Smrťou generála Milana Lučanského sa zaoberá Európsky súd pre ľudské práva. Syn nebohého generála a poslanec Národnej rady Milan Lučanský očakáva, že po rokoch dosiahne spravodlivosť. Aké nejasnosti vyšetrovatelia ignorujú?
“Sedenie na posede, aj keď sa často nič neulovilo. Medveď pod posedom. Zrazu si aj uvedomíte malosť človeka a krátkosť života. Hlavne keď si pomyslím na posledné hovory s otcom cestou z Chorvátska, s inštrukciami a so všetkými možnosťami, čo sa môže stať, hlavne po roku 2018,” spomína Lučanský na najsilnejšie momenty s otcom v rozhovore pre Plus 7 Dní.
Dôvodom prečo sa obrátil na Európsky súd pre ľudské práve, pre závery vyšetrovanie smrti jeho otca, je zaobchádzanie s generálom Lučanským počas väzby a jeho následná smrť, ktoré navyše neboli účinne vyšetrené. “Do väzby bol vzatý v dobrom zdravotnom stave a vo vynikajúcej kondícii, domov z nej sa už nevrátil. Neviem si predstaviť, že by niekto iný na mojom mieste na uvedené nereagoval,” hovorí Lučanský, podľa ktorého celú situáciu dokresľuje fakt, že policajti, ktorí robili na prípade môjho otca, oslavovali a tešili sa z jeho smrti.
Pocit náležite vec objasniť je pre neho umocnený fotografiami z pitvy, ktoré hovoria niečo iné než papiere, a následným vytvorením „politickej“ komisie, ktorá sa dokonca v rozpore so zákonom snažila získať predbežnú správu z pitvy či údaje zo zdravotnej dokumentácie. Zriadila ju bývalá ministerka spravodlivosti Kolíková, ktorá sa stále neospravedlnila za slová v relácii Pumpa.
Na otázku, či sa slová vyšetrovateľov po smrti jeho otca dajú nejako vysvetliť a ľudsky pochopiť odpovedal: “Pre ich fanúšikov zrejme áno. Ospravedlňujú to tým, že išlo o špecifickú formu komunikácie týchto policajtov. Pre mňa osobne je to však nepochopiteľné. To musia byť ľudia bez akejkoľvek empatie, bez akýchkoľvek zábran. Veď ktorý normálny človek sa dokáže takto špecificky tešiť zo smrti niekoho iného?”
Po smrti generála Lučanského spáchal samovraždu bývalý príslušník SIS František Böhm, ktorý bol kľúčovým svedkom v Lučanského prípade. Snažil sa poslanec zistiť, čo bol v jeho výpovedi? “V tom čase som mal vzhľadom na úmrtie môjho otca iné problémy a nechcel som v tomto ohľade vyvíjať akékoľvek aktivity, keďže okolo nášho domu pravidelne chodili autá a stále som nevedel, čoho všetkého je kto schopný.”
Sťažnosť na Európskom súde pre ľudské práva sa týka porušenia zákazu ponižujúceho zaobchádzania a pozitívnych povinností chrániť právo na život, ako aj na to, že ich následné vyšetrovanie sa neviedlo účinne.
Lučanský sa v sťažnosti opiera o to, že pri pitve 31. decembra 2020 boli prítomní dvaja znalci, ktorí konštatovali, že krk bol bez známok poranenia. Následný úkon, pri ktorom sa mal nájsť škrtiaci pruh, vykonal MUDr. K. v rozpore s Trestným poriadkom – bez druhého znalca, mimo priestorov na pitvu, bez účasti vyšetrovateľa a dodatočnej prehliadky. “Dve svedkyne zároveň potvrdili, že pri preberaní tela žiadnu ryhu na krku nevideli a informovali o tom znalca MUDr. K. Napriek tomu sa nevykonala riadna dodatočná obhliadka ani histologické overenie rýh. Navyše MUDr. K. ešte pred pitvou prejudikoval samovraždu použitím nesprávneho kódu,” informoval Lučanský o nezrovnalostiach.
Tieto pochybenia predstavujú porušenie procesnej časti článku 2 dohovoru zaručujúceho právo na život, keďže vyšetrovanie smrti môjho otca nebolo nezávislé, dôkladné ani účinné, a spochybňujú záver o príčine smrti.
“Očakávam náležité posúdenie tých aspektov prípadu, ktorými sa vnútroštátne orgány náležite nezaoberali, a dosiahnutie spravodlivosti,” vyjadril Lučanský vieru, že dosiahne spravodlivosť v prípade smrti svojho otca.
Milí čitatelia,
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik