Rozhodnutie Slovákov a obyvateľov iných krajín nedať sa zaočkovať proti COVID-19 nebolo dôsledkom nízkeho vzdelania ani obmedzenej inteligencie. Medzinárodná štúdia publikovaná v prestížnom časopise Humanities & Social Sciences Communications odhaľuje, že hlavnou príčinou odmietania vakcinácie bola hlboká nedôvera voči štátnym inštitúciám a politickým autoritám.
Výskum, ktorý viedli slovenský vedec Ján Žilinský zo Slovenskej akadémie vied a profesor Yannis Theocharis z Technickej univerzity v Mníchove, analyzoval odpovede viac než 19 000 respondentov z Európy, USA a Brazílie. Kľúčové zistenie je neúprosne jasné: ľudia s nízkou dôverou v štát boli výrazne náchylnejší odmietať očkovanie – bez ohľadu na vek, vzdelanie či sociálny status.
Vedci pritom upozorňujú, že rozšírená posadnutosť bojom s hoaxami sa minula účinku. Faktické vyvracanie dezinformácií o vakcínach malo len okrajový efekt a fungovalo iba v niekoľkých krajinách, ako napríklad Srbsko, Maďarsko alebo Spojené kráľovstvo. Inde bol dominantným faktorom práve rozpad dôvery medzi verejnosťou a štátnou mocou.
Treba otvorene pripomenúť kontext: v čase vrcholu pandémie na Slovensku stáli na čele krajiny premiéri Igor Matovič a Eduard Heger a funkciu prezidentky zastávala Zuzana Čaputová. Pod ich vedením zažila spoločnosť nebývalý rozpor – na jednej strane tvrdé pandemické opatrenia, na druhej strane rastúcu skepsu, že vláda nekoná transparentne a kompetentne.
Štúdia zároveň ukazuje, že tí, ktorí čerpali informácie primárne zo sociálnych sietí, boli ešte náchylnejší nedôverovať a odmietať vakcíny. Naopak, občania sledujúci mainstreamové médiá boli v otázke očkovania vnímavejší a ochotnejší veriť ich odporúčaniam.
Budovanie dôvery ako základ verejného zdravia
Autori štúdie jasne varujú: ak ľudia neveria štátu, potom ani najlepšie kampane či argumenty nezaberú. Stabilná inštitucionálna dôvera je dlhodobá investícia – nie PR trik. Bez nej sa aj budúce zdravotnícke výzvy premenia na chaotický zápas o elementárnu legitimitu.
Ak sa niekto domnieval, že nedôvera a frustrácia Slovákov bola len dôsledkom internetových klamstiev, tento výskum nastavuje zrkadlo: problém ležal omnoho hlbšie – v strate dôvery voči tým, ktorí počas krízy sedeli vo vrcholných funkciách.
v Hlavnom denníku verím, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobnú bránu, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatnej či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;
Udržať obsah otvorených pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;
Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(uveďte poznámky, prosím, uveďte „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik