Tešili ste sa na leto? Endokrinologička nemá dobré správy o našom stravovaní. Ďalšie dôvody byť opatrní.
MUDr. Zora Lazúrová pôsobí na IV. internej klinike Lekárskej fakulty Univerzity P. J. Šafárika a Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach ako lekárka. Učí a venuje sa aj vedecko-výskumnej činnosti. Zameriava sa na pôsobenie endokrinných disruptorov. Sú to chemické látky, ktoré disruptujú, čiže rušia a kazia náš endokrinný systém, ktorý je ovládaný mikroskopickými množstvami sústavy hormónov. Môžu spôsobiť až rôzne endokrinné ochorenia.
Disruptory majú štruktúru molekuly podobnú našim vlastným hormónom, predovšetkým ženským pohlavným hormónom – estrogénom, takže sa dokážu viazať na receptory pre estrogény a ovplyvňovať (ženské) funkcie v našom tele. Čiastočne môžu interferovať aj s mužskými androgénmi, ale aj s hormónmi štítnej žľazy.
Disruptory môžu najviac rozhádzať vyvíjajúci sa hormonálny systém: najohrozenejšie a najcitlivejšie sú preto deti a mladí ľudia. Môže dôjsť k poškodeniu vývoja pohlavných orgánov, ale aj nervového systému. U detí, hlavne u dievčat, môžu vyvolať predčasnú pubertu a u dospelých spustiť závažné ochorenia, ale aj poruchu plodnosti u žien aj mužov, ale aj rakovinu, prsníkov, maternice a u mužov karcinóm prostaty. Okrem toho môžu mať aj priame toxické účinky na bunky.
Medzi najrozšírenejšie disruptory patria zlopovestné bisfenoly, ftaláty, parabény, dioxíny, polychlórované bifenyly a ďalšie. Hlavným zdrojom sú plastové nádoby na jedlo, plastové fľaše s vodou. Do nášho tela sa dostávajú vo veľkej miere perorálne, čiže keď ich zjeme alebo vypijeme. „Ale aj inhalačne – zo vzduchu,“ upozorňuje lekárka Zora Lazúrová. Viac disruptorov sa z plastových nádob uvoľňuje, keď je obsah teplý, napríklad z obedu.
Počas kovidu sme získali aj návyk na pohodlnú donášku teplého obedu do kancelárie - bez varenia, vychádzania, či umývania riadov. Stačí ich hodiť do koša. Ale stojí to za to? Navyše práve termostabilné plasty obsahujú ešte viac škodlivín - napríklad bisfenolov. Prijímame ich dokonca aj z vody, ak fľašu necháme napríklad v rozhorúčenom aute alebo na slnku. Preto môže byť škodlivé aj kupovať si pravidelne horúcu kávu v papierovom pohári.
Výstelky potrubí sú plastové, takže aj vo vode z vodovodu nájdeme určité množstvá bisfenolov. Nájdeme ich aj v konzervách, ktoré sú síce plechové, ale vo vnútri majú plastovú výstelku. Uvoľňujú sa nielen teplom, ale aj vtedy, keď je plast mechanicky poškodený častým umývaním či poškrabaním.
Z uvedeného je zrejmá aj prevencia. Prečo už ani preplnené bratislavské stredné školy nemajú školské jedálne pre našu mládež v kritickom veku? Musia si jedlo donášať, alebo využívať plastový fastfood. Ak zjeme takúto „dávku“ bisfenolov príležitostne, nestane sa určite nič, avšak pravidelná konzumácia môže byť z dlhodobého hľadiska nebezpečná. Ide o veľké množstvá, ak niekto používa plasty každý deň. Ak je to možné, je vhodnejšie použiť alternatívu, napríklad keramické či sklenené riady a nádoby. Rovnako nápoje treba chrániť pred horúčavou: určite nedávať do plastových fliaš horúce nápoje - vtedy sa bisfenolov uvoľňuje viac. A ani studený nápoj nenechávať na slnku či v rozhorúčenom aute.
Počas letnej dovolenky si tak môžete premyslieť plán ako od septembra minimalizovať poškodenie zdravia vašich detí i vás disruptormi z plastov.
Milí čitatelia,
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik