S ceremóniou hodnou histórie a s odkazom, ktorý presahuje protokol. Francúzsky prezident Emmanuel Macron počas prvej štátnej návštevy európskeho lídra vo Veľkej Británii od brexitu vyzval na novú kapitolu anglo-francúzskeho partnerstva. Vo svojom prejave vo Westminsteri varoval pred rastúcou destabilizáciou sveta a apeloval na historickú zodpovednosť oboch krajín brániť európsku bezpečnosť a medzinárodný poriadok.
„Naše dve krajiny nesú osobitnú zodpovednosť za náš kontinent. V čase, keď sa niektoré mocnosti snažia deliť svet vo svoj prospech, nesmieme zostať pasívni,“ vyhlásil Macron pred britskými zákonodarcami, pričom sa symbolicky odvolal na odkaz Winstona Churchilla.
Macronova cesta prichádza v čase, keď Európa zápasí s vlastnou obrannou stratégiou a Spojené kráľovstvo prehodnocuje svoje miesto vo svete. Zatiaľ čo Paríž hovorí o „strategickej autonómii“ a potrebe znížiť závislosť od Spojených štátov a Číny, Londýn zostáva verný svojmu osobitému vzťahu s Washingtonom – najmä pod tienidlom návratu Donalda Trumpa.
Macrona a jeho manželku Brigitte privítali s kráľovskými poctami – sprievodom kočov, slávnostným obedom s kráľom Karolom III. na Windsorskom hrade a večerným banketom. Ale za leskom ceremoniálu sa črtali vážne témy: vojna na Ukrajine, migrácia, Blízky východ a otázka spravodlivosti v medzinárodnej politike.
Macron využil svoj prejav aj na potvrdenie francúzskeho odhodlania stáť po boku Británie v obrane Ukrajiny. Koalíciu ochotných, ktorú obe krajiny vedú, označil za jasný dôkaz, že „Európania nikdy neopustia Ukrajinu“.
Zároveň však otvoril aj citlivú tému Blízkeho východu. Podporil výzvy na bezpodmienečné prímerie v Pásme Gazy a označil uznanie palestínskej štátnosti za „jedinú cestu k mieru“. V krajine, kde vláda zatiaľ takýto krok neprijala, zaznel tento postoj ako odvážna diplomatická výzva.
Jednou z praktických otázok bilaterálnej spolupráce bude migrácia cez Lamanšský prieliv. Macron prisľúbil, že Paríž bude pokračovať v spolupráci s Londýnom na potláčaní zločineckých sietí, ktoré prevážajú migrantov cez kanál. „Nemôžeme dovoliť, aby sa ľudské nádeje stávali nástrojom cynizmu,“ zdôraznil.
Diskutuje sa aj o tzv. migračnej dohode „jeden dnu, jeden von“ – hoci podrobnosti zatiaľ neboli zverejnené, obe strany naznačujú, že sú pripravené hľadať riešenie.
Na záver Macron s úsmevom oznámil, že Francúzsko zapožičia Britskému múzeu slávnu tapisériu z Bayeux – výnimočný artefakt stredovekej histórie, ktorého návrat trval, ako sám poznamenal, „pravdepodobne dlhšie než rokovania o brexite“.
Táto návšteva bola viac než len prejavom diplomatickej zdvorilosti. Bola to Macronova výzva k obnoveniu strategickej dôvery, spoločnej vízie a odhodlania brániť hodnoty, na ktorých stojí moderná Európa.
Milí čitatelia,
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik