Vlna extrémnych horúčav naberá na sile! Viaceré európske krajiny zatvárajú školy a obmedzujú dopravu
23 | 06 | 2026 I Diana Zaťková/SITA

Európu čakajú v najbližších dňoch ešte intenzívnejšie horúčavy, pričom viaceré krajiny prijímajú mimoriadne opatrenia na ochranu obyvateľov aj infraštruktúry. Francúzsko už zaznamenalo prvé úmrtia súvisiace s extrémnymi teplotami, zatvára stovky škôl a meteorológovia varujú, že súčasná vlna horúčav môže byť porovnateľná s katastrofálnym letom 2003.

Vo Francúzsku platí najvyšší stupeň výstrahy už pre 49 z 96 departementov na pevnine. V pondelok zostalo zatvorených 845 škôl a ďalších 1 800 upravilo vyučovanie. V juhozápadnom Bordeaux očakávajú popoludní až 43 stupňov Celzia, v Paríži približne 39 stupňov.

V departemente Gironde zomreli počas víkendu traja ľudia vo veku od 80 do 95 rokov, pričom miestne úrady pripísali ich úmrtia aj extrémnym horúčavám. Viaceré mestá zrušili tradičný sviatok hudby a vláda v oblastiach s najvyšším stupňom výstrahy zakázala konzumáciu alkoholu na verejných priestranstvách.

„Táto vlna horúčav je mimoriadne intenzívna a prichádza nezvyčajne skoro,“ povedal námestník francúzskeho ministra životného prostredia Mathieu Lefevre.

Horúčavy zasiahli aj ďalšie európske krajiny. Belgicko a Francúzsko obmedzili železničnú dopravu, aby znížili riziko porúch spôsobených vysokými teplotami. Belgickí meteorológovia očakávajú, že krajina v najbližších dňoch zaznamená najvyššie teploty vo svojej histórii.

Španielska meteorologická služba Aemet varovala pred „mimoriadne vysokými“ dennými aj nočnými teplotami najmenej do stredy. V niektorých oblastiach môže ortuť teplomera vystúpiť až na 44 stupňov Celzia. Pre horúčavy úrady v Madride zrušili aj plánované verejné premietanie futbalového zápasu majstrovstiev sveta.

Extrémne teploty čakajú aj Spojené kráľovstvo. Podľa predsedníčky Kráľovskej meteorologickej spoločnosti Liz Bentleyovej môžu teploty dosiahnuť 38 až 39 stupňov Celzia, čím padnú doterajšie júnové rekordy.

Vedci upozorňujú, že za čoraz častejšími a intenzívnejšími vlnami horúčav stojí predovšetkým klimatická zmena spôsobená ľudskou činnosťou. „Klimatická zmena spôsobená človekom vytvorila podmienky na to, aby boli takéto extrémne teploty oveľa intenzívnejšie než v minulosti,“ uviedol výskumník Akshay Deoras z britskej Univerzity v Readingu.

Súčasná vlna horúčav je už druhou vo Francúzsku v tomto roku. Katastrofálne horúčavy v lete 2003 pripravili vo Francúzsku o život takmer 15-tisíc ľudí a v celej Európe si podľa odhadov vyžiadali viac ako 70-tisíc obetí.

AKTUALIZOVANÉ SHMÚ VARUJE! Po ničivom downburste v Bratislave prichádzajú horúčavy a búrky (VIDEO)
Najmä na západe Slovenska platia v pondelok výstrahy pred vysokými teplotami. Na severe sú vydané aj výstrahy pred búrkami. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na webe. Výstrahy pred horúčavami platia v celom Bratislavskom... Čítať ďalej
22 | 06 | 2026 | Diana Zaťková/TASR

Milí čitatelia,

veríme, že pravda má byť pre všetkých – nie zamknutá za platobné brány, prémiové zóny či platený obsah.
Fungujeme bez oligarchov, bez tlaku politických strán a záujmových skupín.
Ak si vážite našu prácu, prosím, podporte nás.
💳 Príspevok môžete poslať na účet: IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457 (do poznámky stačí uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodní. ❤️       

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok