Na piatkovom zasadnutí Rady Európskej únie pre všeobecné záležitosti informoval štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Marek Eštok európskych partnerov o rozhodnutí Slovenska uvoľniť 18. balík sankcií voči Rusku. Zdôraznil tiež, že Slovensko považuje legislatívny návrh RePowerEU za zlý a problematický pre slovenský priemysel. Rada v Bruseli zároveň diskutovala o novom viacročnom finančnom rámci EÚ pre roky 2028 – 2034. TASR o tom informoval komunikačný odbor MZVEZ SR.
„SR nepodporí legislatívu, ktorá ohrozuje energetickú bezpečnosť Slovenska a nijako nerieši situáciu vysokých cien energií. Sme pripravení aj naďalej pokračovať v rozhovoroch s Európskou komisiou (EK) s cieľom presadzovať záujmy SR, našich občanov a podnikov,“ uviedol Eštok.
SR uvoľnila proces prijatia sankcií voči Rusku po vyrokovaní garancií týkajúcich sa energetickej bezpečnosti od EK k návrhu REPowerEU. Minister zahraničných vecí Juraj Blanár v tejto súvislosti vyzdvihol prácu slovenskej diplomacie. „Ďakujem pracovníkom nášho Stáleho zastúpenia SR pri EÚ v Bruseli a rovnako kolegom na MZVEZ za intenzívnu a profesionálnu prácu pri neľahkých rokovaniach s EK a tiež na všetkých stretnutiach či Coreperoch,“ vyhlásil Blanár.
Predstaviteľom rezortov diplomacií členských štátov EÚ v piatok tiež oficiálne prezentovali podobu finančného rámca EÚ pre roky 2028 – 2034. Slovensko podľa Eštoka presadzuje rovnováhu medzi financovaním dlhodobých a nových politík v budúcom európskom rozpočte s tým, že jeho základom by mali ostať oblasti súdržnosti a poľnohospodárstva.
„Zdôraznil som, že v súlade s Programovým vyhlásením vlády SR bude pri rokovaniach o novom viacročnom finančnom rámci jednoznačnou prioritou Slovenska zachovanie adekvátnej výšky kohéznych fondov a spoločnej poľnohospodárskej politiky ako dlhodobých výziev EÚ,“ informoval Eštok.
Slovensko potvrdilo svoj postoj, že vzhľadom na rastúce ambície európskych politík a veľký investičný deficit by sa objem budúceho rozpočtu EÚ mal zvýšiť. Finančný rámec EÚ na roky 2028 – 2034 sa v nasledujúcich dvoch rokoch stane pravidelnou súčasťou agendy rokovania Rady EÚ.
Európski partneri v piatok tiež pokračovali v diskusii o návrhu Španielska na rozšírenie okruhu oficiálnych jazykov EÚ o tri španielske regionálne jazyky – katalánčinu, baskičtinu a galícijčinu. „Za SR som túto iniciatívu opätovne podporil. Medzi členskými štátmi v tejto téme však stále nie je konsenzus, bude preto potrebné hľadať riešenie akceptovateľné pre všetky strany,“ zdôraznil Eštok.
Na zmenu príslušného európskeho nariadenia je potrebné jednomyseľné schválenie v Rade EÚ. Španielsko sa politicky zaviazalo pokryť všetky finančné náklady spojené s prípadným rozšírením počtu oficiálnych jazykov EÚ.
Milí čitatelia,
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik