Izrael zintenzívnil bombardovanie! Zavraždil ďalších novinárov... beztrestne
13 | 08 | 2025 I Diana Zaťková

Humanitárne utrpenie v Gaze dosiahlo nepredstaviteľnú úroveň! Izrael zintenzívnil bombardovanie Gazy a za 24 hodín zabil najmenej 89 Palestínčanov vrátane najmenej 15 ľudí čakajúcich v rade na jedlo, a to aj napriek celosvetovému pobúreniu nad smrťou šiestich novinárov na tomto území predchádzajúci deň.

Úrad civilnej obrany Gazy uviedol, že izraelské letecké útoky na mesto Gaza sa zintenzívnili tri dni po tom, čo bezpečnostný kabinet Benjamina Netanjahua schválil plány na rozšírenie vojny na tomto území. Izrael v Gaze zaútočil aj na korešpondenta televízie Al Jazeera a zabil ho, počet obetí na životoch novinárov rastie, informuje agentúra Associated Press (AP).

Humanitárne utrpenie v Gaze dosiahlo nepredstaviteľnú úroveň

Ďalších päť ľudí vrátane dvoch detí údajne zomrelo od hladu, keďže ministri zahraničných vecí 24 krajín vrátane Spojeného kráľovstva, Austrálie, Francúzska, Španielska a Japonska varovali, že „humanitárne utrpenie v Gaze dosiahlo nepredstaviteľnú úroveň“. Ministri a šéfka zahraničnej politiky EÚ Kaja Kallasová vyzvali izraelskú vládu, aby okamžite povolila dodávky pomoci a umožnila kľúčovým humanitárnym aktérom pôsobiť v Gaze. „Na zastavenie a zvrátenie hladu sú potrebné okamžité opatrenia,“ uviedli.

Obyvatelia opísali bombardovanie ako najťažšie za posledné týždne. „Znelo to, akoby sa vojna opäť začala,“ povedal agentúre Reuters 25-ročný Amr Salah. „Tanky strieľali na domy a niekoľko domov bolo zasiahnutých a lietadlá vykonali to, čo nazývame palebnými kruhmi, v rámci ktorých niekoľko rakiet dopadlo na niektoré cesty vo východnej časti Gazy.

Taliansky minister Crosetto o Gaze: Izrael sa nespráva rozumne ani ľudsky
Izraelská vláda sa v Pásme Gazy nespráva rozumne ani ľudsky, povedal v rozhovore pre denník La Stampa zverejnenom v pondelok taliansky minister obrany Guido Crosetto. Súčasne naznačil možnosť uvalenia sankcií voči Izraelu, píše TASR podľa správy... Čítať ďalej
11 | 08 | 2025 | Ivan Mihale/tasr

Najnovšie úmrtia súvisiace s hladomorom zvýšili celkový počet úmrtí súvisiacich s hladom zaznamenaných od 7. októbra 2023 na 227, vrátane 103 detí, uviedlo ministerstvo zdravotníctva v Gaze. Izrael čelí rastúcej kritike kvôli 22-mesačnej vojne s Hamasom, pričom experti podporovaní OSN varujú pred rozsiahlym hladomorom v obliehanej Gaze.

Netanjahu si ide svoje

Izrael zaviedol blokádu a obmedzenia vstupu pomoci na územie, ale Netanjahu na svojej nedeľňajšej tlačovej konferencii vyhlásil, že tvrdenie, že jeho vláda presadzuje „politiku hladovania“, je „úplne nepravdivé“. Priznal hlad a problémy so systémom distribúcie potravín, ktorý prevádzkuje USA a Izraelom podporovaná Humanitárna nadácia pre Gazu, ale médiá obvinil z „klamstiev“ o rozsahu problému.

Podľa ministerstva zdravotníctva Gazy si izraelská vojna v Gaze od 7. októbra 2023 vyžiadala celkovo 61 599 obetí na životoch Palestínčanov a 154 088 zranených.

Britská rytierka, dieťa holokaustu, o Gaze: Izrael pácha na Palestínčanoch holokaust!
Britsko-židovskú herečku Miriam Margolyesovú (84) netreba predstavovať fanúšikom série o Harrym Potterovi. Milujú ju ako nezabudnuteľnú matkovskú profesorku Sproutovú. Už týždeň však čelí medzinárodnej vlne hejtu za svoj výrok o nekončiacej... Čítať ďalej
04 | 08 | 2025 | Vanda Rybanská

Umlčujú hlasy novinárov

Medzitým nasledovala vlna odsúdenia po smrti prominentného novinára televízie Al Jazeera Anasa aš-Šarífa, ktorý bol spolu so štyrmi kolegami zabitý pri izraelskom leteckom útoku v nedeľu. Nadácia Hind Rajab (HRF) a Palestínske centrum pre ľudské práva oznámili, že v súvislosti s ich zabitím podajú spoločnú sťažnosť na Medzinárodný trestný súd.

