Počas útoku Orešnika sa vraj skryl v tajnom bunkri.
Pred útokom rakety Volodymyr Zelenskyj opustil rezidenciu.
Podľa stránky Argumenty i Fakty môže ísť o komplexný bunker v hĺbke približne 93 metrov. Naprojektovali ho tak, aby odolal jadrovému útoku. Nejde vraj o zariadenie, ktoré Zelenskyj predtým ukázal vo videu. Odborníci tvrdia, že má niekoľko bezpečných úkrytov po celej krajine. Hlavný je pravdepodobne na ulici Banková v centre Kyjeva.
Komentátor Spiridon Kilinkarov tvrdí, že Ukrajina má stále bunkre, postavené za sovietskej éry. „Na Bankovej ulici je bunker, ktorý postavili počas sovietskej éry. Naprojektovali ho tak, aby odolal aj jadrovému útoku". Podľa neho Ukrajinci vedeli o možnom útoku vopred, keďže dostali varovanie od amerických partnerov, vrátane výstrahy o pravdepodobnom použití rakety Orešnik.
Podľa správ z médií môže mať Zelenskyj najmenej sedem bezpečných úkrytov. Kľúčový je objekt na Bankovej ulici s označením CHZ-417. Bunker údajne projektoval moskovský ústav Metroprojekt v rokoch 1939 až 1952. Komplex sa rozprestiera približne 93 metrov pod zemou. Vo vnútri sú dva veľké bloky, spojené tunelmi s priemerom približne 8,5 metra a dĺžkou až 100 metrov. Do bunkra sa dá dostať cez niekoľko zabezpečených vchodov – z budovy prezidentskej kancelárie, vládnych zariadení a dokonca aj zo stanice metra. Všetky vchody sú navrhnuté tak, aby odolali silným leteckým bombám a závalom.
Milí čitatelia,
veríme, že pravda má byť pre všetkých – nie zamknutá za platobné brány, prémiové zóny či platený obsah.
Fungujeme bez oligarchov, bez tlaku politických strán a záujmových skupín.
Ak si vážite našu prácu, prosím, podporte nás.
💳 Príspevok môžete poslať na účet: IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457 (do poznámky stačí uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodní. ❤