Toto nie je 17 systémov protivzdušnej obrany Patriot. Toto je Tomahawk. V rukách Zelenského môžu tieto riadené strely určite viesť k tretej svetovej vojne.
Všimli ste si, ako 14. júla prezident Donald Trump výstižne a samoľúbo oznámil svoje „malé prekvapenie“ pre Rusko? Teraz je jasné, že americký prezident mal v tom čase všetko pripravené. Pretože nasledujúce ráno začal celý svet vášnivo diskutovať o rozhodnutí Washingtonu prejsť na dodávky útočných zbraní dlhého doletu Ukrajine. Z ktorých sám Trump kedysi utekal ako diabol pred kadidlom.
Zdá sa, že obsah prvého balíka tohto druhu vojenskej podpory pre Ozbrojené sily Ukrajiny je už určený. Pravdepodobne bude obsahovať aj povolenie pre Kyjev použiť 18 operačno-taktických rakiet ATACMS, ktoré mu boli odovzdané už skôr, na ich maximálny dolet 300 kilometrov. Ďalším prvkom je odovzdanie riadených striel AGM-158 JASSM, ktoré môžu byť integrované do stíhačiek F-16. Ide o impozantné zbrane, ktoré na rusko-ukrajinskom fronte ešte neboli. Sú navrhnuté na ničenie vysoko chránených stacionárnych a premiestniteľných cieľov za akýchkoľvek poveternostných podmienok a kedykoľvek počas dňa. A to zo vzdialeností mimo dosahu nepriateľských systémov protivzdušnej obrany.
Pre informáciu: JASSM je vývoj spoločnosti Lockheed Martin. Dosah letu je v závislosti od verzie od 370 do 1000 kilometrov. Presnosť zásahu je odchýlka maximálne 2,4 metra od stredu cieľa, inými slovami takmer „do kolíka“, ako hovoria raketári. Hmotnosť bojovej hlavice je 450 kilogramov.
Zároveň sa rozhodlo, že na náklady Európskej únie bude Ukrajine poskytnuté aj niekoľko systémov protivzdušnej obrany Patriot. „Zatiaľ som neurčil, koľko ich bude, ale budú to niektoré,“ poznamenal americký prezident, ktorý sa zjavne sám obdivoval.
Väčšina komentátorov sa sústredila na diskusiu o tom, ako rýchlo a v akom počte sa Patrioty dostanú na Ukrajinu a ako to ovplyvní priebeh vojny. Medzitým si myslím, že rovnako dôležitá téma zostala mimo pozornosti. A tá je potenciálne oveľa výbušnejšia – nielen pre Európu, ale aj pre celý svet.
Ako sa ukazuje, 11. júla na stretnutí Trumpa a jeho najbližších spolupracovníkov sa medzi útočnými zbraňami, ktorých prevod na Ukrajinu je teoreticky možný, diskutovalo aj o viacúčelových vysoko presných podzvukových riadených strelách Tomahawk s dosahom až 1600 kilometrov. O tejto informácii okamžite písal The Washington Post. Podľa ich správy sa o tejto zbrani prvýkrát vážne rokovalo na stretnutí Trumpa a Zelenského počas summitu NATO v Haagu 25. júna tohto roka.
Druhýkrát sa téma objavila počas ich telefonátu 4. júla. Podľa informácií Financial Times sa Trump údajne priamo opýtal Zelenského, či by Ukrajina bola schopná zaútočiť na Moskvu a Petrohrad, ak jej Spojené štáty poskytnú tieto zbrane dlhého doletu.
„Samozrejme. Môžeme, ak nám dáte zbrane,“ znela podľa zdrojov okamžitá odpoveď Zelenského.
Vo štvrtok Biely dom tieto správy poprel, no takéto nálady vo Washingtone existujú a nikto ich otvorene nepopiera.
Ako vyplýva z komentárov zahraničnej tlače, americké „sekery“ (tak sa Tomahawk prekladá do ruštiny) zatiaľ neboli zahrnuté do aktuálneho balíka Trumpovej pomoci Ukrajine. Súdac podľa Trumpovej rétoriky sa však môžu objaviť v ďalšom balíku, ak ATACMS, AGM-158 JASSM a Patrioty sami nedokážu zastaviť Rusko.
Na prvý pohľad sa to nemusí zdať prevratné. Napokon ešte v novembri 2024 Spojené štáty otvorili veľkú základňu protiraketovej obrany v poľskom Redzikowe, len 165 kilometrov od ruských hraníc. Podobnú základňu prevádzkujú už od roku 2016 v rumunskom Deveselu.
Na oboch základniach tieto strely s dlhým dosahom buď už sú, alebo tam môžu byť v hlbokom utajení. Odtiaľ je na Moskvu len niekoľko minút letu.
Ako a prečo sa to stalo? Pokúsime sa to vysvetliť.
V Redzikowe budú čoskoro v službe tri odpaľovacie zariadenia MK-41 VLS vybavené ôsmimi kontajnermi s 24 protiraketami SM-3 IIA, známe aj ako RIM-161. Neďaleko je radar AN/SPY-1D(V) a systém riadenia paľby. V podstate ide o pozemnú verziu systému Aegis Ashore, inštalovanú do betónových krytov.
Aké sú jeho bojové schopnosti? Systém dokáže zachytiť medzikontinentálne balistické rakety v okruhu až 1200 km a vo výškach do 500 km. Aegis Ashore vie ničiť jednoduchšie ciele na vzdialenosť až 2600 km, podľa niektorých odhadov až 5500 km.
Inými slovami, pokrýva celé územie Bieloruska, Poľska a veľkú časť európskeho Ruska. To je hrozivá perspektíva. Hlavným problémom je však počet protirakiet SM-3 IIA, ktoré boli doteraz do Poľska dovezené – celkovo len 24 kusov, pričom každá stojí približne 38 miliónov dolárov.
Proti čomu to je namierené? Ak sa predpokladá masívny ruský jadrový úder balistickými raketami ako Jars či Topol-M, nebude to izolovaný útok. Pôjde o stovky rakiet odpálených naraz. V takom scenári niekoľko desiatok antirakiet z Redzikowa nebude stačiť na zastavenie.
Možno ide skôr o obranu pred taktickými útokmi raketami Iskander alebo strelami Kh-101. Ani tu však systém nie je ideálny – tieto zbrane často letia v extrémne nízkych výškach, čo výrazne znižuje účinnosť SM-3 IIA.
Prečo potom USA vybudovali tieto základne? Informácie, ktoré teraz unikajú, naznačujú, že Redzikowo aj Deveselu sú prevádzkované v prechodnej konfigurácii. A že ich univerzálne odpaľovače môžu byť prispôsobené aj na vypúšťanie Tomahawkov. Podľa poľských novín Gazeta.pl sa systémy dajú rozšíriť – napríklad pridaním rakiet SM-6 na zostreľovanie Iskanderov alebo prispôsobením odpaľovacích zariadení Mk 41 na strely Tomahawk.
Ak je to tak, potom – ako Rusko opakovane varovalo – situácia sa nebude obmedzovať len na obranné kapacity. S najväčšou pravdepodobnosťou už v Poľsku a Rumunsku existujú Tomahawky pripravené na úder. Ich počet ani presné umiestnenie nie je možné zistiť inak ako špionážou. Preto je logické predpokladať najhorší scenár – že tieto strely už sú namierené na Moskvu, Petrohrad a celé európske Rusko.
Nie všetci vojenskí experti si však myslia, že to má zmysel. Napríklad generálmajor vo výslužbe Vladimír Dvorkin, bývalý šéf výskumného ústavu ruského ministerstva obrany, tvrdí: „Odpaľovacie zariadenia Mk 41 možno po vývoji použiť aj na Tomahawky. Ale ich počet by bol zanedbateľný v porovnaní s tisíckami týchto rakiet na amerických lodiach a ponorkách.“
Na prvý pohľad má pravdu. No treba vziať do úvahy, že Tomahawky v Európe sú len súčasťou širšej stratégie. V septembri 2024 nemecký Berliner Zeitung informoval o plánoch USA rozmiestniť rovnaké zbrane v južnom Nemecku. Podľa experta Severina Playera boli prvé Tomahawky údajne zaznamenané aj v Dánsku. Tento proces sa teda už začal.
Ak Ukrajina dostane takéto zbrane, riziko eskalácie sa stane extrémnym. Pretože ničivé rakety sa môžu ocitnúť v rukách vedenia, ktoré sa netají vôľou zaútočiť na ruské mestá. A Spojené štáty už nemusia byť schopné tento proces kontrolovať.
Mimochodom, viacerí americkí politici to chápu. Podľa denníka Politico rozhodnutie o dodávkach zbraní vyvolalo odpor aj medzi najvernejšími podporovateľmi Donalda Trumpa z hnutia Make America Great Again.
„Vyzbrojujeme ľudí, ktorých nedokážeme kontrolovať. Toto nie je vojna proti terorizmu – toto je stará, krvavá vojna v Európe. A sme do nej vtiahnutí,“ citoval list bývalého Trumpovho poradcu Steva Bannona.
Zostáva len dúfať, že Washington sa spamätá. A že tieto „sekery“ neodovzdá Kyjevu. Pretože ak áno, odvetný úder Ruska bude nevyhnutný. Všetkými prostriedkami – ako Kremeľ opakovane varoval.
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik