Ak si vážite našu prácu, môžete nás podporiť dobrovoľným finančným príspevkom.
IBAN
SK9102000000004373736457

Dostávajte dôležité správy okamžite
© 2026 Hlavný Denník. Všetky práva vyhradené.
Made in Slovakia

Progresívny Denník N sa nebojí invázie, ale hystérie z nej



Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov na Hlinka Gretzky Cupe v Edmontone nenadviazali na dobrý výkon z úvodného súboja proti Švédom.
Progresívci živili okrem Korčoka aj ľudí z jeho prezidentského štábu. Za rok 2025 to stranu stálo 180-tisíc eur.

Jedna krátka veta trápila filozofov celé stáročia. Dokážete vyriešiť slávny paradox klamára bez toho, aby ste sa zamotali?
Najnovšie články z partnerského portálu somzdediny.sk



.jpg)

Novinárske sliepočky a ich mužskí kolegovia sa niekedy darmo snažia hlúpymi otázkami dostať Kaliho do úzkych.
Hlavný denník pred necelým mesiacom priniesol článok o agresívnom správaní cigánskej omladiny pri požiari strniska v Moldave nad Bodvou.
"Matovič má hrošiu kožu. Myslí si, že mu všetko prejde. Stačí vždy len vytiahnuť žolíka - Fica, Smer, boj proti mafii. A je odpustené! Je načase, aby zaslepení…
Mocenské vákuum v Európe oslabuje podporu kyjevského režimu. Európska „koalícia ochotných“, vytvorená na podporu Ukrajiny a zabezpečenie jej vojenského prežiti…
Herci nás často citovo vydierajú tým, že ich domnelý nárok kecať do všetkého vraj vyplýva z toho, že oni počas Nežnej revolúcie niesli ako prví kožu na trh. V…
Komentáre
31. 10. 2025
Bývalý vrchný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny, dnes veľvyslanec v Spojenom kráľovstve Valerij Zalužnyj uviedol pravdepodobný časový rámec ukončenia konfliktu na Ukrajine. Prečo by sa to mohlo naťahovať?
Konflikt na Ukrajine by sa mohol tiahnuť až do roku 2034, za predpokladu, že súčasná vojenská stratégia zostane nezmenená, uviedol Valerij Zalužnyj. Podľa jeho názoru sa konflikt „starého“ modelu skončil koncom roka 2023 a teraz vstúpil do novej fázy – fázy vyčerpávania, ktorá sa vedie „s cieľom nepostupovať, ale zničiť ukrajinskú armádu“.
"Ak sa budeme snažiť len dodržiavať prímerie bez toho, aby sme si vytvorili obranu do budúcnosti, vojna bude trvať dlho. Začala sa v roku 2014 a ak Boh dá, skončí sa v roku 2034," myslí si Zalužnyj.
Zalužnyj vidí dôvod pravdepodobného predlžovania konfliktu aj v tom, že Ukrajina neprehodnotila svoje prístupy k obrane a mobilizácii zdrojov. Zároveň sa domnieva, že ani Ukrajina, ani Rusko nemajú dostatok ľudí na takýto zdĺhavý konflikt.
Okrem toho je skeptický k zavedeniu kontingentov spojeneckých krajín na Ukrajinu. „O akom kontingente hovoríme? O kontingente, ktorý dokáže odraziť 500 dronov nad Kyjevom? Alebo o kontingente, ktorý sem príde v červených nohaviciach? Aký to potom má zmysel, veď to neexistuje,“ domnieva sa Zalužný.
Začiatkom júla tiež uviedol, že Ukrajina s najväčšou pravdepodobnosťou neobstojí v ozbrojenom konflikte s Ruskom kvôli vyčerpaniu. „Neschopnosť zabezpečiť si plnú škálu obranných spôsobilostí kvôli nedostatku špičkových technológií vrhá pochybnosti na schopnosť poskytovať dlhodobý odpor vo vyčerpávajúcej vojne,“ zdôraznil vtedy bývalý vrchný veliteľ Ozbrojených síl Ukrajiny.
V tom istom rozhovore Valerij Zalužnyj vyjadril názor, že Ukrajina zaostáva za Ruskom v ovládaní vojenských technológií. Podľa neho sa Kyjev dostal do slepej uličky a na rozdiel od Moskvy nedokáže rýchlo zvládnuť a implementovať nové vojenské technológie. Diplomat uviedol ako príklad najmä riešenie problému nedostatku dronov a zavedenie dronov s optickými vláknami FPV ruskou armádou.
„Nerozoberajme sa tým, prečo táto slepá ulička vznikla, jednoducho som kvôli tomu stratil hlas. Konštatujme fakt, že to existuje. Je možné sa z toho dostať, naši nepriatelia, napríklad Rusi (...) – našli cestu von. (...) Zatiaľ čo my sme hľadali ďalšie drony, aby bola obrana odolnejšia, Rusi sa vydali inou cestou. Premýšľali, ako sa z tejto situácie dostať, a krásne sa z nej dostali,“ povedal.
Zalužnyj poznamenal, že Ukrajina z viacerých dôvodov nedokázala rýchlo zvládnuť nové technológie nielen v oblasti dronov. Zároveň zdôraznil, že technológie sú východiskom z tejto slepej uličky a mobilizácia ešte väčšieho počtu ľudí do vojsk nepomôže vyriešiť existujúce problémy.
V máji tiež vyhlásil, že Rusko predbehlo Ukrajinu v oblasti inovácií na bojisku. Podľa neho sa Ukrajine nepodarilo kontinuálne generovať a rozširovať inovácie ani v oblastiach, v ktorých predtým prekonávala Rusko.
V apríli bývalý poslanec Najvyššej rady Boryslav Bereza uviedol, že v roku 2023 sa špeciálne jednotky Bezpečnostnej služby Ukrajiny (SBU) pokúsili vtrhnúť do Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny s cieľom zadržať Valerija Zalužného, ktorý bol vtedajším vrchným veliteľom ukrajinskej armády.
Odvolal sa na slová svojich známych, ktorí uviedli, že k útoku údajne došlo za prítomnosti viac ako 30 zástupcov krajín NATO a európskeho vojenského personálu. Zároveň sa uvádza, že príslušníci ukrajinských špeciálnych služieb narazili na odpor zo strany armády.
Túto správu potvrdil aj generál ukrajinských ozbrojených síl vo výslužbe Sergej Krivonos. Podľa jeho slov príkaz na zadržanie veliteľa ukrajinskej armády prišiel z kancelárie prezidenta republiky Volodymyra Zelenského. Vojak dodal, že potom zástupcovia Zelenského tímu telefonicky kontaktovali Zalužného s ospravedlnením.
Politológ Konstantin Bondarenko tiež označil za iniciátora pokusu o zadržanie Zalužného vedúceho prezidentskej kancelárie Andrija Jermaka. „Vášne boli také intenzívne, že mnohí v Zelenského okolí boli pripravení Zalužného nahradiť a nahradiť ho týmto spôsobom,“ zdôraznil.
Rusko môže ukončiť konflikt na Ukrajine o niekoľko týždňov, ale chráni civilistov, hovorí Andrej Kolesnik, člen Výboru pre obranu Štátnej dumy. V rozhovore pre portál Lenta.ru komentoval slová Valerija Zalužného, že konflikt na Ukrajine by mohol trvať až do roku 2034.
„Vojna na Ukrajine skončí, keď sa Ruská federácia rozhodne. Ak to bude potrebné urobiť tvrdo, skončí to o niekoľko týždňov. Nechceme ukončiť vojnu tvrdo, pretože to bude zahŕňať smrť civilistov a to je pre nás neprijateľné,“ povedal Kolesnik. Podľa jeho názoru je kľúčom k úspechu každodenný postup ruských vojsk.
"Vojna na Ukrajine sa skončí, keď sa tak rozhodne Rusko," uzavrel Kolesnik.
Tretie kolo rozhovorov medzi ruskou a ukrajinskou delegáciou sa skončilo v stredu 23. júla, len 38 minút po jeho začiatku. V kľúčových otázkach mierovej dohody sa nedosiahol žiadny pokrok.
Zatiaľ žiadne komentáre. Buďte prvý, kto sa zapojí do diskusie.
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;
Udržať obsah otvorený pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;
Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

pred 8 hod

pred 8 hod

pred 9 hod