Minister Kamenický: Zabudnite na "KEŠ"
18 | 07 | 2025 I Eka Balašková

Od 1. apríla platí na Slovensku transakčná daň – ako súčasť balíčka konsolidačných opatrení. Tie si vyžiadalo nehospodárne šafárenie vlád počas rokov 2020-23, počas ktorých sa verejné financie Slovenska dostali do najhoršieho stavu počas trvania SR. V apríli sociálne siete zaplavili fotky s ciframi, ktoré podnikatelia platia v rámci transakčnej dane. Tá sa týka každého bankového prevodu, ktorý podnikateľ na svojom účte vykoná.

Po čase tieto fotky nahradili informácie podnikateľov o tom, ako budú prijímať len hotovosť, práve kvôli transakčnej dani. Aj proti „návratu doby kešu“ však minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SSD) „našiel zbraň“. Veď transakčná daň mala do štátnej kasy priniesť nemalý obnos. Od Nového roka prichádza zmena, podľa ktorej bude musieť mať zákazník na výber, akou formou chce platiť. Táto norma tiež má zamedziť daňovým únikom. Za jej nedodržanie hrozia vysoké sankcie.

Platiť mala od 1. januára

Transakčnú daň poslanci NR SR schválili ešte na jeseň 2024. Do platnosti mala vstúpiť 1. januára t. r., no reálne sa s jej výberom začalo v apríli. Neskôr sa do kritiky transakčnej dane pustil predseda SNS Andrej Danko, vďaka ktorému bola táto daň upravená tak, aby ju nemuseli platiť živnostníci a malé firmy s obratom do 100-tisíc eur. irmy s ročným obratom do 100-tisíc eur.

Fico: Slovensko uvoľní cestu sankciám, ale varuje pred „čiernym obdobím“ EÚ
Slovenský premiér Robert Fico oznámil, že Slovensko prestane blokovať 18. sankčný balík Európskej únie proti Rusku. Uviedol to vo videu zverejnenom na sociálnej sieti, v ktorom zároveň kritizoval Európsku komisiu za „ideologický fanatizmus“ a... Čítať ďalej
18 | 07 | 2025 | Jaroslav Cucak

Slovák obíde každé pravidlo

Po prvotnom šoku podnikateľov z toho, aký dopad má na ich bankové účty transakčná daň sa v mnohých prevádzkach začali objavovať informačné cedule o tom, ako pri objednaní služby, či nákupe tovaru bude možné platiť len hotovosťou. Podnikatelia argumentovali tým, že ak by k tomuto kroku nepristúpili, museli by dvihnúť ceny, čo by sa zákazníkom určite nepáčilo.

Facebook

Ministrov cieľ sa splniť nepodarí

Transakčná daň mala do štátneho rozpočtu podľa ministra Kamenického priniesť 700-miliónov eur. Prax však ukazuje, že tento cieľ bol veľmi optimistický. Dôvodov je hneď niekoľko. Platba kešom je jedným z nich. Ďalším z dôvodov je, že transakčnou daňou sú zdanené iba odchádzajúce platby z podnikateľských účtov.

Nová legislatíva

Ministerstvo financií pripravilo novú legislatívu, v rámci ktorej predajca bude musieť umožniť zákazníkovi takú formu platby, aká mu vyhovuje, teda aj bezhotovostnú. Ako zákazníci by sme mohli mať možnosť napríklad aj platbu cez QR kód, ktorú ponúkajú bankové mobilné aplikácie.

Nová právna úprava nahradž doterajší, pre podnikateľov neprehľadný, zákon o používaní elektronickej registračnej pokladnice. Nová úprava tiež má ambíciu zabojovať proti daňovým únikom.

„Zavádza sa povinnosť pre predávajúceho, ktorý je povinný používať pokladnicu eKasa, umožniť kupujúcemu vykonať platbu bezhotovostne, prostredníctvom platobnej karty, online platobného prevodu, platby QR kódom a podobne, ak suma nákupu presiahne 1 euro,"  vyhlásilo ministerstvo financií v dôvodovej správe.

NAŽIVO: TK ministra vnútra M. Šutaja Eštoka a prezidentky PZ Jany Maškarovej
Tlačová konferencia ministra vnútra SR Matúša Šutaja Eštoka a prezidentky Policajného zboru Jany Maškarovej. Téma: Reakcia na vyjadrenia v súvislosti s medzinárodnou policajnou akciou proti osobám podozrivým z bombových vyhrážok na školách. ... Čítať ďalej
17 | 07 | 2025 | Gabriela Fedičová

Budú aj výnimky?

Táto právna úprava pripúšťa výnimku, ak nebude dostupný internetový signál, prípadne výpadok systému Finančnej správy SR, ktorý potvrdzuje realizáciu bezhotovostnej platby. Za nesplnenie novej povinnosti navrhuje predkladateľ pokutu vo výške od 500 do 15-tisíc eur.

Ak predajca nemá pridelené DIČ, mal by daňový úrad sprístupniť pre účely pridelenia kódu pokladnice eKasa identifikačné číslo, ktoré sa na účely zákona bude považovať za daňové identifikačné číslo.

Pixabay. com | Ilustračný obrázok, chytré hodinky, ktoré zvládnu aj platby

Milí čitatelia,

v Hlavnom denníku verím, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobnú bránu, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatnej či inzercie.

Ak máte možnosť a chuť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:

  1. Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;
  2. Udržať obsah otvorených pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;
  3. Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.

Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(uveďte poznámky, prosím, uveďte „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.

Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu:   https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok