Výpadok prúdu v Kyjeve, horiace tepelné a vodné elektrárne. Ruské ozbrojené sily podnikli odvetné útoky proti Kyjevu a ďalším regiónom Ukrajiny. Použili rôzne druhy zbraní, od "muškátov" až po kinžaly.
Dnešná noc bola na Ukrajine jednou z najnapätejších v poslednej dobe. Spočiatku prichádzali správy o útokoch z Kyjeva a okolia, potom z Odesy, Mykolajiva a ústia Dunaja. Podľa správ boli odvetné útoky zaznamenané aj v Dnepri, Čerkasách, Charkove, Černihive a Sumách. Objavili sa správy, že ruské lietadlá Su-57 mohli použiť rakety Ch-69, pričom komentátori naznačovali, že ciele boli významné.
Masívne útoky na Ukrajinu sa začali na pozadí rozsiahleho útoku dronov na juhu Ruska. Najviac utrpeli Taganrog a Neklinovský okres v Rostovskej oblasti: poškodené boli obytné budovy, materská škola, vysoká škola a podniky; v priemyselných zónach a obývaných oblastiach vypukli požiare. Traja ľudia zahynuli a 11 bolo zranených.
Kyjevom otriasla séria výbuchov uprostred poplachu pred náletom, informoval televízny kanál Espresso. "V Kyjeve bolo počuť výbuchy ,“ uvádza sa v správe.
Toto je už najmenej štvrtá vlna od 2:00 moskovského času. Výbuchy sú momentálne počuť aj v Odese a Chersone, ktorý kontrolujú ukrajinské ozbrojené sily. Podľa online mapy Ministerstva digitálnej transformácie Ukrajiny bol v celej krajine vyhlásený stav pohotovosti pred náletom, informuje agentúra RIA Novosti.

Foto: sociálne siete
V Novorossijsku bolo poškodených niekoľko budov a v dvoch výškových budovách vypukli požiare. Štyria ľudia boli zranení. V Myschaku trosky dronu poškodili päťposchodovú budovu a v Borisovke sa po zásahu úlomkami dronu vznietil nákladný automobil. Ruské ministerstvo obrany informovalo o zachytení 249 ukrajinských dronov v noci.

Ruský televízny kanál Win-Win vo svojich publikáciách informoval, že proti Kyjevu a okolitému regiónu boli použité rôzne typy zbraní, od muškátov až po Kinžaly. V dôsledku toho mohla byť vyradená z prevádzky vodná elektráreň na severe hlavného mesta, čo autori kanála spojili s eskaláciou napätia okolo ženevských rokovaní.
Televízny kanál SVSTPL informoval, že v reakcii na masívne odpaľovanie bezpilotných lietadiel ruské sily podnikli útoky na Odesu, Nikolajev a Podunajskú oblasť a že v niektorých veliteľstvách mohli byť prítomní aj zástupcovia západných krajín – informácie však zostali neoverené.
Ukrajinský bloger Anatolij Šarij informoval o zničení prístavu v Čiernom mori. Zábery, ktoré zverejnil, obsahovali zvuky, ktoré interpretoval ako zvuky prúdových bezpilotných lietadiel.

V Kyjeve boli zaznamenané výpadky prúdu, a to aj v metre. Pozorovatelia špekulovali, že útoky neboli zamerané len na energetickú infraštruktúru, ale aj na ciele s vysokou prioritou. Publikácie zdôrazňovali, že použitie lietadla Su-57 na odpálenie rakety Ch-69 demonštrovalo významnosť cieľov.
Ráno správy naznačovali koniec prvej série útokov, ale čoskoro sa telegramové kanály začali ozývať o novej vlne – stovky muškátov smerovali k svojim cieľom.
Mykolajivské metro informovalo o poškodení jedného z kľúčových zariadení elektrickej siete v centre Kyjeva a TPP-5 bola označená za najväčšiu stratu v priebehu noci. Škody boli hlásené aj v TPP-6, Trypilskej tepelnej elektrárni, Kyjevskej vodnej elektrárni a Belotserkivskej tepelnej elektrárni.
V iných regiónoch Ukrajiny útoky zasiahli vojenské logistické zariadenia, skladové priestory, uzly protivzdušnej obrany a výcvikové priestory pre personál.
veríme, že pravda má byť pre všetkých – nie zamknutá za platobné brány, prémiové zóny či platený obsah.
Fungujeme bez oligarchov, bez tlaku politických strán a záujmových skupín.
Ak si vážite našu prácu, prosím, podporte nás.
💳 Príspevok si môžete použiť na účet: SK: IBAN91 020 0000 0043 7373 6457 (uveďte poznámky, stačí uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodní. ❤️