Palestínčania nesú telo korešpondenta televízie Al Jazeera Anasa al-Sharifa, ktorý bol spolu s ďalšími novinármi zabitý pri izraelskom leteckom útoku, počas jeho pohrebu pred nemocničným komplexom Shifa v meste Gaza v pondelok 11. augusta 2025. Foto: TASR/AP

Izraelské obranné sily priznali vykonanie útoku a tvrdili, že Šaríf bol vodcom bunky Hamasu zodpovednej za raketové útoky proti Izraelu – toto obvinenie predtým televízia Al Džazíra a Šaríf odmietli ako nepodložené.

Vyšetrovanie HRF sleduje reťazec velenia od Netanjahua až po vysokých predstaviteľov izraelskej armády vrátane veliteľov letectva a spravodajských služieb. Generálny tajomník OSN António Guterres odsúdil ich smrť a jeho hovorca vyzval na nezávislé vyšetrovanie.

Šéf agentúry OSN pre palestínskych utečencov Philippe Lazzarini v príspevku na X uviedol: „Izraelská armáda naďalej umlčuje hlasy hlásiace zverstvá z Gazy.“ „Som zhrozený zo zabitia ďalších 5 novinárov v meste Gaza. Od začiatku vojny bolo podľa správ zabitých viac ako 200 palestínskych novinárov úplne beztrestne.“

POMALY UMIERAME, ZACHRÁŇTE NÁS! Najhorší možný scenár hladomoru v Gaze
Katastrofické ľudské utrpenie! Rodičia sledujú, ako ich deti chradnú, keďže úmyselné obmedzenia pomoci zo strany Izraela znamenajú, že hlad sa stáva zabijakom, čo potvrdzujú aj experti, ingormuje britský denník The Guardian. Palestínci už neveria,... Čítať ďalej
02 | 08 | 2025 | Diana Zaťková

Al-Džazíra označila útok za „atentát“

Odsúdenie sa hrnulo okrem iného od Úradu OSN pre ľudské práva, Asociácie zahraničnej tlače, Výboru na ochranu novinárov, Medzinárodného tlačového inštitútu a Amnesty International. Al-Džazíra označila útok za „cielený atentát“ a obvinila izraelských predstaviteľov z podnecovania, pričom Šarífovu smrť spojila s obvineniami, ktoré televízna stanica aj korešpondent popreli.

Anas a jeho kolegovia patrili medzi posledné zostávajúce hlasy z Gazy a poskytovali svetu nefiltrované, priamo z terénu spravodajstvo o ničivých skutočnostiach, ktorým čelia jej obyvatelia,“ uviedla katarská televízna sieť vo vyhlásení.

Okrem zriedkavých pozvánok na sledovanie izraelských vojenských operácií bol medzinárodným médiám počas trvania vojny zakázaný vstup do Gazy. Al-Džazíra patrí medzi málo médií, ktoré stále zamestnávajú veľký tím reportérov v obliehanom pásme a zaznamenávajú každodenný život uprostred náletov, hladu a trosiek zničených štvrtí.

Novinári odpadávajú OD HLADU! AFP, AP, Reuters i BBC apelujú na Izrael
Televízia BBC a tlačové agentúry naliehajú na Izrael, aby pustil potraviny do Gazy. „Zúfalo sa obávame o našich novinárov v Gaze, ktorí sú čoraz menej schopní nakŕmiť seba a svoje rodiny,“ uvádzajú agentúry AFP, AP, Reuters a BBC. Mediálni... Čítať ďalej
25 | 07 | 2025 | Diana Zaťková

Stanica Al-Džazíra je v Izraeli blokovaná a vojaci minulý rok vykonali raziu v jej kanceláriách na okupovanom Západnom brehu Jordánu. Izrael v tom čase nariadil zatvorenie jej miestnych kancelárií, pričom zabránil vysielaniu jej správ a zablokoval jej webové stránky.

Sieť utrpela počas vojny ťažké straty, vrátane 27-ročného korešpondenta Ismaila al-Ghoula a kameramana Ramiho al-Rifiho, ktorí boli zabití minulé leto, a nezávislého pracovníka Hossama Shabata, ktorý bol zabitý pri izraelskom nálete v marci.
Milí čitatelia,

veríme, že pravda má byť pre všetkých – nie zamknutá za platobné brány, prémiové zóny či platený obsah.
Fungujeme bez oligarchov, bez tlaku politických strán a záujmových skupín.

Ak si vážite našu prácu, prosím, podporte nás.

💳 Príspevok môžete poslať na účet: IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457 (do poznámky stačí uviesť „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodní. ❤️

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok