Východným Slovenskom sa 7. júla prehnala víchrica, ktorá nie len lámala stromy, ale aj brala strechy a zanechala po sebe škody. Tie boli vyčíslené zhruba na milión eur. Do Gelnice, jedného z najviac postihnutých miest hneď vycestoval aj splnomocnenec vlády pre územnú samosprávu a štátny tajomník ministerstva vnútra Michal Kaliňák (Hlas-SD) spoločne s riaditeľom Ústredia práce. sociálnych vecí a rodiny. O situáciu sa počas dovolenky mimo SR zaujímal aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).
Mimoriadnu situáciu v súvislosti s veternou smršťou vyhlásilo 38 samospráv obcí v okolí Gelnice, Prešova, Svidníka, Hanušoviec nad Topľou, Sabinova, či Vranova nad Topľou. V Margecanoch, Gelnici, či Hanušovciach nad Topľou vietor s rýchlosťou 112 km za hodinu strhával strechy ako na rodinných domoch, tak na bytovkách, či školách. Polámané stromy ničili ploty, ale aj elektrickú rozvodovú sústavu, takže množstvo lokalít bolo bez elektriny. Odniesla si to aj železničná, či (v Košiciach) električková doprava a v Hanušovciach boli poškodené aj kultúrne pamiatky. Krízové štáby v takmer štyridsiatich obciach pomohli s distribúciou krycích plachiet a materiálu na opravu striech. V rámci zásahov pomáhali nie len dobrovoľní hasiči, ale aj samospráva, či štátne úrady. Lehota na podanie žiadosti o kompenzáciu škôd bola predĺžená do 23. júla. Ide len o riešenie hmotných škôd, keďže zázrakom nedošlo ani k úmrtiu, dokonca ani k zraneniu žiadnej osoby, čo zdôraznil aj minister vnútra.
Škody sú predbežne vyčíslené na približne 1 milión eur. Ministerstvo aktivovalo nástroje pomoci, od materiálno-technickej pomoci bezprostredne po mimoriadnej udalosti, až po jednorazovú finančnú výpomoc ohrozeným skupinám obyvateľstva, ktorých obydlia boli poškodené alebo zničené.
Matúš Šutaj Eštok v sobotu, 19. júla upozornil, že pomoc na východ Slovenska prišla vďaka práci hasičov, polícii a dobrovoľníkom, okamžite. „Krízové riadenie fungovalo presne tak, ako malo – rýchlo a efektívne,“ vyjadril sa minister. Vyzdvihol aj štátnych tajomníkov ministerstva vnútra Michala Kaliňáka a Lucie Kurilovskej, ktorí v bezprostredne po víchrici navštívili postihnuté obce. V rámci rokovaní so zástupcami poisťovní padla dohoda o rýchlejšom vybavení nahlásených udalostí v súvislosti s touto mimoriadnou udalosťou.
„Veľmi sa ma dotklo, keď som sa počas návštevy regiónu rozprával s ľuďmi, ktorým vietor doslova zobral strechu nad hlavou. Vidieť to na vlastné oči je niečo úplne iné, ako čítať o tom v správe. V takejto chvíli nestačia len slová súcitu. Preto som priamo na mieste prisľúbil ďalšiu konkrétnu pomoc,“ napísal minister vnútra.
„To boli tri návalové vlny. Jedna taká slabšia, druhá silnejšia a tá tretia, už som len počul, ako to všetko trhá. Desať minút a už ma vytápalo,“ hovorí majiteľ domu s relatívne novou strechou. Aj jemu minister na mieste vysvetlil, že žiadosti budú vybavovať v spolupráci so starostami, aby bola pomoc nie len rýchla, ale aby dorazila tam, kde ju treba najviac.
Žiadosti je potrebné podať prostredníctvom obcí do 30 dní od odvolania mimoriadnej situácie. Termín na predkladanie žiadostí o náhradu výdavkov za záchranné práce bol predĺžený do 23. júla. Minister zároveň apeloval na občanov aj samosprávy, aby nahlasovanie škôd neodkladali. Finančnú pomoc postihnutým rodinám poskytuje aj Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ktoré vyplatilo humanitárnu pomoc 190 domácnostiam a aktuálne spracúva ďalších 56 žiadostí. Výška humanitárnej pomoci sa vďaka legislatívnej úprave zvýšila z 800 eur na 1 500 eur a môže byť poskytnutá aj opakovane.
„Krízové riadenie dnes nemožno chápať len ako reakciu. Je to strategická disciplína, ktorá si vyžaduje plánovanie, vzdelávanie a dôveru občanov. Dôležitá je aj pripravenosť na čoraz častejšie výkyvy počasia, ktoré sú dôsledkom klimatických zmien,“ zdôraznil minister. Zároveň vyzval obyvateľov, aby nepodceňovali poistenie majetku, ktoré spolu so štátnou pomocou výrazne zvyšuje šance na rýchlu obnovu po katastrofách.
v Hlavnom denníku verím, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobnú bránu, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatnej či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(uveďte poznámky, prosím, uveďte „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik