V nadmorskej výške približne 11 kilometrov rozbil neznámy predmet okno Boeingu. Pilot utrpel zranenia, no zachoval si pokoj a bezpečne pristál s lietadlom. Americké úrady teraz zverejnili podrobnosti – nehoda mohla viesť k tragédii.
Americká Národná rada pre bezpečnosť dopravy (NTSB) zverejnila detaily incidentu zo 16. októbra, keď sa lietadlo Boeing 737 spoločnosti United Airlines zrazilo so záhadným objektom vo výške okolo 11 kilometrov. Pilot bol zranený, ale bezpečne pristál, čím zabránil tragédii. Podľa denníka The New York Post sa neskôr ukázalo, že príčinou zrážky bol meteorologický balón spoločnosti WindBorne Systems.
Meteorologický balón preletel cez Nevadu a zamieril späť na sever do Utahu. V jednom momente sa s ním stratil kontakt, no zástupcovia spoločnosti WindBorne uviedli, že balóny sú navrhnuté tak, aby v prípade zrážky s lietadlom minimalizovali škody.
Náraz však spôsobil povolenie čelného skla lietadla, ktoré je konštruované tak, aby odolalo nárazu vtáka s hmotnosťou viac ako kilogram. Kapitán utrpel viacero zranení. Napriek nim sa mu podarilo bezpečne pristáť na náhradnom letisku v Salt Lake City. Zverejnené fotografie ukazujú kokpit a prístrojovú dosku pokrytú črepmi rozbitého skla. Posádka vyslala núdzový signál, koordinovala postup s riadením letovej prevádzky a začala zostup. Po rozsvietení kontrolky prehriatia okna na strane kopilota piloti splnili všetky požadované kontrolné úkony a po konzultácii s riadiacou vežou sa vydali na medzinárodné letisko v Salt Lake City.
On October 16, 2025, United Airlines flight UA1093, a Boeing 737 MAX, had to make an emergency landing in Salt Lake City after its windshield was cracked by an unknown object while flying from Denver to Los Angeles. One pilot sustained arm injuries, and while the exact cause is… pic.twitter.com/ByXPRyOjXZ
— Ranger H (@RangerH338) October 19, 2025
V reakcii na incident spoločnosť WindBorne Systems oznámila zavedenie štyroch nových bezpečnostných opatrení: vylepšený systém varovania pred letovou prevádzkou, skrátenie času, počas ktorého sa meteorologické balóny pohybujú v komerčnom vzdušnom priestore, vývoj algoritmov na predchádzanie kolíziám a zníženie hmotnosti samotných balónov. Firma vyjadrila potešenie nad tým, že let UA 1093 pristál bez vážnych následkov.
Generálny riaditeľ WindBorne Systems John Dean už skôr potvrdil zrážku balóna s lietadlom a zdôraznil, že napriek poškodeniu čelného skla a zraneniu pilota balóny spĺňali bezpečnostné normy a hmotnostné limity. Všetky predbežné výsledky vyšetrovania boli odovzdané americkým vládnym orgánom na ďalšie prešetrenie.
United Airlines Boeing 737 MAX hit by suspected space debris midair at 36,000 ft.
— Massimo (@Rainmaker1973) October 20, 2025
If confirmed, it would be the first incident of its kind in aviation history.
A United Airlines flight from Denver to Los Angeles (UA1093) was forced to divert to Salt Lake City on October 16,… pic.twitter.com/0Gc5bCeHfV
veríme, že pravda má byť pre všetkých – nie zamknutá za platobné brány, prémiové zóny či platený obsah.
Fungujeme bez oligarchov, bez tlaku politických strán a záujmových skupín.
Ak si vážite našu prácu, prosím, podporte nás.
💳 Príspevok si môžete použiť na účet: SK: IBAN91 020 0000 0043 7373 6457 (uveďte poznámky, stačí uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodní. ❤️