Európska únia robí zásadný krok smerom k prísnejšej ochrane detí na internete. V snahe čeliť rastúcim obavám o duševné zdravie a bezpečnosť maloletých pripravila nové usmernenia, ktoré môžu umožniť členským štátom zakázať deťom používanie sociálnych sietí – dokonca až do veku 15 rokov, informuje Politico.
Podľa Európskej komisie majú krajiny v rámci legislatívy o digitálnych službách (DSA) možnosť prijať vlastné národné obmedzenia. V praxi to môže znamenať úplný zákaz používania sociálnych médií pre deti do určitého veku, alebo prísne vekové overovanie pomocou dokladov či technológie rozpoznávania tváre.
„Overovanie veku nie je príjemné. Je absolútne nevyhnutné,“ zdôraznila dánska ministerka pre digitálne technológie Caroline Stage Olsenová, ktorá nové usmernenia predstavila spolu so zástupkyňou Európskej komisie Hennou Virkkunenovou.
Francúzsko a Holandsko otvorene podporujú úplný zákaz sociálnych médií pre deti mladšie ako 15 rokov. Grécko žiada rodičovský súhlas pri registrácii mladších používateľov, zatiaľ čo Dánsko – ktoré aktuálne predsedá Rade EÚ – tlačí na celoeurópske opatrenia. Meta (Facebook, Instagram) dokonca sama navrhla legislatívu, ktorá by zaviedla povinný súhlas rodičov.
Komisia už zverejnila aj technické špecifikácie k novej aplikácii na overovanie veku. Tá má fungovať na báze dokladov totožnosti a biometriky – vrátane rozpoznávania tváre. Pilotné testy prebehnú vo Francúzsku, Grécku, Španielsku, Taliansku a Dánsku, kde už prebiehajú národné iniciatívy.
Usmernenia odporúčajú platformám zásadne prehodnotiť, ako interagujú s mladými používateľmi. Konkrétne:
Zakázať sledovanie správania pri odporúčacích algoritmoch;
Vypnúť prvky návykovosti, ako sú „seen“ statusy či pruhy aktivity;
Predvolene nastaviť súkromie – účty detí by nemali byť viditeľné pre cudzích používateľov;
Zvážiť obmedzenie prístupu ku kamere a ďalším citlivým funkciám.
Ide o prístup založený na riziku – platformy majú vyhodnotiť, aké hrozby predstavujú pre deti, a podľa toho konať.
Technologické firmy sa podľa informácií z Bruselu pokúsili v poslednej chvíli zmierniť podobu usmernení. Tvrdia, že návrh stále umožňuje právnu fragmentáciu v rámci EÚ a môže sťažiť ich implementáciu v praxi.
No z pohľadu Komisie ide o jasný signál: digitálny priestor už viac nemôže fungovať bez rovnakých pravidiel, aké platia v offline svete. A to platí dvojnásobne pre deti.
Či sa zákaz stane realitou a v akej podobe, bude závisieť od jednotlivých krajín. No smer je jasný – internet pre maloletých čakajú prísnejšie pravidlá než kedykoľvek predtým.
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik