Ak si vážite našu prácu, môžete nás podporiť dobrovoľným finančným príspevkom.
IBAN
SK9102000000004373736457

Dostávajte dôležité správy okamžite
© 2026 Hlavný Denník. Všetky práva vyhradené.
Made in Slovakia

Progresívny Denník N sa nebojí invázie, ale hystérie z nej



Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov na Hlinka Gretzky Cupe v Edmontone nenadviazali na dobrý výkon z úvodného súboja proti Švédom.
Progresívci živili okrem Korčoka aj ľudí z jeho prezidentského štábu. Za rok 2025 to stranu stálo 180-tisíc eur.

Jedna krátka veta trápila filozofov celé stáročia. Dokážete vyriešiť slávny paradox klamára bez toho, aby ste sa zamotali?
Najnovšie články z partnerského portálu somzdediny.sk



.jpg)

Novinárske sliepočky a ich mužskí kolegovia sa niekedy darmo snažia hlúpymi otázkami dostať Kaliho do úzkych.
Hlavný denník pred necelým mesiacom priniesol článok o agresívnom správaní cigánskej omladiny pri požiari strniska v Moldave nad Bodvou.
"Matovič má hrošiu kožu. Myslí si, že mu všetko prejde. Stačí vždy len vytiahnuť žolíka - Fica, Smer, boj proti mafii. A je odpustené! Je načase, aby zaslepení…
Mocenské vákuum v Európe oslabuje podporu kyjevského režimu. Európska „koalícia ochotných“, vytvorená na podporu Ukrajiny a zabezpečenie jej vojenského prežiti…
Herci nás často citovo vydierajú tým, že ich domnelý nárok kecať do všetkého vraj vyplýva z toho, že oni počas Nežnej revolúcie niesli ako prví kožu na trh. V…
Komentáre
31. 10. 2025
Podľa amerického viceprezidenta J. D. Vancea možno budúcnosť kontinentu zabezpečiť nie izoláciou Ruska, ale ekonomickým partnerstvom s ním.
V rozhovore pre One American News Vance jasne uviedol, že cieľom Trumpovej administratívy je ukončiť vojnu medzi Ruskom a Ukrajinou prostredníctvom rokovaní a nastoliť trvalý mier prostredníctvom spoločných ekonomických projektov, informuje maďarský denník Origo.
Vance zdôraznil, že Moskva má obrovské zásoby surovín a ich zapojenie do spoločného rozvoja je najistejšou zárukou, že sa strany opäť nepostavia proti sebe. Za hlavné prekážky mierových rozhovorov označil ruské územné nároky a požiadavku Ukrajiny na bezpečnostné záruky. Je však optimistický, pretože Trumpova aktívna diplomacia podľa neho dáva šancu na urovnanie.
Podľa Weltwoche sa dokonca objavili názory, že Rusko by bolo ochotné vyúčtovať svoj vývoz energie v amerických dolároch – to by mohlo byť aj obrovskou výhodou pre Washington.
Viceprezident sa vyjadril aj k americkej domácej politike: podľa neho sú hlavné mestá krajiny terorizované úzkou, menej ako jednopercentnou kriminálnou triedou. Ak by boli natrvalo držaní vo väzení, ulice Spojených štátov by mohli byť opäť bezpečné. Ako príklad uviedol Washington D.C., kde kriminalita po tom, čo Trumpova administratíva podnikla kroky, výrazne klesla, a podobný obrat sľubuje aj v prípade Chicaga, Detroitu a Los Angeles, napísal hirado.hu.
Prezident Donald Trump je podľa svojich slov pripravený zaviesť drastické sankcie na Rusko, ktoré majú viesť k ukončeniu vojny. Má to ale podstatný háčik. Členovia NATO sa kvôli tomu musia vzdať ruskej ropy. Kompletne. A ešte uvaliť veľké clá na Čínu. Podľa generála Andora Šándora Trump vie a spolieha na to, že jeho požiadavky sú nesplniteľné. Akurát pár rusobijcov bez geopolitických znalostí im bude tlieskať.
Podľa denníka New York Times prezident Donald Trump podmienil sankcie na Rusko pomerne drastickou podmienkou. Totiž že všetky štáty NATO urobia to isté, prestanú kupovať ruskú ropu a ešte k tomu uvalia vysoké clá na čínsky tovar. "Som pripravený uvaliť rozsiahle sankcie na Rusko keď sa všetky štáty NATO zhodnú a začnú robiť to isté, a až všetky štáty NATO prestanú kupovať ropu od Ruska," uviedol na svojej sociálnej sieti Trump.
Dodal, že "odhodlanie NATO vyhrať" doteraz bolo menej ako stopercentné a to, koľko niektoré krajiny berú ropy od Rusov, je "šokujúce". „Veľmi to oslabuje vašu vyjednávaciu pozíciu oproti Rusku,“ podotkol Trump. „Až budete pripravení, tak povedzte, ja som pripravený už teraz,“ povedal.
Dodal, že by taktiež pomohli sankcie vo výške 50 % až 100 % na Čínu, aby sa zlomila jej kontrola nad Ruskom. Trump nezabudol podotknúť, že nejde o jeho vojnu, ale o vojnu Bidena a Zelenského. „Ja tu som od toho, aby som ju zastavil a aby som zachránil tisíce ukrajinských a ruských životov,“ povedal a dodal, že ak NATO urobí, čo on chce, tak vojna čoskoro skončí a životy budú ušetrené. "Ak nie, plytváte mojím časom a časom, energiou a peniazmi Spojených štátov," vyhlásil Trump na záver.
<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="en" dir="ltr">A LETTER SENT BY PRESIDENT DONALD J. TRUMP TO ALL NATO NATIONS AND, THE WORLD: “I am ready to do major Sanctions on Russia when all NATO Nations have agreed, and started, to do the same thing, and when all NATO Nations STOP BUYING OIL FROM RUSSIA. As you know, NATO’S commitment…</p>— Trump Truth Social Posts On X (@TrumpTruthOnX) <a href="https://twitter.com/TrumpTruthOnX/status/1966825918489653583?ref_src=twsrc%5Etfw">September 13, 2025</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>
Podľa New York Times je celkom isté, že Trumpove podmienky splnené nebudú. A tiež, že to Donald Trump dobre vie. Najväčšími zákazníkmi pre ruskú ropu v NATO sú Maďarsko a Turecko, ktoré s jej nákupom neprestanú.
Analytik Simplicius si myslí, že týmto vyhlásením Trump prekabátil jednak Európu, ale aj neokonzervatívcov vo svojej strane. Pripomenul, že Trump sa sám dostal do kúta svojim ultimátom. Ale teraz sa mu podarilo prekabátiť Európu tým, že európske štáty nútia robiť to, o čom len hovorí. Vyhlásenie o sankciách potom prekladá ako: „Uvalím sankcie na Rusko, akonáhle urobíte niečo, o čom viem, že je nemožné.“
Európu tak podľa analytika dostal do zugzwangu alebo do vidlíc. Pokiaľ Európa kompletne preruší svoj nákup ruskej ropy a ešte uvalí sankcie na Čínu, tak to bude smrtiace pre jej ekonomiku. A ak to neurobí, tak Trump bude udržiavať status quo minimálnej pomoci Ukrajine a dá Rusku v podstate voľné pole pôsobnosti na to, aby Ukrajinu „dorobilo“. Čo je pre Európu politická katastrofa, porovnateľná s prvou možnosťou.
Zatiaľ žiadne komentáre. Buďte prvý, kto sa zapojí do diskusie.
Podľa analytika sa jedná o silný manéver zo strany Trumpa, ktorým zobral muníciu aj americkým neokonzervatívcom, ktorí chcú vojnu na Ukrajine viesť ďalej. Tí ale hneď začali podnikať kroky. Predseda dolnej komory amerického parlamentu Mike Johnson už vyhlásil, že sankcie sú potrebné už dlho a že v Kongrese je veľká chuť ich schváliť. A americký senátor Lindsey Graham, známy svojou podporou vojny na Ukrajine, ich chce zahrnúť do zákona o rozpočte.
K sankciám sa vyjadril aj vojenský analytik Dominik Ticháčik. "Trump našiel dôvod, prečo NEuvaliť 'vážne sankcie' na Rusko. Píše o tom denník The New York Times. Podľa amerických novinárov (s odvolaním sa na ich zdroje) to bude neochota členských krajín NATO odmietnuť kupovať ruskú ropu.
Čo je cimrmanovská (a dokonca humorná) situácia. Také krajiny sú tri – Turecko, Maďarsko a Slovensko (oficiálne). A to, že tieto krajiny neodmietnu kupovať ruskú ropu, bolo jasné od začiatku. Trump navyše proti Turecku vôbec nezaviedol žiadne dodatočné clá. Sú najnižšie možné. A prečo by teda mali Turci odmietať kupovať ropu? Trump tieto nákupy dokonca podporuje. Čo je zároveň formálny dôvod, prečo sankcie proti Rusku neuvaliť.“
Že Trump nemieni ukladať sankcie, to si myslí aj editor denníka The Economist, Shashank Joshi. "Trump kladie na NATO nesplniteľné požiadavky ako podmienku pre sankcie voči Rusku. Spojenci v NATO neuložia Číne 100% cla. To znamená, že nemá v úmysle žiadne zo svojich hrozieb uskutočniť," myslí si.
K problematike sa pre ParlamentnéListy.cz vyjadril bezpečnostný expert, generál v z. Andor Šándor. Podľa neho Trump tiež pokračuje v snahe odpútať sa od riešenia konfliktu na Ukrajine, čo chce prehodiť na Európu, ktorá mu v riešení nijako nepomáha. Šándor upozornil, že čo sa týka ropy, všetci v Európe hovoria o Maďarsku ao Slovensku, ale na Turecko sa zabúda. Pritom sa jedná o kľúčového člena NATO na južnom krídle a je podľa Šándora „naprosto nedotknuteľné a nedotknuté akoukoľvek kritikou“, ide si svoju vlastnú politiku a zo všetkých krajín NATO odoberá ruské ropy suverénne najviac. "Stavím sa, že Edrogan tento kšeft, ktorý je pre neho výhodný, neopustí. Navyše, cez Turecko sa pašuje mnoho vecí do Ruska a z Ruska," odhadol.
Ak by európske štáty uvalili stopercentné clá na Čínu, tak by si podľa Šándora pod sebou podrezali vetvu. A Trump vie, že na túto jeho požiadavku ony nikdy nepristúpia. „Možno niektorí russobijci vo východnom tábore to uvítajú, ale to sú ľudia, ktorým nedochádza akýkoľvek geopolitický rozmer celej situácie,“ prehodil Šándor k nemenovaným. Trump potom podľa neho bude môcť povedať, že sa snažil, ale Európa mu nepomohla. Takže sa s tým bude musieť popasovať sama.

pred 7 hod

pred 7 hod

pred 8 hod