Incident v Líbyi: Na britských diplomatov strieľal ozbrojenec
15 | 07 | 2025 I Jaroslav Cucak

Bezpečnostná situácia v Líbyi zaznamenala ďalší znepokojujúci moment. Dve vozidlá britského veľvyslanectva sa v ranných hodinách stali terčom streľby v hlavnom meste Tripolis. Incident, pri ktorom nebol nikto zranený, však vyvolal vážne obavy na najvyššej politickej úrovni v Londýne a potvrdzuje rastúce napätie v krajine zmietanej politickou nestabilitou a geopolitickým súperením.

Podľa informácií, ktoré priniesli miestne médiá a ktoré pre portál POLITICO potvrdili dvaja predstavitelia oboznámení so situáciou, konvoj britských diplomatických pracovníkov opúšťal letisko Mitiga v Tripolise, keď ho približne o 6:00 ráno začalo prenasledovať vozidlo typu Toyota Land Cruiser bez evidenčných čísiel. Vozidlo sa správalo agresívne a krátko po manévri, počas ktorého sa konvoj pokúsil vyhnúť konfrontácii, páchateľ otvoril paľbu. Výstrely zasiahli obe britské autá, no nikto zo zamestnancov nebol zranený.

Incident bol následne oznámený aj kancelárii britského premiéra Keira Starmera. Britské ministerstvo zahraničných vecí sa k udalosti odmietlo oficiálne vyjadriť.

Nejasný motív, identifikovaný útočník

Motív útočníka nie je známy. Jeden z úradníkov, ktorý poskytol informácie pod podmienkou anonymity, uviedol, že páchateľom bol pravdepodobne člen milície Generálneho servisného aparátu — bezpečnostného zoskupenia napojeného na vládu v Tripolise, ktorú uznáva OSN.

Britská strana zatiaľ incident vyhodnocuje ako izolovaný prejav násilného správania vodiča a nie ako cielený útok na diplomatickú misiu. Aj napriek tomu boli podniknuté kroky na vyšetrenie udalosti.

Rastúci vplyv Ruska, diplomatická zdržanlivosť Západu

Incident prichádza v období, keď Spojené kráľovstvo zintenzívňuje diplomatické úsilie o oslabenie vplyvu Ruska vo východnej Líbyi. Práve tam má dominantné postavenie generál Chalífa Haftar, ktorý ovláda rozsiahle územia a udržiava úzke kontakty s Moskvou. Cieľom britskej diplomacie je presvedčiť miestne autority, aby sa vymanili spod ruskej sféry vplyvu a prispeli k stabilizácii krajiny.

V rámci tohto úsilia bola na 15. júla naplánovaná návšteva britských diplomatov v Benghází. Delegácia mala viesť rokovania s Haftarom, avšak ten si ako podmienku stretnutia stanovil účasť zástupcov neuznanej východnej administratívy. Po odmietnutí tejto požiadavky britská strana cestu do Benghází zrušila a svoju prítomnosť obmedzila na západ krajiny.

Paralely s fiaskom EÚ

O opodstatnenosti opatrného prístupu svedčí aj nedávna neúspešná misia delegácie EÚ v Líbyi. Počas minulotýždňovej návštevy bola vysokopostavená európska delegácia — vrátane komisára pre migráciu Magnusa Brunnera a ministrov z Talianska, Grécka a Malty — vyhlásená v Benghází za personu non grata a nútená krajinu opustiť. Konflikt vznikol v dôsledku nezhôd ohľadom účasti predstaviteľov neuznanej východnej vlády na rokovaniach, čo Brusel odmietol.

Zložité diplomatické prostredie

Spojené kráľovstvo oficiálne podporuje vládu národnej jednoty v Tripolise, ktorú uznáva OSN. Súčasne však udržiava obmedzený dialóg aj s Haftarom v rámci širšieho úsilia o zabezpečenie stability v regióne. Takýto prístup si vyžaduje citlivé diplomatické manévrovanie, najmä v prostredí, kde bezpečnostné záruky nie sú samozrejmosťou.

V rámci rokovaní v Tripolise Briti zároveň riešili aj otázku niekoľkomiliónového dlhu líbyjskej vlády za zdravotnícku starostlivosť, ktorú poskytli britské nemocnice líbyjským občanom v minulosti. Diskutovalo sa aj o možnom zriadení vízového centra a o spolupráci v oblasti migrácie — hoci táto téma nebola prioritou, na rozdiel od rokovaní EÚ.

Streľba na britských diplomatov ukazuje, že Líbya ostáva jedným z najrizikovejších prostredí pre zahraničných predstaviteľov. Napriek oficiálnej podpore OSN a prítomnosti diplomatických misií krajina trpí pretrvávajúcimi konfliktmi, mocenským rozdelením a aktivitami ozbrojených skupín. Incident z 26. júna len potvrdzuje, že každá diplomatická aktivita v regióne sa môže v okamihu premeniť na bezpečnostnú hrozbu.

VRAJ TO BOLA PORUCHA! Izraelská raketa "omylom" zasiahla deti v Gaze
Najmenej osem Palestínčanov, väčšinou detí, bolo v nedeľu zabitých a viac ako tucet zranených v centrálnej Gaze, keď išli nabrať vodu. Uviedli to miestni predstavitelia po izraelskom útoku, ktorý podľa armády minul cieľ. Raketa omylom minula... Čítať ďalej
14 | 07 | 2025 | Diana Zaťková

Milí čitatelia,

v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.

Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:

  1. Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;
  2. Udržať obsah otvorený pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;
  3. Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.

Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.

Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu:  https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok