Dlhoočakávaný film Duchoň dorazíl do kín. Z viacerých kinosál hlásia: „Ostalo vo mne po tom filme temno. Za použitia množstva pitoreskných farieb bola totiž natočená depresívna snímka.“(muž PHB) PREČO?
„Po skončení filmu ostalo v kinosále také zvláštne ticho a dusno. A vo mne zmiešané pocity. Samotný film bol dobrý, herecké výkony sa mi páčili, kostýmy geniálne, Plevčík ma milo prekvapil,... Čakala som, že počas filmu ma to bude lákať postaviť sa a tancovať. Ale práve naopak, prebudilo to vo mne hnev a obrovskú ľútosť.“ (Gaba) „My Galanťania, ktorí ho považujeme za svojho, sme z tohto obrazu cítili bolesť. Film sa nás dotkol. Osobne, ľudsky, miestne.“ (primátor) Mnohí sme chceli z filmu odísť ...
Každé diskusné fórum vibrovalo touto otázkou. Nezodpovedanou. Bývalý mainstream sa predbieha v chválach filmu divným spôsobom. Takým, že progresívni diskutéri, podľa ktorých Duchoň „bliaka“ a bol úplná nula a troska, napokon napíšu, že sa na film pôjdu s chuťou pozrieť! Aby si utvrdili svoj cancel názor? Čím viac divákov film komentovalo, tým naliehavejšou sa stala otázka: Prečo niekto natočí takýto depresívny film? Tak sa dajme do pátrania.
Jeho „V dolinách“ je neprekonateľná neoficiálna hymna Slovenska. Všetci to vedia. Duchoň neemigroval za slávou ako hokejoví bratia Šťastní a ďalšie hviezdy. Dokonca odolal tlakom a nevstúpil ani do komunistickej strany ako Pavol Hammel.
Je to zjavné. Radi ho počúvajú, takže ho hrajú dokonca aj na Exprese. Dokonca si ho spievajú. A nielen decká. Prespievali ho i Kuly z DESMODU, či Adam Ďurica. Dokonca mladí ho vzkriesili na divadelných doskách v hudobno-tanečnej show The Duchon´s: mladí umelci bratislavskej Novej scény v aranžmánoch Antona Popoviča a v réžii a choreografii Jána Ďurovčíka. Za 7 rokov precestovali Slovensko so 77 predstaveniami. V Martine od roku 2019 hrajú 2-hodinovú hudobnú biografiu Karola Duchoňa Zem pamätá autorov renomovaného českého režiséra Jiřího Havelku a Róberta Mankoveckého (podpísaných aj pod filmom). Podporil ju FPU.
Angažovaný režisér dvoch filmov o sériovom slovenskom vrahovi Mikulášovi Černákovi odsúdenom na doživotie za 34 vrážd, ktoré naštartovali hnutie za Černákovo predčasné prepustenie. Vlani pri preberaní Českého leva za režírovanie minisérie Matematika zločinu poslal brit(s)ký odkaz slovenskej vláde: „Slováci nie sú arogantní, nie sú ani žiadnym spôsobom ľudia, ktorí chcú šíriť nenávisť, chcú šíriť hoaxy alebo adorujú nejakú zločineckú veľmoc. To sú, bohužiaľ, ľudia, ktorí nám teraz vládnu,“ dodal. Ďalej sa vyjadril, že nič netrvá večne a že verí tomu, že väčšina Slovákov sú tí citliví, ktorí vždy budú bojovať za spravodlivosť a za demokratické princípy.
Vďaka ZincGATE už týždeň vieme, že Veľký brat v Londýne všetko vidí. Vie, že „mládež je držiteľkou rána“ – ona rozhodne slovenské voľby. Od roku 2022 platí britská vláda rôzne vizuálne kampane na ovplyvňovanie slovenskej mládeže.
Peter Bebjak si vypočul Mám Ťa rád Adama Ďuricu, zrazu sa vybral do Martina, pozrel si Zem pamätá a jej autorskú dvojicu Róbert Mankovecký – Jiří Havelka poveril napísať scenár filmu Duchoň. Vystupujú v ňom hviezdy volebnej kampane 2023: Tomáš Maštalír, Juraj Kemka, Petra Dubayová, ... Polovica štábu je česká. Premiéra je v Karlových Varoch. Pozitívnou hviezdou je Karol. Ale Gott. Na premiéru prišla celá bratislavská kaviareň a nevedela film vynachváliť.
„Martinské predstavenie Zem pamätá som schopný ísť si pozrieť ešte aj trikrát, je geniálne, odporúčam všetkými desiatimi. Z divadla som odchádzal nadšený, z kina smutný. Paradoxne, scenáristi filmu a spomínaného divadelnej hry sú rovnakí, takže o konečnej podobu nevyrovnanosti opisu charakteru speváka pravdepodobne rozhodol režisér, pán Bebjak,“ odhalil Baričák , kde je pes zakopaný. Väčšina potvrdzuje zjavnú negativitu filmu voči nebohému bezbrannému Duchoňovi:
„Nechápem tvorcov filmu, prečo sa z drvivej časti zamerali na negatívne stránky Karola Duchoňa. Kto by o tom človeku nič nevedel, zafixoval by si ho ako alkoholika, zlého manžela, chaotika, neverníka, diletanta, ťuťka, klamára, ktorý si požičiaval peniaze a nevracal ich, čím sa dostával do konfliktov s vagabundmi bratislavského podsvetia a ktorý sa zapredal režimu. Škoda, že tak rýchlo nový film o Karolovi nevznikne, a tak asi na dlhé roky bude v kinematografii tento spevák so zvonom v hlase predkladaný divákom ako troska a bezcharakterný človek, slaboch, ktorý svoj život nezvládol. Smutné.“ (stiffo)
Prečo vo filme bola vedome zatajená skutočnosť, že Karči po rozvode neostal sám? Prečo bola vedome zatajená jeho druhá manželka? Prečo bola zatajená postava skladateľa Petra Hanzelyho, autora nesmrteľného hitu na mieru V dolinách? (našťastie zomrel vlani). Prečo v pražskom národnom divadle bol dlhý prorežimový prejav Duchoňa proti Charte, ale Karol Gott, ktorý rovnako vystúpil s prejavom, nebol anilen zobrazený ako účastník zjazdu umelcov? Zato Češku Kubišovú ako hrdinku odvádzali tajní. Čo je to za message? Či priamo masáž? A prvé obrazy, kde sa Duchoň priateľsky dotkne asistentky, ktorá sa zatvári zhrozene ako z kampane #MeToo? Vtedy boli ľudia normálni, darmo sa to snažíte sfalšovať. Duchoňovi písali piesne skvostní autori: Prečo drviavá väčšina prezentovaných pesničiek na čele so Sugar, Sugar bola prevzatých? Aby nevyčnieval nad Gotta, kráľa remakov? Prečo ...
Ako prvá odpoveď sa vždy ponúkajú peniaze. Áno, je to veľmi pravdepodobne aj v tomto prípade. Bebjak nie je sprostý, veď videl Duchoňomániu. Bolo jasné, že každý obyčajný človek, čo mal rád Duchoňa, príde aj na film. Lebo si vo svojej dobromyseľnosti nenaštuduje tieto technikálie. A po filme už bude neskoro – vstupné má Bebjak vo vačku. To je západniarska monetizácia. Navyše však na film príde aj skutočná Bebjakova progresívna komunita, takže zisky potečú z oboch názorových strán.
Hovorí sa aj, že peniaze nie sú všetko. Však posúďte sami: „Pred mesiacmi som zachytil v rádiu rozhovor s režisérom Bebjakom. Speváka nikdy neobľuboval, nepočúval jeho piesne, ostal som zaskočený, ako mdlo sa k nemu vyjadroval do éteru. V duchu som sa pýtal: "Prečo teda točí film o ňom???". Film prišiel len ako logické pokračovanie jeho nastavenia k umelcovi...,“ presne triafa Baričák. Sám Bebjak sa v Aktualitách priznal: „V súčasnosti je hype (ošiaľ, prekl.) okolo Duchoňa taký, že nezasahuje len moju a staršiu generáciu, ale práve aj mladú generáciu. Ak by to nezaujímalo tú mladú generáciu, nikdy by nevznikol obrovský záujem o Duchoňa. Tým, že ho zrazu mladá generácia nevníma z toho historického kontextu, že bol spevák v čase normalizácie, ale vnímajú ho iba cez spev a pesničky, a neviem, že či je to je recesia alebo obdiv.“ Pre DennikN to už rozbalil naplno: „Duchoň mohol veľa vecí odmietnuť, ale neurobil to a zakryl to tým, že chce predsa iba spievať, užívať si život a ostatné nerieši. Takých ľudí tu máme aj dnes, vrátane politikov, ktorí si len užívajú,“ mentoruje Bebjak. A predsa nemôžeme dopustiť, aby mladí obdivovali niečo bytostne slovenské a tradičné! Veď nech sa sústredia na pokrokový Black Sabbath, všakže!?
Máme štatistiky ako mladých ťažko poškodili vládne pandemické opatrenia v rokov 2020-23. Psychicky i vzťahovo. Nemáme pre nich dosť psychológov, páchajú rekordné počty samovrážd. Je naozaj ťažko akceptovať, že vyprahnutá mládež cíti pozitívnu energiu Karola Duchoňa? Že sa ňou nabíja? Že si spieva o tradičných ľudských hodnotách? Je to pre Bebjaka tak neznesiteľné, že musel natočiť celý film, aby im vtĺkol do hláv, že Duchoň je bakaný? Lebo urobil to, čo desiatky slovenských a českých umelcov? Ľuďom sa však už otvárajú oči:
„Pozerať sa na absolútne nefér spomienku na človeka, ktorý priniesol toľko radosti ľuďom? Som za pravdu, ale tá sa podľa mňa teraz zmenila na krivdu, toto si Karol Duchoň nezaslúžil. Z Černáka ideme robiť hrdinu a z Duchoňa odroňa? Kto z nich priniesol ľuďom viac radosti, šťastia, nadšenia a ktorý z nich smútok, bôľ a trápenie?“
PS Ak nájdete Bebjakovo vyjadrenie k mladým slovenským hercom a influencerom, ktorí sa dali najať na britské záujmy, prosím, pošlite mi ho. Zrejme o nich bude aj ďalší jeho film
Milí čitatelia,
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik