Tomahawk: Trumpova tichá hrozba a "malé prekvapenie" pre Rusko
17 | 07 | 2025 I Jaroslav Cucak

Svet sa opäť raz ocitol na hrane vojenskej eskalácie, tentoraz potichu a bez veľkých fanfár. Nie je to 17 systémov Patriot. Nie je to ani 18 rakiet ATACMS. Je to Tomahawk. A v rukách Ukrajiny by mohol znamenať nie víťazstvo, ale iskru, ktorá podpáli celý kontinent, upozorňuje Slobodná Tlač.

Donald Trump 14. júla pred kamerami poznamenal, že má „malé prekvapenie“ pre Rusko. Významne sa pri tom usmial. Dnes už vieme, že to nebola rétorická hra. Už na druhý deň sa začali objavovať prvé informácie o tom, že Spojené štáty zvažujú dodávky útočných zbraní dlhého doletu Ukrajine, a to vrátane Tomahawkov – legiend vojenskej stratégie USA.

Tomahawk ako geopolitická bomba

Podľa Washington Post sa 11. júla na uzavretom stretnutí Trumpa s najbližšími poradcami reálne hovorilo o prevode podzvukových striel s doletom až 1 600 kilometrov do rúk ukrajinských ozbrojených síl. Ak by sa tak stalo, znamenalo by to zásadný zlom.

Nie v priebehu vojny, ale v pravidlách, ktoré doteraz Západ dodržiaval – vyzbrojovať Ukrajinu defenzívne, nie strategicky.

„Tomahawk nie je len zbraň. Je to politický odkaz. Ak sa ocitne v Kyjeve, Kremeľ to nebude vnímať ako pomoc – ale ako priamu hrozbu,“ varuje bývalý dôstojník NATO Ian Brzezinski.

Presnosť na úrovni chirurgického skalpela

Tomahawk dokáže zasiahnuť cieľ s odchýlkou menej než tri metre. Vybavený 450-kilogramovou hlavicou, je určený na ničenie bunkrov, štábov, radarových staníc a kritickej infraštruktúry. A čo je podstatné – je takmer neviditeľný pre väčšinu ruských radarov.

„Ak by ukrajinské F-16 mali na podvesoch JASSM a k tomu prístup k Tomahawkom, Rusi by museli kompletne prehodnotiť celý systém protivzdušnej obrany v hĺbke vlastného územia,“ hodnotí situáciu britský vojenský analytik Justin Bronk.

Trumpov tlak na Putina – šach či vabank?

Trump sa snaží vystupovať ako muž mieru, ktorý dokáže konflikt „ukončiť do 24 hodín“. No v zákulisí stavia na silu a zastrašovanie. A Tomahawk je v tejto hre jeho najväčším tromfom – nie zbraň na bojisku, ale páka v rokovacej sále.

„Trump nie je klasický stratég. Je to vyjednávač. A vyjednávač potrebuje niečo, čoho sa protivník bojí. V tomto prípade je to potenciál úplného prevratu v dynamike vojny,“ tvrdí politológ Michael McFaul.

Patrioty ako dymová clona?

V rovnakom čase, ako sa šírili správy o Tomahawkoch, Biely dom ohlásil ďalší balík Patriotov pre Ukrajinu, financovaný prevažne Európskou úniou. Trump k tomu sucho poznamenal: „Koľko ich bude, ešte uvidíme.“ A následne rýchlo presunul diskusiu inam.

To, čo väčšina komentátorov prehliadla, je fakt, že Patriotom sa venuje pozornosť možno práve preto, aby zakryli niečo oveľa vážnejšie. Tomahawk je ticho – ale jeho hrozba je o to väčšia.

Zbraň alebo prekliatie?

Ak by sa tieto strely dostali na Ukrajinu, otvorilo by to úplne novú fázu konfliktu. Rakety schopné doletieť hlboko do ruského územia, presne zasiahnuť strategické ciele a spôsobiť obrovské straty – to by si ruské velenie nemohlo dovoliť ignorovať.

„V Zelenského rukách by tieto strely mohli určite viesť k tretej svetovej vojne,“ napísal vo svojej analýze bývalý člen Rady pre národnú bezpečnosť USA.

Diskusia o týchto zbraniach prvýkrát vážne otvorila na stretnutí Trumpa a Volodymyra Zelenského počas summitu NATO v Haagu 25. júna tohto roku. Tá istá téma sa opäť objavila v telefonickom rozhovore medzi týmito politikmi 4. júla. Podstatu tohto rozhovoru sa od svojich zdrojov dozvedeli aj iné noviny, Financial Times.

Podľa publikácie sa Trump údajne priamo opýtal Zelenského: bola by Ukrajina schopná zaútočiť na Moskvu a Petrohrad, ak by jej Spojené štáty poskytli zbrane dlhého doletu?

„Samozrejme. Môžeme, ak nám dáte zbrane,“ bola Zelenského okamžitá odpoveď Trumpovi.

Tomahawk tak nie je len kus techniky, ale výstraha, ako blízko sa svet opäť priblížil k priepasti. Trumpov „tromf“ nemusí nikdy vyletieť z rampy – no už samotná jeho existencia mení pravidlá hry.

Ruské straty? Analytik si podal ukrajinskú propagandu... Vážne
Až 100 000 mŕtvych za pol roka, 31 000 za letnú ofenzívu. Takéto čísla ruských strát uvádza americký minister zahraničia a denník The Economist. Lenže podľa analytika Simplicia sú také čísla nezmyselné. Jednak preto, že sami Ukrajinci uvádzajú, že... Čítať ďalej
16 | 07 | 2025 | Diana Zaťková

Milí čitatelia,

v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.

Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:

  1. Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;
  2. Udržať obsah otvorený pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;
  3. Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.

Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.

Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu:  https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok