Minika Beňová (Smer-SSD) je služobne najstaršou europoslankyňou zo Slovenska. Európsky parlament, európske štruktúry a ich fungovanie za viac, ako 20 rokov pozná skutočne dokonale. Preto si môže dovoliť suverénne tvrdenie, že Ursula von der Leyenová sa po druhýkrát vôbec nemala stať predsedníčkou Európskej komisie. Zvlášť nie po tom, ako ju európsky súd uznal vinnou z utajovania dôležitých informácií pri nákupe vakcín proti covidu 19.
Pokus o odvolanie Leyenovej eurokomisie prebehol vo štvrtok, 11. júla a nebol úspešný. M. Beňová vysvetlila proces, akým sa EP k odvolávaniu dopracoval, prečo jeden jej mandát úplne stačil a ako sa liberáli snažia zastávať Leyenovej. Tá však evidentne stratila nervy a šla do agresívnych reakcií. Beňová ale upozorňuje, že slovenskí europoslanci, hoci veľmi dobre poznajú pozadie Leyenovej káuz, sú schopní „pobozkať jej prsteň“ a v EP pracovať proti Slovensku.
Každý europoslanec dostal výzvu dvoch poslancov z frakcie európskych konzervatívcov a reformistov, ktorá obsahovala žiadosť o podporu návrhu na odvolanie Leyenovej. „Boli sme jednými z prvých poslancov, my, za Smer-SSD, ktorí sa pod to podpísali, pretože my sme nepodporili ani komisiu, ako celok,“pripomenula M. Beňová.
Europoslankyňa vysvetľuje, že kauza, o ktorej rozhodoval súd nebolo jediné Leyenovej pochybenie v minulom volebnom období. „Jej správanie, jej elitárstvo, to všetko sú podľa mňa veľmi zlé body a takáto osoba by nemala riadiť EK – inštitúciu, ktorá pripravuje európsku legislatívu,“ vysvetlila M. Beňová.
Návrh na Leyenovej odvolanie bol postavený na rozhodnutí súdu o SMS komunikácii o nákupe vakcín s vedením Pfizeru. Monika Beňová návrh zhodnotila ako vecný, navyše šéfka EK dostala niekoľko príležitostí celú vec vysvetliť. Túto možnosť nevyužila, no liberáli stále tvrdia, že šlo o „starú vec“. Beňová ale nesúhlasí.
Počas odvolávania EK Ursula von der Leyenová podľa europoslankyne stratila nervy a prepadala strachu. Jej reakcie boli nezmyselne agresívne, plné útokov a arogancie. „Nehovorila nič o tých svojich pochybeniach, nehovorila nič o rozhodnutí súdneho dvora, ale neprimeraným spôsobom útočila na nás, ako na predkladateľov,“ upozornila M. Beňová.
Europoslankyňa pripomenula, že hoci Michal Wiezik, Martin Hojsík, alebo aj Miriam Lexmann pôsobili aj v minulom europarlamente, pre ich politiku je typické podriadiť sa autoritám. Aj takým, o ktorých vedia, že niekoľkokrát vážne pochybili. Ich servílnosť sa prejavuje aj v niečom inom.
„Pre ich politiku je typické, že kritizujú Slovensko na pôde európskych inštitúcií, snažia sa vytvárať situácie, aby Slovensko stále dostávalo nejaké listy, využívajú na to všetok priestor, ktorý majú,“ konštatuje europoslankyňa, podľa ktorej sa im to až tak nedarí. Vláda má tiež nejaké kontakty, ktoré vedia veci uviesť na pravú mieru.
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobnú bránu, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatnej či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;
Udržať obsah otvorených pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;
Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(uveďte poznámky, prosím, uveďte „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik