Eurokomisia vedená zdiskreditovanou Ursulou von der Leyenovou, hviezdou Pfizergate si kladie za cieľ vybudovať jednotný digitálny priestor v rámci EÚ v rámci iniciatívy Digitálna dekáda. "Bezpečnostné" opatrenia plánuje zaviesť do praxe najneskôr do roku 2030. Táto legislatíva by však podľa viacerých zdrojov, vrátane portálu Politico a organizácií na ochranu digitálnych práv, umožnila dešifrovanie aj súkromných a šifrovaných správ.
Vážne obavy vypukli medzi odborníkmi aj verejnosťou. Oficiálne ciele sú samozrejme boj proti zločinu, v skutočnosti hrozí sledovanie všetkých. To nebolo možné ani za komunistov.
EÚ argumentuje, že ide o nástroj v boji proti detskej pornografii, terorizmu a organizovanému zločinu. Podľa návrhu by poskytovatelia komunikačných služieb mali povinne zaviesť technológie na detekciu a nahlasovanie „podozrivého obsahu“. Chystaná legislatíva by ohrozila základný princíp tzv. end-to-end šifrovania.
Ten dnes chráni súkromie správ v aplikáciách ako WhatsApp, Signal, Messenger či Telegram tým, že obsah vie prečítať len odosielateľ a prijímateľ. Okrem nich nikto iný, dokonca ani samotný prevádzkovateľ služby. Navrhované opatrenia sú známe pod označením „Chat Control“.
Kritici však varujú, že ich implementácia by si vyžadovala zavedenie tzv. backdoorov, teda špeciálnych vstupov do šifrovacích systémov. Tie by mohli byť zneužité nielen štátom, ale aj hackermi či autoritárskymi režimami.
Odborníci z Európskeho výboru na ochranu údajov (EDPB) a Európskeho dozorného úradníka pre ochranu údajov (EDPS) varujú, že povinné oslabenie šifrovania by mohlo viesť k systematickému porušovaniu dôvernosti komunikácie a narušeniu základného práva na súkromie. Zaznievajú varovania, že návrh môže negatívne ovplyvniť dôveru verejnosti voči európskym inštitúciám a spôsobiť škody na digitálnej ekonomike EÚ - technologické firmy totiž zvažujú odchod z EÚ: ak bude legislatíva prijatá v súčasnej podobe, budú nútené zvažovať obmedzenie, alebo dokonca stiahnutie svojich služieb z európskeho trhu
Do procesu schvaľovania sú zapojené Rada EÚ aj Európsky parlament, Viaceré členské štáty už naznačili, že budú žiadať výrazné úpravy. Očakáva sa tiež silný odpor zo strany občianskej spoločnosti, digitálnych aktivistov aj technologických lídrov.
Je nehorázne, že Leyenová rozhodovala o miliardách eur za vakcíny Pfizer SMSkami s dodávateľom, ktoré dodnes odmieta sprístupniť orgánom činným v trestnom konaní i súdom. Akým právom práve jej komisia chce zrušiž právo na súkromnú komunikáciu pre nás všetkých??
Milí čitatelia,
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik