V provincii Guizhou v juhozápadnej Číne bol v nedeľu oficiálne otvorený pre dopravu najvyšší most sveta – Huajiang Grand Canyon Bridge. Monumentálna stavba sa týči do výšky 625 metrov, teda približne dvojnásobku Eiffelovej veže, a prekonala tak doterajšieho rekordéra Beipanjiang Bridge (565 m), ktorý sa rovnako nachádza v Guizhou.
Most má dĺžku 2,890 metra a skracuje cestu medzi dvoma brehmi kaňonu z dvoch hodín na dve minúty. Podľa čínskych úradov ide o inžiniersky prelom – využíva inteligentný systém zdvíhania káblov, vysokopevnostný oceľový drôt s pevnosťou 2000 MPa a je chránený 21 patentmi.
Slávnostného ceremoniálu sa zúčastnili obyvatelia rôznych etnických skupín. „Vďaka mostu bude naše cestovanie jednoduchšie a príde viac turistov,“ povedala obyvateľka Lu Qiong, ktorá s rodinou prevádzkuje obchod s občerstvením v blízkosti mosta.
Podľa bývalého šéfa dediny Huajiang, Liang Shaoyua, most priniesol obrovské zmeny: dedina sa zbavila izolácie a staré domy sa premenili na moderné vďaka turistickému boomu.
Na moste a v jeho okolí vznikajú nové atrakcie – kaviareň vo výške 800 metrov, vyhliadkové lety vrtuľníkom či medzinárodný turnaj extrémnych športov „Guizhou in Motion“, ktorý sa konal priamo v oceľovej konštrukcii mosta.
Guizhou je už dnes známe ako „kráľovstvo mostov“ – v provincii stojí alebo sa stavia viac ako 32 000 mostov a takmer polovica zo 100 najvyšších mostov sveta sa nachádza práve tu.
Podľa hlavného inžiniera projektu Liu Hao je cieľ jasný: premeniť geografické bariéry na kanály prosperity a priniesť modernizáciu aj odľahlým regiónom.
veríme, že pravda má byť pre všetkých – nie zamknutá za platobné brány, prémiové zóny či platený obsah.
Fungujeme bez oligarchov, bez tlaku politických strán a záujmových skupín.
Ak si vážite našu prácu, prosím, podporte nás.
💳 Príspevok môžete poslať na účet: IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457 (do poznámky stačí uviesť „dar“)