Europoslankyňa Judita Laššáková, za Smer-SSD, reaguje na video vedúceho Úradu vlády Juraja Gedru, Smer-SSD, ktorý informoval o kauze, o ktorej sa novinárke z červeného denníčka nechcelo informovať.
Laššáková uviedla, že video Gedru stojí za pozretie. Gedra odhalil kvality novinárky, ktorá hľadala senzáciu na vládu Roberta Fica, ale keď prišla na to, že sťahovaním časti Úradu vlády ušetria 3,3 milióna eur, oproti rozhodnutiu Igora Matoviča, tak novinárka rozhodla, že nemá o čom napísať reportáž.
“Jednak by museli novinári priznať, že tolerovali Matovičove predražené sťahovačky počas jeho vlád. No a jednak by bolo potom nutné pochváliť Smer, že výdavky znižuje,” tvrdí Laššáková na margo rozhodnutia novinárky.
Podľa nej je tu aj tretia možnosť, ktorá súvisí s jej statusom s názvom “Neželám nikomu nič zlé, iba tri bodky”. Laššákova v statuse uviedla chybu. "Chyba to nebola. Bolo to naschvál. V spomínanom statuse píšem, že Dannymu Kollárovi zrušili trestné stíhanie za knihu Protokoly sionských mudrcov, čo nie je pravda. Toto bola tá pasca na novinárov. Danymu totiž zrušili trestné stíhanie za knihu Židokracia, čo ste aj viacerí správne postrehli,” hovorí Laššáková o chybe, ktorú si novinári nevšimli.
"Priznávam, urobila som to zámerne. Dôvod bol prozaický. Keďže novinári sú úplne predvídateľní, očakávala som, že budú ticho. Nesklamali. Niekto by mohol naivne očakávať, že každý novinár alebo jednotlivec, ktorý o sebe vyhlasuje, že je novinár, na moju chybu upozorní. Áno. Niekto mohol očakávať reakcie. V minulosti totiž boli,” uviedla Laššáková s tým, že niektorí novinári jej počas covidového šialenstva vypisovali na Facebook, aby si opravila svoju chybu.
Laššáková tvrdí, že zavesila jednu fotku v nesprávny dátum, ale vďaka tomuto má empirický dôkaz. Dôkaz toho, ako sú ochotní strážiť čistotu textu. “Pričom by som rada zdôraznila, že vtedy vypisovali občanovi Slovenskej republiky, čo má a čo nemá robiť. Pri europoslankyni im nečistý text nevadí, však áno,” dodala europoslankyňa.
Ak by si podľa nej novinári plnili svoju povinnosť, tak by museli napísať niečo v tom zmysle, že Laššáková sa mýli a Dannymu Kollárovi zrušili trestné stíhanie za inú knižku, za takú knižku, ktorá nie je v univerzitnej knižnici. “To by ale ľuďom začala blikať kontrolka v hlave, že tak moment, Dannyho stíhajú za knihu, ktorá v univerzitnej knižnici v Bratislave je? A tá kniha sa dá aj vypožičať. Toto mi nevychádza. Áno, toto by museli novinári napísať, nehovoriac o tom, že by muselo uviesť aj meno Bielej vrany, však áno. Akej Bielej vrany? No predsa by museli písať o Jánovi Benčíkovi,” konštatuje Laššáková o nutnosti prehliadnuť chybu.
Novinári by podľa nej museli uviesť, že Danny bol trestne stíhaný za knihu Židokracia, ale tú začal ako prvý propagovať Ján Benčík. Preto advokátska kancelária Kallan podala na propagáciu knihy Židokracia od Mariána Magáta trestné oznámenie na pána Benčíka. “Trestné oznámenie na pána Benčíka bolo: "Čuduj sa, svete, orgánmi činnými v trestnom konaní odmietnuté." Čo teda urobila polícia a prokurátor s takým istým trestným činom Dannyho Kollára? Radšej ho zrušili aj Dannymu,” informuje Laššáková o prípade, ktorý opäť skončil v koši.
“Späť k tej tretej možnosti, prečo novinárka neinformovala o smeráckej úspore 3,3 milióna eur. Princíp je rovnaký. Presne v štýle novinárky, ktorá nechce informovať občanov. Existuje totiž dôvodné podozrenie, že jej nejde iba o senzáciu. Jej by mohlo ísť totiž aj o to, aby lož a klamstvo o smerákoch ďalej rástli. Ona sa možno radšej bude prizerať tomu, ako sa lož šíri ďalej,” tvrdí Laššáková
Ide podľa nej o rovnaký princíp - nikto nebude upozorňovať ani na to, že daný je trestne stíhaný za link na knihu, ktorá sa v súčasnosti nachádza v univerzitnej knižnici v Bratislave, a ktorú si viete aj vypožičať, lebo by niekomu v tomto štáte mohlo napadnúť, že asi nie sme normálni stíhať niekoho za niečo, čo je voľne dostupné. “A pokým sa vy novinári pýtate, kedy pre mnohých z nás nastal zlom, či vám veriť alebo neveriť, spomeňte si na covidové obdobie. Spomeňte si na to, ako ste nás vtedy informovali. To bol pre mnohých z nás bod, kedy sme začali vami mainstreamovými novinármi, niektorými novinármi opovrhovať. Irak vám ešte prešiel, ale covid už nie,” uzavrela Laššáková.
Milí čitatelia,
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik