Roky trvalo, kým po úspešnom Farageovom referende Veľká Británia BREXITom vystúpila zo zväzku Európskej únie. Nový britský premiér Keir Starmer však pracuje na Resete BREXITu - s EÚ rokuje o nových pravidlách hlavne v pôľnohospodárstve a obchodovaní s emisnými povolenkami. Starmer chce, aby voliči videli výhody jeho resetovaného brexitu prostredníctvom nižších cien v supermarketoch čo najskôr. Vysoký predstaviteľ Spojeného kráľovstva pre Politico pod podmienkou anonymity povedal, že vláda si želá, aby britská verejnosť začala pociťovať výhody nových dohôd ešte pred nasledujúcimi všeobecnými voľbami.
Politika je umenie možného. Aj nepredstaviteľné sa za istých okolností či tlakov môže stať skutočnosťou - ako sme zažili aj v noci s plynom. Na európskom summite 19. mája Keir Starmer sľúbil „resetovať“ vzťah Británie s EÚ a stanovil súbor cieľov rokovaní.
Rokovania o resetovaní Brexitu v stredu pokročili, keďže Európska komisia načrtla svoje plány na rokovania o normách pre agropotravinársky priemysel a obchodovaní s emisiami uhlíka. Ako prvý krok Európska komisia zverejnila návrhy svojej rokovacej pozície v týchto dvoch oblastiach politiky, ktoré patria medzi niekoľko málo určených na diskusiu. Plány teraz preskúmajú vlády EÚ. Súčasný hraničný režim spôsobuje neistotu a obrovské náklady pre podniky i veľkoobchody s ovocím a zeleninou. Londýn chce, aby sa podrobné rokovania o plánovanej agropotravinárskej dohode začali na jeseň a skončili v prvej polovici roka 2026, uviedol vysoký predstaviteľ britskej vlády so znalosťou príprav na rozhovory.
Hlavnou oblasťou nových dohôd má byť poľnohospodárstvo. Podľa návrhov Európskej komisie na Dohodu o sanitárnych a fytosanitárnych opatreniach by Spojené kráľovstvo uplatňovalo „vždy celý súbor“ príslušných pravidiel EÚ týkajúcich sa „sanitárnych, fytosanitárnych pravidiel, pravidiel bezpečnosti potravín a všeobecných pravidiel ochrany spotrebiteľa platných“ pre agropotravinárske výrobky. Zahŕňalo by to aj „predpisy týkajúce sa živých zvierat a pesticídov, pravidlá ekologickej výroby a označovania ekologických produktov, ako aj obchodné normy platné pre určité sektory alebo produkty“. Je zvláštne, že takúto dohodu ešte nemá Ukrajina, ktorá chce už zajtra vstúpiť do EÚ. A už teraz ju zaplavuje masami svojich agroproduktov, ktoré nespĺňaju požiadavky, kladené na eurofarmárov.
Hoci Londýn by nemal „právo zúčastňovať sa na rozhodovaní Únie“ o týchto pravidlách, EÚ by s ním „konzultovala v ranej fáze tvorby politík“, aby mohol poskytnúť svoj názor. Tiež by musel uplatniť nové pravidlá EÚ v stanovenej lehote, inak by podľa dohody čelil právnym krokom. Britská vláda by tiež podľa navrhovanej dohody finančne prispela na „fungovanie príslušných agentúr, systémov a databáz Únie, ku ktorým by Spojené kráľovstvo získalo primeraný prístup“.
Ambiciózne rýchly harmonogram sa opiera o stredajší návrh plánu rokovaní o dohode o sanitárnych a fytosanitárnych opatreniach, ktorej cieľom je odstrániť hraničné kontroly rastlinných a živočíšnych produktov cez Lamanšský prieliv zosúladením Británie s normami EÚ. Návrh musia schváliť členské štáty predtým, ako sa výkonný orgán EÚ môže pustiť do práce.
Veľvyslanec EÚ Pedro Serrano v piatok pre Politico povedal: „Viem, že existuje veľmi jasné odhodlanie uzavrieť tieto mandáty čo najskôr a že sa na tom už začalo a prebieha veľa práce. Chceme dohodu implementovať čo najrýchlejšie na oboch stranách.“ Kiežby ostatní európski farmári mali problémy len s hraničnými kontrolami.
Milí čitatelia,
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik