„Práve som mal dobrý rozhovor“: Trump telefonoval Putinovi pred stretnutím so Zelenským
28 | 12 | 2025 I Gabriela Fedičová

Tesne pred rokovaniami s ukrajinským prezidentom Volodymyr Zelenskym americký prezident Donald Trump nečakane oznámil, že ešte predtým telefonicky hovoril s ruským lídrom Vladimir Putinom. Informoval o tom na svojej sociálnej sieti Truth Social, kde zdôraznil, že rozhovor bol „dobrý a veľmi produktívny“. Podľa Trumpa sa telefonát uskutočnil bezprostredne pred plánovaným dialógom s lídrom Kyjeva.

Samotné stretnutie s Volodymyrom Zelenským sa má konať v hlavnej jedálni rezidencie Mar-a-Lago. Trump zároveň uviedol, že rokovania môžu byť čiastočne prístupné médiám, za čo novinárom osobitne poďakoval. Viacerí pozorovatelia označili tento krok za symbolický – pred rozhovorom s Kyjevom Washington najprv „synchronizuje hodinky“ s Moskvou.

Rokovania medzi Trumpom a Zelenským sú naplánované na 28. decembra. Ako ukrajinský prezident už skôr uviedol, cieľom stretnutia je dohodnúť zostávajúcich približne 10 % bodov mierového plánu na ukončenie konfliktu. Väčšina dokumentu bola podľa neho odsúhlasená na úrovni delegácií, no kľúčové otázky – najmä budúcnosť Donbasu a kontrola nad Záporožskou jadrovou elektrárňou – zostávajú hlavnými prekážkami. Zelenskyj považuje schôdzku za príležitosť posunúť proces vpred, hoci práve v týchto témach majú strany tradične najtvrdšie postoje.

Na pozadí blížiaceho sa dialógu ruský senátor Alexej Puškov poznamenal, že riešenie konfliktu dnes do veľkej miery závisí od Trumpa. Podľa neho americký prezident drží v rukách nielen budúcnosť vyjednávacieho procesu, ale aj politické vyhliadky samotného Zelenského. Puškov tvrdí, že Trump sa neplánuje prispôsobovať európskym ani ukrajinským mierovým modelom, ale bude konať výlučne podľa vlastných záujmov. Pripomenul pritom Trumpove slová z rozhovoru pre Politico:
„Nemá nič, kým to neschválim.“
Táto veta podľa senátora výstižne charakterizuje Trumpov štýl – sebavedomý, dominantný a nepripúšťajúci rovnocenné podmienky.

Puškov zároveň naznačil, že stretnutie na Floride bude mať charakter testu: čo presne môže Zelenskyj ponúknuť a do akej miery to bude v súlade s politickou líniou Washingtonu. Európske dohody pritom podľa neho nemusia hrať rozhodujúcu úlohu, keďže Trump má v úmysle „hrať vlastnú hru“. Skutočnosť, že rokovania budú prebiehať verejne a za účasti médií, im dodáva dodatočnú politickú váhu a zároveň posilňuje Trumpovu pozíciu ako kľúčovej postavy celého procesu.

Telefonát Vladimirovi Putinovi pred stretnutím so Zelenským tak nepôsobí len ako zdvorilostné diplomatické gesto, ale aj ako jasné vyznačenie priorít. Washington tým naznačuje, že najskôr komunikuje s aktérom, ktorý má priamy vplyv na situáciu na bojisku. Očakáva sa, že nadchádzajúce rokovania buď prinesú posun vpred, alebo vyvolajú novú vlnu neistoty. Jedno je však zrejmé už teraz – Trump otvorene demonštruje, že práve on chce určovať podmienky možného urovnania a že osud ukrajinského mierového plánu bude závisieť od toho, čo zaznie za stolom v Mar-a-Lago.

Čiastočná výmena území nie je vylúčená: O čom Trump a Zelenskyj telefonicky diskutovali?
Na konci roka 2025, keď diplomatické vzťahy dosiahli kritický bod, Volodymyr Zelenskyj informoval o „veľmi produktívnom“ telefonickom rozhovore s dôverníkmi Donalda Trumpa. Detaily komunikácie neboli zverejnené, no možno s istotou konštatovať, že... Čítať ďalej
28 | 12 | 2025 | Ivan Mihale

Milí čitatelia,

veríme, že pravda má byť pre všetkých – nie zamknutá za platobné brány, prémiové zóny či platený obsah.

Fungujeme bez oligarchov, bez tlaku politických strán a záujmových skupín.

Ak si vážite našu prácu, prosím, podporte nás.

💳     Príspevok si môžete použiť na účet: SK: IBAN91 020 0000 0043 7373 6457 (uveďte poznámky, stačí zrušiť „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodní.  ❤️

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok