LOŽ ako PRACOVNÁ METÓDA opozície a mimovládok (VIDEO)
12 | 07 | 2025 I Eka Balaskova

Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SSD) reaguje na medializované informácie o tom, že štát bude musieť vyplatiť 200-tisícové odškodné sudkyni Andrei Hajtovej. Tá bola zadržaná v akcii Búrka (marec 2020). Svoju funkciu nemohla vykonávať. Neskôr jej bolo zastavené trestné stíhanie a štát jej bude musieť doplatiť mzdu, o ktorú prišla. Minister Susko sa obáva, že nebude jediná. To je politický pomník vystavaný vládou Igora Matoviča, hovorí vo videu Boris Susko.

Minister spravodlivosti je presvedčený, že akcie Búrka a Víchrica boli zneužité na vytvorenie viny, no ani po rokoch sa žiadna nepreukázala. Problém s evidentným rozvratom právneho štátu však nevidela žiadna z tých politických mimovládnych organizácií, ktoré dnes dodávajú štatistiky o korupcii na Slovensku, ako na bežiacom páse. Súčasná vláda chce tieto krivdy napraviť, no nech spraví čokoľvek, mimovládky budú proti. Chcú totiž dosiahnuť vládu PS aj s Igorom Matovičom. Vládu pritom kritizujú aj za to, že do novelizácie Trestných kódexov zaviedla to, čo tam chcela dať aj úradnícka vláda Zuzany Čaputovej.

Návrat k akcii Búrka

Boris Susko pripomína, že v marci 2020 policajné komando za asistencie médií a potlesku mimovládok zatklo 14 sudcov.

„Prezumpcia neviny bola ignorovaná, rozkaz bol jasný – vytvorte dojem viny. Aj bez rozsudku. Odvtedy uplynulo 5 rokov a nikto z týchto sudcov nebol právoplatne odsúdený na základe riadneho dokazovania pred súdom,“  približuje minister s tým, že v prípade dvoch sudkýň (Haitovej a Dolákovej) sa nepreukázalo vôbec nič.

Susko: Nárast kriminality v obchodoch súvisí skôr s ekonomickou situáciou
Nárast kriminality v obchodných reťazcoch netreba podľa ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer-SD) spájať s novelizáciou Trestného zákona. Myslí si, že súvisí skôr s ekonomickou situáciou na Slovensku, teda s infláciou a so znižovaním životnej... Čítať ďalej
09 | 07 | 2025 | Jaroslav Cucak/TASR

Nevideli problém

B. Susko upozorňuje, že ani Zastavme korupciu, či iné mimovládky v zneužívaní trestného práva a následnej deštrukcii právneho štátu nevideli žiadny problém

„Práve tieto kauzy sa stali súčasťou správ o právnom štáte z dielne Európskej komisie a boli započítané do štatistík boja proti korupcii, ktorého takto umelo nafukovali,“pripomína minister s tým, že podobných prípadov deformujúcich štatistiky je množstvo.

Krivdy treba napraviť

Štvrtá vláda Roberta Fica v rámci ozdravenia právneho štátu zrušila ÚŠP pod vedením neprokurátora a politika Daniela Lipšica. Cieľom tejto vlády bolo napraviť krivdy, no mimovládky, ako Zastavme korupciu verejnosti podsúvajú účelové hodnotenia. Ich cieľom podľa Borisa Suska je návrat Igora Matoviča a nástup PS.

„Neprekáža im, že sa porušovali ľudské práva a že ľudia trávili mesiace vo väzbe len na základe výpovedí jediného človeka pod tlakom a bez dôkazov,“  prízvukuje minister. Dodáva, že súčasná vláda klesla v štatistikách boja proti korupcii. Paradoxne preto, lebo vracajú právny štát do rúk spravodlivosti.

A za štatistikou je – ďalšia mimovládka

„Ak niekto hovorí o deštrukcii právneho štátu, nech sa pozrie na to, čo sa dialo v rokoch 2020-23, tam je tá skutočná hanba. V správe o právnom štáte sme v rebríčku vnímania korupcie klesli len nepatrne. A ako vždy za štatistikou stojí ďalšia mimovládna organizácia,“  pokračuje minister. Vysvetľuje, že takéto štatistiky netvoria tvrdé dáta, ale pocity a názory respondentov. Takto vytvorená správa bude mimovládkami a opozíciou zneužitá na poškodenie súčasnej vlády. „Aj keby vláda spravila zázrak, mimovládka Zastavme korupciu by ju nikdy nepochválila,“ dodáva minister.

Sudkyňa Pamela Záleská si na disciplinárny proces ešte počká
Disciplinárny proces so sudkyňou Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Pamelou Záleskou má na Najvyššom správnom súde (NSS) SR pokračovať 8. septembra. Pôvodne malo pojednávanie pokračovať 7. júla. Tento termín však bol zrušený. Vyplýva to z... Čítať ďalej
12 | 07 | 2025 | Diana Zaťková/TASR

Vládu kritizujú aj za to, čo v správe nie je

„Napríklad koľkým obvineným, obžalovaným a odsúdeným zanikla trestnosť skutkov po účinnosti novej trestnej novely, pričom ani slovom nespomínajú, že podobný scenár by taktiež nastal, ak by prešla novela trestného zákona, ktorú pripravila vláda Ľudovíta Ódora (PS),“ priblížil minister. Dodal, že táto novela znižovala tresty a zvyšovala hranicu škody, pri ktorých je skutok už trestným činom.

FB/Andrej Kiska

Pomohli Kiskovi

„Podľa progresívneho návrhu by bývalý prezident Andrej Kiska vo svojej daňovej kauze dostal namiesto 7 až 12 rokov väzenia len podmienečný trest,“  hovorí B. Susko s tým, že aj informácie o premlčaní niektorých politicky exponovaných káuz je nezmysel – veď mnohé stíhania stále prebihajú. Dodal, že medializované kauzy častokrát stoja na výpovediach kajúcnikov – kriminálnikov. OČTK na základe ich výpovedí vyrábali skutky len preto, aby sa kajpúcnik „zachránil“.

„Zastavme korupciu to nevidí, ani nepočuje. Pretože skutočná pravda by uškodila ich obľúbencom z dnešnej opozície,“  uzavrel Boris Susko.

Milí čitatelia,

v Hlavnom denníku verím, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobnú bránu, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatnej či inzercie.

Ak máte možnosť a chuť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:

  1. Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;

  2. Udržať obsah otvorených pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;

  3. Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.

Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(uveďte poznámky, prosím, uveďte „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok