Rusko odpovedá útokom: stovky dronov a rakety Kinžal ako reakcia na Trumpovo ultimátum
16 | 07 | 2025 I Jaroslav Cucak

Východná Ukrajina čelí najintenzívnejšej ofenzíve za posledné mesiace. Ruské sily sú podľa viacerých zdrojov pripravené nasadiť kombináciu kamikadze dronov, hypersonických striel a pozemných útokov. Pokrovsk sa môže stať ďalším strategickým bodom v tomto vyčerpávajúcom konflikte, informuje TopNews.

Ruská ofenzíva na východnej Ukrajine: začiatok novej fázy vojny

Nadránom - za zvuku motorov a výbuchov - začala ruská armáda na Donbase novú ofenzívu, ktorú viacerí vojenskí analytici označujú za potenciálny zlomový moment. Zatiaľ čo americký prezident Donald Trump avizuje v televíznych rozhovoroch urýchlenú dodávku systémov protivzdušnej obrany Patriot, na oblohe nad ukrajinskými pozíciami sa už objavujú desiatky dronov.

Podľa telegramového kanálu Insider-T, ktorý sa odvoláva na zdroje blízke ruskému vojenskému vedeniu, Moskva pripravuje koordinovaný útok s použitím vyše 500 kamikadze dronov. Tie majú za cieľ zahltiť a ochromiť ukrajinskú protivzdušnú obranu. Následne by mali nasledovať hypersonické rakety typu Kinžal a balistické strely Iskander, zamerané na vojenskú infraštruktúru Ukrajiny.

Pokrovsk pod tlakom

„Ukrajinská obrana je už teraz na hrane,“ konštatuje analytik Jurij Podoljaka. Podľa jeho informácií sa mesto Pokrovsk, známe aj pod starším názvom Krasnoarmejsk, stáva cieľom intenzívnych ruských operácií. Ruské jednotky prenikajú k okolitým obciam Leontoviči a Trojanda, čím sa snažia obkľúčiť mesto a prerušiť ukrajinské zásobovacie línie.

„Pokrovsk zatiaľ odoláva, no ruské sily sú len niekoľko kilometrov od jeho predmestí. Útok je pravdepodobne len otázkou času,“ dodáva Podoljaka.

Zároveň poukazuje na náročnú situáciu ukrajinského velenia, ktoré musí rozhodnúť, kde prioritne umiestniť zostávajúce systémy protivzdušnej obrany – najmä v kontexte čoraz častejších útokov zo vzduchu aj hlboko vo vnútrozemí.

Útoky aj na ruskom území

Ruské mesto Voronež, ktoré leží stovky kilometrov od frontovej línie, sa v noci stalo terčom leteckého útoku. Podľa analytika Jurija Knutova išlo pravdepodobne o bezpilotné prostriedky typu Lyuty alebo Beaver, ktoré sú schopné zasiahnuť ciele vo vzdialenosti vyše tisíc kilometrov.

Útok si vyžiadal 16 civilných obetí. Ruské orgány pripisujú incident ukrajinskej strane, pričom v pozadí môže byť podľa Knutova snaha o vyvolanie chaosu a destabilizáciu ruskej domácej scény.

„Ukrajinské drony dnes neútočia len na vojenské objekty, ale aj na symbolické ciele v hĺbke ruského územia. Cieľom je psychologický nátlak,“ tvrdí Knutov.

Intenzívne boje na frontovej línii

Na niektorých úsekoch frontu sa bojuje zblízka. V obci Voskresenka, na hranici Doneckej a Dnepropetrovskej oblasti, prebiehajú tvrdé kontaktné boje.

„Zostali sme, aby sme kryli našu pechotu,“ opisuje situáciu ruský vojak s volacím znakom „Stolichny“. Podľa jeho slov ich pozíciu identifikoval ukrajinský dron, pričom následne čelili sérii úderov. „Strieľali sme po dronoch z ručných zbraní. Tri sme trafili, tri nás zasiahli. Tank to však vydržal,“ dodáva.

Jeho svedectvo ilustruje, ako sa moderná technológia čoraz častejšie stretáva s klasickým spôsobom boja, a to aj na úrovni malých jednotiek.

Reakcia Západu je pomalá a oneskorená

Zatiaľ čo ruské jednotky stupňujú tlak na viacerých frontoch, Západ čelí kritike za pomalú reakciu. Deklarovaná pomoc v podobe amerických systémov Patriot zatiaľ fyzicky nedorazila.

Ruské vedenie podľa viacerých vyjadrení zatiaľ Trumpove verejné vyhlásenia neberie vážne. Paralelne sa pripravuje na ďalšiu vlnu ekonomických sankcií, ako aj na dlhodobé vyčerpávanie ukrajinskej obrany.

Do bojov sa zapájajú aj zahraniční dobrovoľníci. Španielsky občan Miguel Carmona prišiel podľa dostupných informácií o život pri obrane pozícií neďaleko Bachmutu. Na druhej strane ruskí vojaci deklarujú, že stoja na prahu „strategického prelomu“.

Vývoj, ktorý môže predbehnúť diplomaciu

Pokrovsk dnes nie je len geografický cieľ. Ide o skúšku odolnosti Ukrajiny voči novej forme vedenia vojny – kombinujúcej prvky technológie, psychologickej vojny a neustáleho tlaku na protivníka.

Kľúčovou otázkou nie je len to, kto ovládne konkrétne územie, ale ako rýchlo sa zmení charakter samotného konfliktu. A najmä – či Západ dokáže adekvátne reagovať nielen slovami, ale aj konkrétnymi krokmi.

FT KLAMÚ! Biely dom popiera, že Trump naliehal na Zelenského, aby zaútočil na Moskvu
Americký prezident Donald Trump v rozhovore nevyzval Volodymyra Zelenského k útoku na Moskvu a Petrohrad! Hovorkyňa Bieleho domu Carolyn Levittová dementovala správu Financial Times (FT). „Financial Times sú známe tým, že vytrhávajú slová z... Čítať ďalej
15 | 07 | 2025 | Diana Zaťková

Milí čitatelia,

v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.

Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:

  1. Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;
  2. Udržať obsah otvorený pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;
  3. Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.

Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.

Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu:  https://t.me/hlavnydennik