Problematika vysokých cien energií trápi celú Európu. Predstavuje jednu z hlavných príčin straty konkurencieschopnosti Európskej únie. Upozornil na to aj Mário Draghi vo svojej správe o budúcnosti konkurencieschopnosti EÚ – The Future of European Competitiveness, uviedla na sociálnej sieti ministerka hospodárstva Denisa Saková.
Neobnovenie dodávok plynu cez Ukrajinu a následná iniciatíva Európskej komisie pod názvom REPowerEU Roadmap (zameraná na zbavenie sa závislosti od ruských fosílnych palív) majú – a aj naďalej budú mať – negatívny dopad na stredoeurópsky región, najmä Slovensko a Maďarsko. "Z krajiny na začiatku tranzitného potrubia sa postupne stávame krajinou, ktorá sa nachádza na konci všetkých hlavných prepravných trás. Tento fakt nás dostáva do oveľa zraniteľnejšej pozície z hľadiska bezpečnosti dodávok energií," upozorňuje Saková.
"Zúčastňujem sa každého bilaterálneho aj multilaterálneho rokovania s Európskou komisiou, ako aj diskusií počas zasadnutí Rád ministrov. Proces prijatia tejto legislatívy je pravdepodobne nezvratný, keďže na jej schválenie postačuje kvalifikovaná väčšina členských štátov," pripomína ministerka.
Spolu s celým tímom sa v tejto nepriaznivej situácii usiluje vyrokovať pre Slovensko čo najvýhodnejšie podmienky v prebiehajúcich rokovaniach o legislatívnom návrhu medzi členskými štátmi. "Argumentujeme, diskutujeme, identifikujeme riziká a predkladáme konkrétne riešenia priamo Komisii. Táto pripravovaná legislatíva je pre nás na Ministerstve hospodárstva najvyššou prioritou posledných týždňov."
Saková prízvukuje, že sa na ministerstve zaviazali urobiť všetko, čo je v ich silách, aby zabezpečili cenovo dostupné a stabilné dodávky energií pre slovenské domácnosti a priemysel.
Tému energetickej bezpečnosti Slovenska považujeme za životne dôležitú, uviedol premiér na tlačovej konferencii. "Žiadna krajina nie je tak ohrozená - a všetci to vedia, a vie to aj kancelár Merz. Veď Slovensko bolo ako jediné explicitne spomenuté ako najviac ohrozené aj v záveroch RE. Prečo nám to robia?" odhaľuje premiér ďalšie bruselské praktiky. Už v 6. balíku sankcií bolo zahrnuté obdobné zastavenie dodávok ruskej ropy. Potrebný bol súhlas celej 27-čky. Tentokrát EK špekulatívne obišla pravidlá a stopnutie plynu predložila ako tzv. legislatívny akt s názvom REPowerEU. Na jeho schválenie nepotrebuje súhlas ohrozeného Slovenska, schvaľuje sa jednoduchou väčšinou.
18. balík je podľa Fica neškodný pre SR. Nedotýka sa záujmov Slovenska a nemáme obsahový problém zaň zahlasovať. Vláda SR ho však používa ako zástupný nástroj s právom veta, aby v návrhu REPowerEU vyrokovala kompenzácie za fatálne dopady odpojenia od ruského plynu a maximálne eliminovala škodlivé rozhodnutie Európskej komisie.
Nie sú to protiruské sankcie ale protieurópske. "Je tragikomické, že rokujeme už o 18. balíku protiruských sankcií. Pritom Ruská federácia dominuje vojensky a posilňuje aj hospodársky a ekonomicky." odhaľuje slovenský premiér.
Viac v článku:
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. V týždne, ale odvtedy šírenie nen ážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik