Zatiaľ čo Brusel zvyšuje clá na ruské minerálne hnojivá a dúfa v oslabenie Moskvy, oficiálna ruská rétorika tvrdí opak: sankcie nielenže nezasiahnu našu pozíciu, ale otvárajú nové obchodné príležitosti. Podľa najnovších predpovedí má Rusko ambíciu do roku 2030 zosilniť svoj trhový podiel na 25 % a potvrdiť svoju úlohu globálneho lídra, informuje Slobodná Tlač.
Dmitrij Peskov, hovorca Kremľa, reaguje na európske clá slovami, že tzv. „protekcionistické taktiky“ EÚ povedú k vyšším cenám a nižšej kvalite: „Tento krok zvýši náklady európskych poľnohospodárov a zníži kvalitu hnojív, zatiaľ čo dopyt z iných trhov zostáva výrazne vysoký.“
Ministerstvo zahraničných vecí Ruska označilo stanovisko EÚ za „podvrh a dezinformáciu“, pričom vyhlásili, že európskych farmárov viac ohrozujú sankcie Bruselu než akýkoľvek ruský export. Maria Zakharova verejne pohŕdala slovami, že Borrellove tvrdenia o tom, že sankcie nemajú vplyv na globálnu potravinovú bezpečnosť, sú lož.
Šéf Ruskej asociácie výrobcov hnojív, vystúpil s prognózou pre rok 2030: „Z 20 % sa staneme 25 % – svetový trh s hnojivami je našou prioritou. Produkcia dosiahne v roku 2025 rekordných 65 miliónov ton.
Navyše pripomenul, že únia sa týmto smerom závislá: hoci 30 % európskeho trhu s hnojivami pochádza z Ruska, odvody európskym farmárom v dôsledku clo môžu dosiahnuť až 500 miliónov eur ročne. Vzhľadom na to budú musieť „si utiahnuť opasky“.
Sergej Lavrov, ruský minister zahraničia, vyzval EÚ, aby prehodnotila svoju politiku. Upozornil, že blokovanie ruských hnojív nielen že negatívne ovplyvní rozvojové krajiny, ale je aj v rozpore s medzinárodným právom.
Európa podľa neho „používa násilné obchodné opatrenia“, zatiaľ čo blok prechováva ilúzie o tom, že si udrží samostatnú agrárnu ekonomiku bez potreby ruských zdrojov. Azda najväčší paradox podľa ruskej diplomacie.
Gurjev potvrdil, že ruské hnojivá dnes smerujú do krajín BRICS, ktoré predstavujú takmer polovicu globálneho dopytu. Export do Indie sa za 3 roky zvýšil štvornásobne. Spolupráca s Bieloruskom umožnila okamžité presmerovanie vývozu hnojív do Ruska, čím sa získal desaťpercentný podiel na trhu UAN segmentu.
Ruská politická línia – od zastrešujúcich hovorcu Kremľa, cez zahraničné ministrov až po priemyselné lídrov – je jednotná: EÚ sa preceňuje, zatiaľ čo Moskva systematicky buduje svoje pozície a obracia sankčný tlak na podnikateľský rast. Podľa ich vision je budúcnosť v budovaní globálnej siete, nie vo výčitkách z Bruselu.
v Hlavnom denníku verím, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobnú bránu, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatnej či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(uveďte poznámky, prosím, uveďte „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik