Premiér Robert Fico, predseda strany Smer-SSD, ktorá má byť vylúčená z rodiny európskych socialistov, sa pred pár rokmi netajil tým, že chce mať Slovenskú republiku v jadre Európskej únie. Tejto vízii veľmi často podriaďoval najmä zahraničnú politiku, ktorá nie vždy Slovensku vyhovovala. Vojenský konflikt na Ukrajine situáciu mení a Smer má v októbri prísť o členstvo v PES, teda v strane Európskych socialistov. Čo môže vylúčenie priniesť?
Poslanec Národnej rady Ján Ferenčák, Hlas-SD, na tlačovej konferencii k tejto téme uviedol, že členstvo v rodine európskych socialistov má svoje pravidlá, ktoré treba dodržiavať. A práve toto by malo byť hlavnou informáciou správy, že Smer bude vylúčený zo spolku, v ktorom je nutné mať jeden názor na Ukrajinu, LGBTI propagandu či dokonca Green Deal!
V Harrym Potterovi je scénka, kde škriatok Dobby dostane od pána ponožku a stane sa voľným. Vylúčenie Smeru z PES môže byť práve darovaním ponožky premiérovi Ficovi, ktorého straníci ešte poškuľovali po bytí v spolku PES. Je pravdou, že po vzniku Hlasu ich veľa nezostalo, ale už pozastavenie členstva v tejto strane prospelo napríklad europoslankyniam Monike Beňovej a Kataríne Roth Neveďalovej, o ktorých bežný volič v minulom volebnom období takmer nevedel.
Smer nebude vylúčený pre radikalizáciu strany, ale pre zradikalizovanie skupiny PES, ktorá ignoruje občanov Únie a na prvé miesto kladie Ukrajinu, prípadne odmieta kritiku Izraela. Pre PES je ďaleko väčším problémom stret s realitou z úst europoslanca Ľuboša Blahu ako strata poslušného premiéra zo Slovenska.
Parafrázovaním slov Ferenčáka Smer prestal poslúchať, a tak prišlo k jeho vylúčeniu. Ide o ďalšiu ukážku toho, že v Európe už nemôžeme hovoriť o demokracii, či slobode slova, ale o totalite.
Bez poškuľovania po partneroch v Európskej únii, ktorí Fica či Smer nikdy nepodržali. Napokon v rokoch 2020 – 2023 im nestál ani za nejaké vyhlásenie voči vláde Igora Matoviča. Fico už nemusí hľadieť na to, čo si o ňom pomyslia v PES. Ak opozícia, ktorá rozhodnutiu tlieska, myslí svoje vyhlásenia o Ficovom konci pri rokovacom stole v EÚ, tak len podčiarkuje konštatovanie o totalitnom spolku, na ktorý sa Únia zmenila.
Výsledkom tohto komického procesu pre postoj k nečlenskému štátu môže byť pravý opak, aký si jeho tvorcovia želali. Premiér Fico sa stáva slobodným reprezentantom štátu, ktorý nehľadí na záujmy nejakej “európskej rodiny”, a najmä za ktorým nestojí nejaká frakcia, ktorá diplomaticky upraví jeho vyhlásenia tak, aby sedeli s názorom väčšiny, ktorá ide v ústrety vlastnej záhube.
Milí čitatelia,
veríme, že pravda má byť pre všetkých – nie zamknutá za platobné brány, prémiové zóny či platený obsah.
Fungujeme bez oligarchov, bez tlaku politických strán a záujmových skupín.
Ak si vážite našu prácu, prosím, podporte nás.
💳 Príspevok môžete poslať na účet: IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457 (do poznámky stačí uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodní. ❤