Predseda vlády SR Robert Fico v pondelok rokoval v Spojených arabských emirátoch (SAE) o posilnení bilaterálnej spolupráce s tamojším prezidentom šejkom Muhammadom bin Zájidom Ál Nahjánom. Informuje o tom tlačový a informačny odbor Úradu vlády SR a samotný premiér.
"Naše vzťahy so Spojenými arabskými emirátmi sa vyvíjajú ako pôžičky vzájomnej dôvery. Nemáme žiadne otvorené otázky, dôverujeme si a môžeme sa plne sústrediť na potenciál spolupráce, ktorý je obrovský. Aj táto oficiálna návšteva potvrdila, že slovenská suverénna zahraničná politika, orientovaná na všetky štyri svetové strany, nie je ideologický výmysel, ale pragmaticky otvára dvere možností na celom svete," uviedol premiér na sociálnej sieti.
Obaja predstavitelia diskutovali o prehĺbení spolupráce vo viacerých odvetviach vrátane obchodu, obnoviteľnej energie, inovácií, technológií budúcnosti či kultúre. Prezident SAE a slovenský premiér si vymenili názory na regionálne i medzinárodné otázky a zdôraznili dôležitosť podpory dialógu a diplomacie v čase kríz.
„Prezident Spojených arabských emirátov je známy svojím inovatívnym prístupom k vlastnej krajine, ale aj osobitne čulými vzťahmi so všetkými svetovými lídrami, počnúc americkým, čínskym prezidentom až po hlavu Ruskej federácie. Nie je preto prekvapujúce, že významnú časť nášho stretnutia sme venovali vojne na Ukrajine, kde sme obidvaja presvedčení, že nemá vojenské riešenie a kde vkladáme veľké nádeje do samitu Trump - Putin v Budapešti,“ uviedol Fico.
Slovensko a SAE počas návštevy premiéra v Abú Zabí podpísali dohodu o posilnení vzájomných hospodárskych vzťahov a memorandum o posilnení investičných väzieb. Za SR dokumenty podpísal štátny tajomník ministerstva hospodárstva Vladimír Šimoňák, za SAE tamojší minister pre zahraničný obchod.
„Po dlhom osobnom rozhovore s pánom prezidentom som absolútne presvedčený, že sme našli spoločnú vôľu spolupracovať v oblasti dopravnej infraštruktúry, spomeniem aspoň prístav na Dunaji, ale aj v oblasti zbrojárskeho priemyslu, kde sa otvorili dvere slovenským firmám,“ pokračoval premiér a spomenul, že šejk Ál Nahján je pripravený navštíviť Slovensko.
Fico na záver dodal, že jeho oficiálna návšteva v Spojených arabských emirátoch trvala menej ako 24 hodín. Súčasťou vládnej delegácie boli aj minister obrany Robert Kaliňák, minister dopravy Jozef Ráž, minister pôdohospodárstva Richard Takáč a štátni tajomníci ministerstva zahraničia a ministerstva hospodárstva Marek Eštok a Vladimír Šimoňák.
veríme, že pravda má byť pre všetkých – nie zamknutá za platobné brány, prémiové zóny či platený obsah.
Ak si vážite našu prácu, prosím, podporte nás.
💳 Príspevok môžete poslať na účet: IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457 (do poznámky stačí uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodní. ❤