strany sa následne vzájomne obvinili z porušenia predbežnej rámcovej dohody.

EÚ padá na hubu! Volkswagen bude vyrábať zelené zbrane, avizuje Uhrík z Bruselu (VIDEO)
BRUSELSKÝMI NEZMYSLAMI VŠETKO LEN KOMPLIKUJÚ A ZDRAŽUJÚ! Priemysel v Európe padá na hubu, firmy ohlasujú historické prepúšťanie a utekajú preč z kontinentu. Kvôli cenám energií, kvôli Green Dealu, kvôli šialenej európskej byrokracii! Doplatia na to... Čítať ďalej
08 | 07 | 2026 | Vanda Rybanská

Milí čitatelia,

veríme, že pravda má byť pre všetkých – nie zamknutá za platobné brány, prémiové zóny či platený obsah.

Fungujeme bez oligarchov, bez tlaku politických strán a záujmových skupín.

Ak si vážite našu prácu, prosím, podporte nás.

💳 Príspevok môžete poslať na účet: IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457 (do poznámky stačí uviesť „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodní. 

 

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok