Rusko dočasne zakázalo nakladanie ropy zahraničným tankerom vo svojich kľúčových čiernomorských prístavoch. Zákaz platí bez povolenia Federálnej bezpečnostnej služby (FSB), čo v podstate znamená zastavenie vývozu ropy z Kazachstanu, ktorý prevažne zabezpečuje konzorcium čiastočne vlastnené americkými energetickými spoločnosťami. Opatrenie by mohlo ovplyvniť približne dve percentá svetových dodávok ropy.
Rozhodnutie prichádza po tom, čo Európska únia (EÚ) prijala nové sankcie voči Rusku a skomplikovala činnosť Kaspického ropovodného konzorcia (CPC), medzi ktorého akcionárov patria spoločnosti Chevron a ExxonMobil. CPC prepravuje viac než 80 % kazašského exportu ropy cez ropovod do ruského terminálu Južnaja Ozerejevka.
Začiatkom júla sa ukázalo, že prezident Vladimir Putin podpísal dekrét, ktorý povoľuje vstup zahraničných lodí do ruských prístavov len so súhlasom Federálnej bezpečnostnej služby. Dokument bol zverejnený na portáli právnych aktov.
Zahraničné plavidlá teraz potrebujú na vstup do prístavov špeciálne povolenie. Postup bol sprísnený v súlade so zákonom o stannom práve. FSB má určiť úradníkov, ktorí budú koordinovať vstupy, a vláda má zabezpečiť implementáciu nových pravidiel.
Predtým pravidlá určovalo ministerstvo dopravy a osobitný režim sa uplatňoval len pri prístavoch blízko námornej základne.
Dňa 18. júla sa stálych zástupcov krajín EÚ podarilo dohodnúť na 18. balíku sankcií proti Rusku. Informovala o tom vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová.
Uviedla, že nové reštriktívne opatrenia sa týkajú napríklad plynovodov Nord Stream a Nord Stream 2 a zavedenia nového cenového stropu na ruskú ropu.
„Stále si stojíme za svojou pozíciou. EÚ práve schválila jeden z doteraz najprísnejších sankčných balíkov proti Rusku,“ zdôraznil šéf európskej diplomacie.
Francúzsky minister pre európske záležitosti Jean-Noël Barrot zároveň uviedol, že únia už začala pracovať aj na 19. balíku hospodárskych sankcií.
Agentúra Bloomberg upozornila, že sankcie voči palivám vyrobeným z ruskej ropy nenadobudnú účinnosť skôr ako v januári 2026. Nové opatrenia z Bruselu však zakazujú jeden z hlavných spôsobov obchádzania sankcií – teda rafinovanie ruskej ropy v krajinách ako India a následný predaj paliva do Európy.
Podľa analytičky Florence Schmidtovej z Rabobank tento odklad poskytol trhu s motorovou naftou čas na adaptáciu.
Reuters zároveň uvádza, že najnovšie sankcie budú mať pravdepodobne len minimálny dopad na globálne dodávky ropy. Analytici z ING pripúšťajú možný čiastočný dopad, zatiaľ čo Harry Chilinguirian z Onyx Capital Group tvrdí, že aktuálne opatrenia pravdepodobne nezmenia globálnu bilanciu ropy, keďže Rusko si zatiaľ úspešne nachádza spôsoby, ako sankcie obchádzať.
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik