Európska komisia sa chystá výrazne sprísniť pravidlá prideľovania finančných prostriedkov z rozpočtu EÚ. V novom návrhu rozpočtu na obdobie rokov 2028 – 2034 chce pevne prepojiť vyplácanie eurofondov s dodržiavaním zásad právneho štátu. Tento krok by mohol vážne zasiahnuť najmä krajiny, ktoré v posledných rokoch čelili kritike za oslabovanie demokratických inštitúcií – predovšetkým Maďarsko.
Podľa dokumentu, do ktorého získal prístup portál Politico, plánovaný rozpočet predpokladá zavedenie „zjednodušeného a harmonizovaného systému podmienenosti“ pre všetky fondy EÚ. Znamená to, že štáty, ktoré porušujú základné demokratické normy – ako je nezávislosť súdnictva, sloboda médií či akademická sloboda – môžu prísť o miliardy eur z európskeho rozpočtu.
Hoci mechanizmus podmienenosti bol už v minulosti použitý voči Maďarsku – v súčasnosti má zmrazených približne 18 miliárd eur –, nový návrh ide ešte ďalej. Opatrenia majú byť plošné, nie selektívne, a majú sa vzťahovať na celý balík eurofondov.
Zmena pravidiel by mohla zintenzívniť napätie medzi Bruselom a Budapešťou. Premiér Viktor Orbán, ktorý sa dlhodobo prezentuje ako kritik EÚ a spojenec Ruska, už v minulosti obviňoval Komisiu zo „svojvôle“ a „politickej šikany“. Maďarská vláda v reakcii na návrh uviedla, že pravidlá umožňujú „svojvoľný politický tlak v oblastiach nesúvisiacich s rozpočtom“.
Výhrady má aj Slovensko, ktoré vo svojom stanovisku zopakovalo maďarské obavy. Krajina bola v posledných mesiacoch tiež terčom kritiky EÚ za zásahy do právneho štátu.
Kľúčovou zmenou má byť tzv. inteligentná podmienenosť, ktorá by umožnila, aby eurofondy aj naďalej prúdili k mimovládnym organizáciám, univerzitám či iným subjektom občianskej spoločnosti – aj v prípadoch, keď ich vláda porušuje demokratické princípy.
„Občianska spoločnosť by nemala niesť následky za previnenia svojej vlády,“ uvádza sa v návrhu. Túto líniu podporuje aj liberálna skupina Renew Europe v Európskom parlamente. Jej predsedníčka Valérie Hayerová zdôraznila, že Brusel musí zabezpečiť, aby „žiadne peniaze EÚ nešli autokratom, ale aby sa naďalej podporovali občania“.
Kritici však varujú, že nový systém môže oslabiť motiváciu národných vlád vykonať požadované reformy, keďže peniaze budú obchádzať štátnu správu a pôjdu priamo k občanom.
Návrh rozpočtu má byť oficiálne predstavený budúcu stredu, no schvaľovací proces môže trvať roky. Niektorí európski diplomati špekulujú, že Komisia takticky využíva politickú slabosť Viktora Orbána – v prieskumoch totiž zaostáva za proeurópskym rivalom Péterom Magyarom – aby vyvíjala tlak na zmeny ešte pred maďarskými voľbami v roku 2026.
Keďže sa neočakáva, že členské štáty budú o novom rozpočte hlasovať skôr ako v roku 2027, existuje možnosť, že pravidlá napokon vstúpia do platnosti až po výmene maďarskej vlády.
Európska únia tak vysiela jasný signál: rešpektovanie demokratických hodnôt nebude len morálnou požiadavkou, ale aj konkrétnou podmienkou pre čerpanie spoločných financií.
v Hlavnom denníku verím, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobnú bránu, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatnej či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;
Udržať obsah otvorených pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;
Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(uveďte poznámky, prosím, uveďte „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik