Ministerstvo vnútra predložilo do medzirezortného pripomienkového konania (MPK) návrh vážnych zmien volebného zákona. Informovali sme už o tvrdom odpore a protinávrhoch opozičnej strany SAS. Svoje 2 pripomienky už predložil a zverejnil aj verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský. Obe sú zásadné, takže predkladajúce ministerstvo s ním bude musieť absolvovať rozporové konanie.
Ombudsmanove pripomienky vlastne nesmerujú voči predloženej novele, ale k aktuálne platnému zneniu zákona o politických stranách a politických hnutiach. „Výkon politických práv našich občanov nesmie byť viazaný na evidenciu trvalého pobytu alebo na plnú spôsobilosť občana na právne úkony. Žiadam úpravu v zákone o politických stranách,“ uviedol Dobrovodský, zvolený za ombudsmana parlamentom v roku 2022.
Ombudsman žiada odstrániť podmienkuplnej spôsobilosti na právne úkony v prípade práva voliť a byť volenído orgánov politickej strany a taktiež byť členmi prípravného výboru, štatutárnymi orgánmi, členmi najvyššieho, výkonného, rozhodcovského a revízneho orgánu politickej strany. Takáto požiadavka je podľa ombudsmana v rozpore s ústavou a Dohovorom o právach osôb so zdravotným postihnutím. „Aktuálne znenie zákona o politických stranách a politických hnutiach totiž neprihliada na individuálne okolnosti jednotlivých prípadov a osobám obmedzeným na spôsobilosti na právne úkony odopiera predmetné práva automaticky,“ doplnil ochranca. V praxi je najvýraznejšia situácia, keď by štatutár politickej strany, ktorý nesie zrejme najväčšiu zodpovednosť, nemal plnú právnu spôsobilosť. Nakoľko by boli jeho rozhodnutia legitímne? A nespochybniteľné? Posilní právnu istotu v spoločnosti? Viedla by táto zmena k zlepšeniu politického života? Alebo by len formálne potvdrila, čo si plebs myslí: niektoré strany vedú nepríčetní?
Verejný ochranca práv eviduje podnet, v ktorom podávateľ namieta právnu úpravu zákona o politických stranách a politických hnutiach.
Okrem právne nespôsobilých dnes ani občania bez trvalého pobytu na území SR nemajú právo voliť a byť volení do orgánov politickej strany alebo politického hnutia. Omnoho vážnejšie je právo založiť politickú stranu a združovať sa v nej. To dnes bez trvalého pobytu v SR nemôžete. Rovnako ani podpísať petíciu 10-tisíc občanov, ktorí súhlasia, aby politická strana vznikla.
„Právna úprava podľa môjho názoru diskriminuje občanov SR bez trvalého pobytu na jej území, keďže im odopiera politické práva priznané Ústavou SR. Navyše, občan iného členského štátu Európskej únie s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky má v tomto ohľade výhodnejšie postavenie ako slovenský občan bez trvalého pobytu na území Slovenskej republiky, pretože jemu uvedené politické práva zákon priznáva,“ argumentuje ombudsman Dobrovodský.
A tu sa treba vážne zamyslieť: kto sú tí chránení ľudia, ktorí nemajú pobyt v SR? Kde teda bývajú? Kde platia dane? V zahraničí? Koľko ich je? Načo chcú zakladať politickú stranu na Slovensku? Ukazuje sa, že septembrová schôdza bude veľmi horúca. Len v tejto volebnej téme sa má s Dobrovodského návrhmi stretnúť aj opačná legislatíva, ktorá bude zásadne riešiť právo voliť zo zahraničia. Dnes ho majú občania SR len do parlamentu. Je logickejšie zrušiť ho, alebo naopak zaviesť aj pre prezidentské a európske voľby? To bude ďalšia veľká bitka.
Milí čitatelia,
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik