Summit EÚ a Číny v Pekingu: Ukrajina, obchod a klimatická kríza
24 | 07 | 2025 I Gabriela Fedičová/TASR

Lídri Číny a Európskej únie sa vo štvrtok na 25. bilaterálnom summite v Pekingu venovali bilaterálnym vzťahom, ako aj globálnym a geopolitickým témam vrátane vojny na Ukrajine, obchodných napätí a klimatickej krízy. TASR o tom informuje na základe tlačovej správy Európskej komisie.

EÚ počas stretnutia potvrdila záujem o prehlbovanie spolupráce s Čínou, najmä pri riešení celosvetových výziev. Zdôraznila však, že intenzívnejšia angažovanosť musí priniesť konkrétne výsledky v oblastiach spoločného záujmu a napredovanie smerom k vyváženým a obojstranne výhodným hospodárskym vzťahom založeným na spravodlivosti a reciprocite.

Obe strany sa zhodli, že nesú spoločnú zodpovednosť za udržiavanie medzinárodného poriadku založeného na pravidlách a za podporu multilateralizmu.

Jednou z hlavných tém bola aj vojna na Ukrajine

EÚ zdôraznila, že ruská agresia predstavuje nielen existenčnú hrozbu pre Ukrajinu, ale aj vážne ohrozenie celosvetovej bezpečnosti. Poukázala na osobitnú zodpovednosť Číny ako stáleho člena Bezpečnostnej rady OSN pri dodržiavaní medzinárodného práva a Charty OSN. Zároveň opätovne vyzvala Peking, aby neposkytoval Rusku žiadnu materiálnu podporu a namiesto toho využil svoj vplyv na podporu spravodlivého a trvalého mieru na Ukrajine.

V oblasti hospodárskych vzťahov poukázala Únia na nerovnováhu v obchode s tovarom, kde obchodný deficit dosiahol 305 miliárd eur. Vyjadrila obavy z pretrvávajúcich trhových deformácií a nadmerných výrobných kapacít v Číne, ktoré podľa nej narúšajú rovnaké podmienky pre hospodársku súťaž. Zároveň zopakovala výzvu na odstránenie dlhodobých prekážok prístupu na čínsky trh a poukázala na význam čínskych investícií pre európsku konkurencieschopnosť a inovácie.

Pozitívne bolo hodnotené prehlbovanie spolupráce v oblasti klimatickej politiky. Obe strany prijali spoločné vyhlásenie, v ktorom sa zaviazali k intenzívnejšiemu úsiliu o znižovanie emisií a podpore globálneho prechodu na zelenú ekonomiku.

Súčasťou rokovaní boli aj otázky dodržiavania ľudských práv a narastajúce napätie v Taiwanskom prielive. EÚ vyjadrila znepokojenie aj nad situáciou v Sin-ťiangu, Tibete a Hongkongu a zdôraznila potrebu riešiť spory mierovou cestou v súlade s medzinárodným právom.

Na summite v Pekingu sa stretli predseda Európskej rady António Costa a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, následne rokovali aj s premiérom Li Čchiangom. Na rozhovoroch sa zúčastnila aj vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová. Summit bol v znamení 50. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi stranami. Pôvodne plánovaný druhý deň podujatia bol zrušený.

ŠOKUJÚCE VIDEÁ Zvrat na Ukrajine? TOTO sme nevideli 11 rokov
Videá kolujúce po sociálnych sieťach ukazujú, akej veľkej nespokojnosti a hnevu čelí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Kvôli tomu, ako zasiahol voči protikorupčným orgánom. Zelenskému dnes od pľúc nadávajú aj veteráni bojujúci viac ako tri... Čítať ďalej
24 | 07 | 2025 | Diana Zaťková

Milí čitatelia,

v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.

Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:

  1. Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;
  2. Udržať obsah otvorený pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;
  3. Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.

Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.

Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu:  https://t.me/hlavnydennik