Trump naštval prakticky celú Afriku! Priamo v Bielom dome
11 | 07 | 2025 I Diana Zaťková

Prezident USA Donald Trump v Bielom dome privítal päť afrických kolegov. Debatovali spolu, ako posilniť vzájomné obchodné vzťahy. Počas spoločného obeda s africkými prezidentmi sa však Trump dopustil prešľapu, ktorý podľa CNN naštval takmer celú Afriku. Afričania podľa všetkého pochopili, že pokiaľ chcú v rokovaniach s Trumpom uspieť, musia ísť ukrajinskou cestou - podlizovaním sa.

Americký prezident Donald Trump v stredu začal vo Washingtone DC trojdňový summit s lídrami piatich afrických štátov, čo Biely dom považuje za „neuveriteľnú“ obchodnú príležitosť. Medzi Trumpovými hosťami sú prezidenti Gabonu, Guiney-Bissau, Libéria, Mauritánie a Senegalu. Britská BBC v tejto súvislosti upozornila, že žiadna z týchto krajín nepredstavuje ekonomického giganta na africkom kontinente.  

Očakáva sa, že stretnutia sa zamerajú na Trumpovu politiku „obchodu, nie pomoci“, a vzhľadom na to, že všetci čelia 10% clám na tovar vyvážaný do USA, môžu dúfať, že sa im podarí vyjednať zníženie tejto sadzby.

Počas stredajšieho obeda v Bielom dome, ktorý vysielali aj televízie, africkí lídri zahrnuli Trumpa chválou a zároveň vyzvali na hospodárske partnerstvo s USA.

Frustrovaná Európa: Šéf Pentagonu ignoruje Kyjev a Trump mení politiku za pochodu
Európa reaguje s nedôverou na najnovší obrat v politike prezidenta Donalda Trumpa voči Ukrajine. Pripravuje sa preto na rôzne scenáre vrátane nového prerušenia dodávok zbraní do Kyjeva alebo stiahnutia amerických vojsk zo subkontinentu.... Čítať ďalej
10 | 07 | 2025 | Diana Zaťková

Trumpove faux pas

Lenže sa zdá, že počas spoločného obeda si Trump pripísal jedno faux pas. Libérijského prezidenta pochválil za peknú angličtinu. "Tak dobrá angličtina, je to krásne. Kde ste sa naučil tak krásne hovoriť?" spýtal sa súčasný nájomník Bieleho domu svojho libérijského kolegu.

podľa CNN tým naštval prakticky celú Afriku. Pretože v Libérii je angličtina úradným jazykom.

Libéria bola založená v roku 1822 Americkou kolonizačnou spoločnosťou, ktorej cieľom bolo znovu usídliť oslobodených otrokov do Afriky. Krajina vyhlásila nezávislosť na Americkej kolonizačnej spoločnosti v roku 1847 a dnes sa v krajine hovorí radom jazykov, pričom úradným jazykom je angličtina.

Cítil som sa urazený, pretože naša krajina je anglicky hovoriacou krajinou,“ povedal CNN Archie Tamel Harris, libérijský advokát mladých ľudí. "To, že sa na to pýta, nepovažujem za kompliment. Mám pocit, že americký prezident a ľudia na Západe stále vnímajú Afričanov ako nevzdelaných ľudí z dedín," dodal.

Libérijský diplomat, ktorý si neželal byť menovaný, povedal CNN, že komentár podľa neho "nebol vhodný". Dodal, že „bol trochu blahosklonný k africkému prezidentovi, ktorý pochádza z anglicky hovoriacej krajiny“.

Juhoafrická politička Veronica Mente vo verejnom priestore položila otázku, či sa v tej chvíli libérijský prezident nemal zdvihnúť od stola a radšej odísť, než si nechať páčiť takú neúctivosť.

Trump pochválil angličtinu prezidentovi Libérie. Pritom oficiálny jazyk je tam angličtina, foto: CNN

Biely dom zachraňoval situáciu

Z Bieleho domu potom zaznelo, že africký kontinent má v Trumpovi veľkého zástancu.

Zástupkyňa tlačovej hovorkyne Bieleho domu Anna Kellyová uviedla, že Trumpov komentár bol „úprimnou poctou“ a že „reportéri by si mali uvedomiť, že prezident Trump už urobil viac pre obnovenie globálnej stability a pozdvihnutie krajín v Afrike a po celom svete, než Joe Biden za štyri roky“.

Africký prezidenti si osvojili "ukrajinskú cestu"

BBC naznačila, že africkí prezidenti sa predbiehali, kto Trumpa pochváli viac. Senegalský prezident Bassirou Diomaya Faya pochválil Trumpove golfové zručnosti a pozval ho na vybudovanie golfového ihriska v Senegale.

"Veľmi vám ďakujem. Veľmi pekné. Ďakujem. Nevedel som, že so mnou budú zaobchádzať takto pekne. To je skvelé," odpovedal Trump. „Mohli by sme takto pokračovať celý deň.“

Gabonský prezident Brice Clotaire Oligui Nguema spomenul, že jeho krajina má „veľké množstvo zdrojov“, vrátane minerálov vzácnych zemín. „Môžete prísť a investovať, inak by namiesto vás mohli prísť iné krajiny,“ povedal Nguema. Gabon drží zhruba štvrtinu známych svetových zásob mangánu – a 22 % tejto minerálnej látky, ktorá sa používa pri výrobe batérií a nerezovej ocele, poskytuje Číne.

Odhalené: Prečo sa Macronova manželka v Británii správala zvláštne
Brigitte Macronová sprevádzala svojho manžela, francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, na oficiálnej návšteve Spojeného kráľovstva napriek nedávnemu úmrtiu svojej staršej sestry Anne-Marie Trogneuxovej. Na túto skutočnosť upozornil denník Daily... Čítať ďalej
10 | 07 | 2025 | Gabriela Fedičová

Bývalý senegalský veľvyslanec vo Washingtone Babacar Diagne konštatoval, že rokovanie Spojených štátov a Ukrajiny jasne ukázalo, na čo bude Trump tlačiť. Ukrajina získala jeho pozornosť, keď prisľúbila, že sa s Američanmi podelí o svoje nerastné bohatstvo. "Videli sme to na Ukrajine. Podpíšte dohodu o nerastných surovinách a budete nás mať na svojej strane, inak na všetko zabudnite," povedal Diagne.

Trump naznačil, na čom chce vzťahy s africkými štátmi stavať. „Uzavreli sme USAID, aby sme eliminovali plytvanie, podvody a zneužívanie,“ povedal Trump v stredu.

V Gabone by navyše USA mohli vybudovať aj vojenskú základňu.

BBC upozornila na ešte jeden problém, ktorý Trumpa zaujíma. Zo spomínaných afrických krajín odchádzajú tisíce migrantov do USA. Trump by to zrejme rád zarazil.

Mafiánske zastrašovacie techniky USA: Sankcie na expertku OSN, kritizuje totiž Izrael
USA uvalili sankcie na Francescu Albaneseovú, predstaviteľku OSN, ktorá vyšetruje porušovanie pravidiel v Gaze. Trumpova administratíva sa v najnovšom kroku proti kritikom izraelskej vojny zamerala na špeciálnu spravodajkyňu pre Západný breh... Čítať ďalej
10 | 07 | 2025 | Diana Zaťková

Milí čitatelia,

v Hlavnom denníku verím, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobnú bránu, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatnej či inzercie.

Ak máte možnosť a chuť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:

  1. Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;

  2. Udržať obsah otvorených pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;

  3. Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.

Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(uveďte poznámky, prosím, uveďte „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok